Civic FB7 Fb7 bobin, subap sorunu?

Arkadaşlar, abilerim iyi akşamlar. Bugün aracımda ciddi bir problem yaşadım. Aracım 2012 civic fb7. Aracımda öncesinde hiç belirti olmadan aniden bir sorunla karşılaştım. Arabamı çalıştırdım araçta rölantide silkeleme, patılama vardı. Ayrıca vsa, motor, ve uyarı ışıkları yanıyordu. Stop ettim bekledim çalıştırdım biraz düzeldi 5-6 km yol yaptım tekrar aynı sorunla karşılaştım. Araç çekiş düştü, yavaş yavaş hızlanıyordu vites geçişleri çok vuruntuluydu. Sonra durdum stop ettim bir daha çalışmadı. Usta geldi çalıştırdı sanayiye götürdük. Bujiden dediler 4 tane orijinal buji aldık sorun devam etti. İki tane deneme amaçlı yan sanayi bobin getirdik yine sorun devam etti. En son usta bujilerde bobinlerde sorun yok 3. Gözde sıkıntı var dedi. Komporosörle ölçecekti ama hondacı olmadığı için gözü ölçemedi. Ustanın dediği en az subaplar yanık belki daha kötüsü de olabilir dedi. Ayrıca aracı usta çalıştırıken çok zor çalışıyor ve sürekli silkeleme ile çalışıyor ve çalıştığı anda baya bir beyaz duman atıyor. Arabayı öylece bıraktık. Pazartesi gözü ölçüteceğim ve araştırarak yetkili servise götüreceğim bulunduğum ilde servis yok. Şimdi sorum şu aracım tam yüz binde, 40 bindir bende lpg honda kit brc çorumda kendim çok güvenerek taktırdım, sizce sorun nedir? Subap mı bobin mi yoksa başka bir şey mi? Değerli görüşlerinizi merakla bekliyorum.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Geçmiş olsun. Kilometre düşük, lpg sisteminide siz taktırmışsınız. Bu tarz ani olaylarda ilk aklıma elektronik aksamda bir problem mi var diye düşünürüm. Yolda olduğu için lpgde iken olay patlak vermiş.
> Aküyü bir ölçtürün.
> Ecuya ayrıntılı bir arıza taraması yapılmalı.
> Lpgyi kapalı tutun hattaki gazıda boşaltın.
> Beyaz duman conta yanığına bir işarettir. Silindire su girerse motor dengesiz çalışır. Su seviyenizide kontrol edin.
> Araç ilk çalışmada referans olarak kullandığı krank sensörüdür.
> Subap ayarı en son ne zaman yapıldı?

Faaliyet Ayn-ı Lezzettir...

Cevabınız için teşekkür ederim. Aküyü mayıs ayında yeni taktırdım. Subap ayarını tam bir yıl önce (yaklaşık 11-13 bin km önce) yaptırdım.
-Aracın ilk çalışmada krank sensörünü referans olarak kullanması ne anlama gelir peki. Ayrıca usta arabayı ilk çalıştırdı yola çıktık dedim hiç bir şey yok arabada gayet güzel gitti, bir iki km sonra dönmek için durunca yine aynı hatayı verdi. Contada bir sorun olsa anlık değişim olur mu acaba.
- acaba ilk çalışınca beyaz duman atması ve koku vermesi çiğ yakıt atmasından mı kaynaklı.
-velhasıl çok soru var kafamda ama bakalım hayırlısı.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Cevabınız için teşekkür ederim. Aküyü mayıs ayında yeni taktırdım. Subap ayarını tam bir yıl önce (yaklaşık 11-13 bin km önce) yaptırdım.
-Aracın ilk çalışmada krank sensörünü referans olarak kullanması ne anlama gelir peki. Ayrıca usta arabayı ilk çalıştırdı yola çıktık dedim hiç bir şey yok arabada gayet güzel gitti, bir iki km sonra dönmek için durunca yine aynı hatayı verdi. Contada bir sorun olsa anlık değişim olur mu acaba.
- acaba ilk çalışınca beyaz duman atması ve koku vermesi çiğ yakıt atmasından mı kaynaklı.
-velhasıl çok soru var kafamda ama bakalım hayırlısı.

