Civic FB7 FB7 EGR Sorunu

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Elbette faydası olur. Temizle için Egr'yi komple dağıtıp toplamaya gerek yok. Bütün olarak çıkarıp, valfını açıp, içine balata spreyi sıkıp, beklemek yeterli olur. Boşaltılan sıvı kötü ise işlem tekrarlanır. Kendi aracımda arıza yok iken bu tarz bir temizlik yaptırmıştım. Lpg'nin bir güzelliğide Egr'nin kirlenmesine sebep olmaz.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Civci

0
Elbette faydası olur. Temizle için Egr'yi komple dağıtıp toplamaya gerek yok. Bütün olarak çıkarıp, valfını açıp, içine balata spreyi sıkıp, beklemek yeterli olur. Boşaltılan sıvı kötü ise işlem tekrarlanır. Kendi aracımda arıza yok iken bu tarz bir temizlik yaptırmıştım. Lpg'nin bir güzelliğide Egr'nin kirlenmesine sebep olmaz.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...
hocam söktükten sonra contasını yenilemek gerekir mi

Aracınız
Civic FB7 2012
Merhabalar ; Öncelikle aracımda sabit hızla gider iken gazı bırakıp tekrar verdiğimde 2 sn lik te olsa bi sirkeleme gaz yememe gibi durum oluyordu. Anlık çok sorun edilmeyecek bi olaydı ancak uzun uğraşlar ve çabalar sonucunda çözümünü bulduk.
Fb7 aracı olup bu sorun ile karşılaşan böyle kullanan ve çözüm bulamayan buna alışıp gazı ayağından çektiğinde bekleyip sonra gaz veren kişiler var.
Çeşitli yerlerdeki ustalar subap ayarı, buji , oksijen sensörü, hava filtresi hortumu, bobin vs hepsi denendi bu sıkıntı geçmedi minimumda olsa araçta vardı. Ve kesinlikle arıza lambası yakmıyor bu sıkıntı. Bu yüzden yetlikili servis ve özel servisler bi türlü bulamayıp lpg yi suçladı. Tesisat sökülecek vs gibi.
Bu şekilde kullanıyordum. Ancak kafaya taktım çözeceğim derken iyi bir eski usta ile tanıştım.
Egr nin soketini çekti bu şekilde dene kullan bakalım dedi . Ve aracın hem çekişi hissedilir derecede iyileşti hemde bu sıkıntıyı yapmaz oldu. Ayrıca rölantide bayağı sessizleşti araç.
Sonra egr valfi güzelce temizlenip yerine takıldı. Aracımda hiçbir problem kalmadı. ( Not: temizlik işe yaramaya biliyor değişmesi yada kör conta ile kapatılması gerek bilginize)
Bu arada egr arızasında arıza araç rölantide sallama ve gaz yemememe gaza geç tepki verme gibi durumlar oluyor. Siz değerli site üyelerinin bilgisine sunar. Kazasız belasız arızasız iyi sürüşler dilerim.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2012
EGR'yi kapattınız mı şimdi ne yaptınız hocam ben anlamadım ? Bunun da bir zararı olabilir mi motora ? Çok ısınması gibi..?

Egr nin ağzına kapalı conta yaptı usta yani körlendi emme kısmına hiçbir zaman egzoz gazı gitmeyecek. hiçbir zararı yok dedi aksine çekiş artışı ve yakıtın düşer dedi. Ancak bi çok formda okudum emisyon artışı oluyormuş lpg de kullandığım için zararlı gaz atığımız çok minimumda zaten. Yani emisyonla ilgili bi sıkıntımız yok.
Motorun ısınma konusuna değinecek olursam yabancı fromlardan çok okudum. Özellikle iptal egr delete kitleri var bizim araçların 1.8 lerin vs. Isınma sorunu olmuyor. Olsada arasında uçurum olmuyor egr li 10 derece ise egr siz 15 derece.
zaten performanslı kullanımda egryi kendi sistemi kapatıyor sadece sabit hızda açılıp emmeye egzoz gazını veriyor.
Yani aksine araca zararından çok yararı var. Diye bilgi aldım. Emme kurum yapmıyor. Aracın çekişi vs daha sağlıklı gaz tepkimeleri daha sağlıklı. Yakıtı denemedim onuda deneyeceğim en kısa zamanda.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Egr nin ağzına kapalı conta yaptı usta yani körlendi emme kısmına hiçbir zaman egzoz gazı gitmeyecek. hiçbir zararı yok dedi aksine çekiş artışı ve yakıtın düşer dedi. Ancak bi çok formda okudum emisyon artışı oluyormuş lpg de kullandığım için zararlı gaz atığımız çok minimumda zaten. Yani emisyonla ilgili bi sıkıntımız yok.
Motorun ısınma konusuna değinecek olursam yabancı fromlardan çok okudum. Özellikle iptal egr delete kitleri var bizim araçların 1.8 lerin vs. Isınma sorunu olmuyor. Olsada arasında uçurum olmuyor egr li 10 derece ise egr siz 15 derece.
zaten performanslı kullanımda egryi kendi sistemi kapatıyor sadece sabit hızda açılıp emmeye egzoz gazını veriyor.
Yani aksine araca zararından çok yararı var. Diye bilgi aldım. Emme kurum yapmıyor. Aracın çekişi vs daha sağlıklı gaz tepkimeleri daha sağlıklı. Yakıtı denemedim onuda deneyeceğim en kısa zamanda.
Ben emisyon test sonucunu merak ediyorum. :)

Faaliyet Ayn-ı Lezzettir...

Aracınız
Civic FB7 2012
Ben emisyon test sonucunu merak ediyorum. :)

Faaliyet Ayn-ı Lezzettir...

Hocam bende inanın çok bilgi sahibi değilim ancak bu iptal ile ilgili gerek yabancı gerek ülkemizdeki tüm bilgileri okudum. Emisyon sıcaklık yakıt performansa etkisini vs. Halada araştırıyorum en ufak zararına ikna olup görürsem egr valfini yenisi ile değiştireceğim.
Ancak Egr iptali ile çok olumlu sonuçlar aldım aracımda. İptal edildikten sonra Yaklaşık 400 km şehir içi kullandım. Aracın gaz tepkimeleri olsun çekişi olsun gayet iyileşti. Rampa çıkışı falan eskisine göre çok daha güzel. Klima çalışırken performansı çok daha iyi . Rölantide oldukça sessizleşti. Yani araç rahatlamış gibi çalışıyor ve gidiyor.

Egr iptalinde Emisyon için benzinde evet zehirli gaz miktarı %10-20 artıyor. Dizelde bu oran daha yüksek %40 lara kadar çıkıyor. Ancak Lpg çevreci bir yakıt olduğu için normalde emisyonumuz çok çok düşük o yüzden lpg de hiç problem değil emisyon.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri