Civic FB7 Fb7 Katalizatör ve Oksijen Sensörü Arızası (OBD Sonuçlarım) Çözüm Önerileriniz?

Aracınız
yeni aldığım 2.el civic elegance aracımda motor arıza ışığı yanması sebebiyle arıza detaylarına baktığımda
- Katalizatör
-Oksijen sensörü
-egr sistemi

arızaları görünüyor.

Araç 92binde LPG'li ve BRC mevcut serviste takılmış. LPG'den dolayı yandığını normal olduğunu söyleyenler var forumlarda araştırdım katalizatörü temizletenler, oksijen sensörünü temizletenler var sonuç alamamışlar Ankara Şaşmaz sanayide bir yere sordum lpg fakir karışım ayarı yapılması lazım geçer dediler güvenemedim. Gereksiz yere sağa sola para harcamaya niyetim yok sorunun tam çözümü var mıdır varsa nedir bilenler cevaplarsa sevinirim.

En son hatayı silip aracı benzine aldım 100km kadar kullanıp deneyecem yanıp yanmadığına bakacam sizlerden de yorum destek öneri bekliyorum teşekkürler

Gördüğüm hatalar:

1.jpg

2.jpg

Aracınız
Merhaba arkadaşlar konuyla ilgim kullandıgım bütün araçlarda karşılaştım Opel Toyota hundai Chevrolet ve şimdi Honda ya biniyorum honda da şuan yok ama yanacaktır biliyorum bu sorun lpg ge yanma sıcaklığı ve lpgnin ayarının düzensıskıgı lpg nin heryerden düzensiz alınmasından kaynaklanıyor sonuçta sorun aynı en son bu işe kendim el armayı denedim bunuda Cruze de yaptım lpg montajını düzelttim hortumlar uzundu kısalttım giriş leriyakına aldım ve katalizör ü söktüm içine baktığım da katalizör ün seramigi patlamıştı ve bu yüzden çıkış sensörü egzoz dan çıkan gazı degerlerini ölcemiyormuş çünkü seramik patlamıştı lpg 95 oktandan fazla sıcaklık yaydıgı için yanma odasında manifota basana kadar sıcaklıl düşmüyor açıkken denedim aracı çalıştırdım katalizör ün içindeki seramik lpg de nar gibi kırmızı hal alıyor eger lpg ayarsız ve gazda hava karılımı çoksa yani gaz her yersen alınmışsa katalizör patlıyor yada çatlıyor bu süreçte işini yapamaz hale geliyor ve bunu araç arıza olarak algılıyor yakıtta aracın çekmesinde giç birşey olmuyor çünkü katalizör araçlardan çıkan zararlı gazları eco haline getiriyor ben bu sorunu diger araçkarımda bu şekilde şözdüm aattıgım arkadaşlar halen ışık sorunu yaşamadıklarını söylüyorlar

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Hocam anlamayan biri olarak baktığımda kulağa göze mantıklı gelen bir takım işlemler anlatmışsınız bizler biniciyiz bunu sanayide yapabilecek usta var mıdır varsa maaliyeti ne olur keşke Ankarada yapabilecek birileri olsa :) Sizce maaliyet ne olur? Hortumları neye göre kısalttınız bu lpgyi takan brc bayisi o kadar beceriksiz yada akılsız mıdırlar ki bunu düşünemiyorlar ben Ankara gibi bir yerde mavi denizler bölge bayine gittim çözüm bulamadılar

Aracınız
Arabanızın bir daha öyle hatalar vermesini istemiyor musunuz ? Kat değişimi yapın sonra da boğaz kelebeği değiştirin. LPG de yüksek devir katalizör ömrünü yarı yarıya indirir fazla yakıt sarfiyati olur vs vs. Ya da sağlamsa en ekonomik yöntemi temizlemek. Bilinçsiz kullanım sonucu bu duruma geliyor. Bir yöntem daha var aksiyon yapmalısınız. Anlatayim, yüksek devir yüksek viteste cikabildiginiz kadar hızlarda çıkın katalizör bu sayede bile kurumlarını attirabilirsiniz. bunu tabiki taze ve en kaliteli benzin ile deneyin. Arabaların çoğu bilinçsiz kullanım sonucu erken arıza çıkarırlar. Göreceksiniz ertesi günü motor tekrar ısındıktan sonra daha seri gelecek. Bu formulu tamemen sonlandirmak için tüm trim parcalarina wurth silikon spreyi gerekiyor :))) Eğer sorun devam ederse diğer turlu cebinizden daha fazla paralar çıkacak, LPG modunda yüksek devirlerden kaçının tavsiyem 3000 rpm geçmemeniz. Aynı isteksizlik performans düşüklüğü Mazda RX8 de yaşamıştım meğer canı parti istiyormuş ☺

SM-T800 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Arabanızın bir daha öyle hatalar vermesini istemiyor musunuz ? Kat değişimi yapın sonra da boğaz kelebeği değiştirin. LPG de yüksek devir katalizör ömrünü yarı yarıya indirir fazla yakıt sarfiyati olur vs vs. Ya da sağlamsa en ekonomik yöntemi temizlemek. Bilinçsiz kullanım sonucu bu duruma geliyor. Bir yöntem daha var aksiyon yapmalısınız. Anlatayim, yüksek devir yüksek viteste cikabildiginiz kadar hızlarda çıkın katalizör bu sayede bile kurumlarını attirabilirsiniz. bunu tabiki taze ve en kaliteli benzin ile deneyin. Arabaların çoğu bilinçsiz kullanım sonucu erken arıza çıkarırlar. Göreceksiniz ertesi günü motor tekrar ısındıktan sonra daha seri gelecek. Bu formulu tamemen sonlandirmak için tüm trim parcalarina wurth silikon spreyi gerekiyor :))) Eğer sorun devam ederse diğer turlu cebinizden daha fazla paralar çıkacak, LPG modunda yüksek devirlerden kaçının tavsiyem 3000 rpm geçmemeniz. Aynı isteksizlik performans düşüklüğü Mazda RX8 de yaşamıştım meğer canı parti istiyormuş ☺

SM-T800 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Benim araştırdığım ve egzozcularla görüştüğüm kadarıyla benzinlilerde kat temizlenmez dizellerde temizlenirmiş diğer söylediğiniz konulardan emin olamadım kat değişmesi dünyanın parası herhangi bir çekiş sorunu gidiş sorunu yoksa gerek var mı tartışmak lazım

Aracınız
Konuyla alakalı güncel bir gelişmeyi paylaşayım;

Aracı Ankarada kullanıyorum aylardır milangaz, shell, aygaz , opet-aygaz çeşitli petrolleri denememe rağmen lamba yanıyordu dün bartına gittim petrol ofisinden aldım gazı 350km yol geldim ankaraya yanmadı ankarada kazımkarabekirdeki petrol ofisinden fulledim 1,5km gittim lamba yandı. Öğrendiğim kadarıyla her petrol farklı oranda katkı maddesi kullanıyormuş sanırım onun oranıyla alakalı olarak aşırı ısınma gerçekleşince lamba yanıyor Bartında sorun yaşamadım Ankarada aynı petrolde lamba yandı %100 GAZLA alakalı bir durum yani

Arkadaşım payşaşımın yardımcı olursa sevinirim tabi en son katalizör e döbecegiz öncelikler lpg ayar ve lpg degerlerinin brc ye uygun olması lazımdır en son çözümü katalizör e bakarak çözecegiz hava filitresini orjinal le deyiştir yada basınçlı hava işe temizle lpg ayarını düzenli yaptır ve hata kodunu sildir muhtemelen lpg beynide arıza kodu vermiştir pc de çıkacaktır hava filitresinin altında bogaz kelebegi var eger oda çok pis ve toslu ise havayı anormal derecede emer ve araç lpg ya saldırır bunları yaptık çözüm bulamak ise araca benzin alıp 20 30 km re benzinde giderseniz eger arıza ışığı sönerse sorun kesin lpg de ilk önce bunu deneyin derin