> Aracı ne yazık ki görmüyoruz. Sadece söyledikleriniz kadar bir bilgimiz oluyor.
> Bir 4 zamanlı motorun düzgün çalışması için piston ve subapların eş zamanlı çalışması gerekiyor. Krank sensörüde pistonun hangi konumda olduğunu ecuya bildirir. Ecuda ateşleme zamanını ayarlar. Üstte ise subapları hareket ettiren egzantiriğinde sensörü vardır. Bunlar beraber koordineli çalışır. Biri dengesiz olsun bu problemeler olur.
> Conta problemi contanın ne kadar hasar aldığı ile alakalıdır. Hafif hasar varsa motor sıcak iken biraz kaçak yapar. Fazla hasar varsa beyaz duman atar. Beyaz olması sudan kaynaklıdır.
> Çiğ yakıt atsa bir kokudan iki siyah dumandan anlaşılır.
> İşe silindirlere kompresyon testi yaptırma ile başlanabilir. Kaçak varsa ortaya çıkar.
> En önemlisi usta iyi olursa uygun fiyata hallolur. Honda ustası ise daha iyi müdahele eder.

Son düzenleme:
> Aracı ne yazık ki görmüyoruz. Sadece söyledikleriniz kadar bir bilgimiz oluyor.
> Bir 4 zamanlı motorun düzgün çalışması için piston ve subapların eş zamanlı çalışması gerekiyor. Krank sensörüde pistonun hangi konumda olduğunu ecuya bildirir. Ecuda ateşleme zamanını ayarlar. Üstte ise subapları hareket ettiren egzantiriğinde sensörü vardır. Bunlar beraber koordineli çalışır. Biri dengesiz olsun bu problemeler olur.
> Conta problemi contanın ne kadar hasar aldığı ile alakalıdır. Hafif hasar varsa motor sıcak iken biraz kaçak yapar. Fazla hasar varsa beyaz duman atar. Beyaz olması sudan kaynaklıdır.
> Ciğ yakıt atsa bir kokudan iki siyah dumandan anlaşılır.
> İşe silindirlere kompresyon testi yaptırma ile başlanabilir. Kaçak varsa ortaya çıkar.
> En önemlisi usta iyi olursa uygun fiyata hallolur. Honda ustası ise daha iyi müdahele eder.

Evet pazartesi ilk iş silindirlere kompresyon testi yapacağız. Oradan çıkan sonuca göre hareket edeceğiz. Eğer kaçak çıkarsa çekici ile çorum merotoya götürmeyi düşünüyorum. İnşallah korktuğumuz gibi çıkmaz. Teşekkür ederim ilginiz için.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Hala kafamda tüm bunların bobinden olma ihtimali var mı o soru işareti var.

Bobinde arıza olsa arıza kodu verir. Siz 4 bobinin denso olup olmadığını bakabilirsiniz. Hondanın bobinleri uzun ömürlüdür. Yan sanayi bobin asla kullanmayın.

Aracınız
Araç çift yakıtla çalıştığı zaman da bu dediğiniz belirtileri verir.Özellikle de gaza yüklenince beyaz duman atar.Önceki aracımda başıma gelmişti lpg yi tuşundan kapatmama rağmen lpg enjektörleri gaz vermeye devam edermiş.Çok ustaya gittim sonra biri tesadüfen buldu.Arka taraftan lpg vanasını kapatarak bir deneyin.

Bobinde arıza olsa arıza kodu verir. Siz 4 bobinin denso olup olmadığını bakabilirsiniz. Hondanın bobinleri uzun ömürlüdür. Yan sanayi bobin asla kullanmayın.

Orjinal bobini deneme amaçlı vermedi yan sanayiyi vermişti deneme amaçlı geri iade ettik. Arıza kodu olarak 3. Göz tekleme sorunu galiba böyle bir kod vermişti

Geri