Aracınız
Arkadaşım payşaşımın yardımcı olursa sevinirim tabi en son katalizör e döbecegiz öncelikler lpg ayar ve lpg degerlerinin brc ye uygun olması lazımdır en son çözümü katalizör e bakarak çözecegiz hava filitresini orjinal le deyiştir yada basınçlı hava işe temizle lpg ayarını düzenli yaptır ve hata kodunu sildir muhtemelen lpg beynide arıza kodu vermiştir pc de çıkacaktır hava filitresinin altında bogaz kelebegi var eger oda çok pis ve toslu ise havayı anormal derecede emer ve araç lpg ya saldırır bunları yaptık çözüm bulamak ise araca benzin alıp 20 30 km re benzinde giderseniz eger arıza ışığı sönerse sorun kesin lpg de ilk önce bunu deneyin derin

Teşekkürler. Tüm bunları zaten yapıp aktarmıştım hocam. Hata kodunu kendim de siliyorum ayar yaparken de sildirdim.

Benzine alıp 50km den fazla kullandım gitmemişti hata fakat hata kodunu silip benzinde bindiğimde 200kmden fazla gittim yanmadı arıza lambası. Son olarak da dün Bartından aldıgım gazla 350km gittim yanmadı ankaradan aldıgm gazla 1,5km sonra yandı

Aracınız
arkadaşlar aynı sorun bende de var.( Honda 2014 elegance fabrikasyon lpg-30.000 de katalizör arızası verdi(şuan 70.000 km hala veriyor). Ankara da servis değişmesi gerekiyor dedi.(garanti dışı imiş 5000 tl istiyor). Ankara da birkaç yere daha gösterdim tam cevap alamadım(gaz ayarı yaptılar-içini temizlediler yine olmadı). Valla aracımdan soğudum.

KATALİZÖR BYPASS işlemini önerenler var mı?(veya ARIZA LAMBASININ yanmamasını sağlayacak birşey).
BUNU daha önce yapan var mı?
EKSİLERİ ARTILARI nedir?
MUAYENDEN gecer mi?
ARIZA LAMBASI sürekli yanmaya devam eder mi?

mertk

0
Aracınız
Benim aracım 57 bin de yakşalık 25bin den beri yanıyor ben obd cihazı ile kendim söndürüyorum.
Bu araçlrın katalizörü bu km de bitmez. Boşuna para harcamayın derim.
İzmir de brc yetkili servisi star otogaz baktı araca söndürdü yandığında gel subap ayarı yaptırcaz yüzde yüz çözülecek dedi. Forumda yaptırıpta sonuç alamayanlar olduğu için aracın ayarlarını kurcalatmak istemedim. Ancak subap ayarı çözebilirmiş araştırmak gerekiyor durduk yere de ayar yaptırmak mantıklı değil iyi olacakken daha kötü olabili

LIE

0
Aracınız
Arkadaşlar merhabalar,

İki gün önce İstanbul'a dönerken Yalova civarında benim aracımda da arıza ikaz ışığı yandı. Aracı kenara çektim. Kullanma klavuzundan hatayı ve olası sebepleri okudum. Kaputu açtım. Görünürde bir şey olup olmadığını kontrol ettim. Bir şey yok. 10-15 dk bekledim motor soğusun diye. Çalıştırdım, ışık hala yanıyor. Yol üzerinde daha önce adını duymadığım (koçgaz'dı sanırım) bir yerden lpg almıştım. Sebebi ona bağladım. Zira motordan ya da egzozdan farklı bir ses gelmiyordu. Aracı benzine aldım ve düşük devirde kullanarak sağ salim İstanbul'a kadar geldim. Benzin kullanımı sonucu ikaz ışığı sönmedi.
Tabi canım sıkıldı. Sebebini araştırmak için buraya baktım, aynı sorunla karşılaşan var mı diye ve bütün mesajları da okudum.
Büyük ihtimalle farklı LPG kullanımından kaynaklanıyor ama emin değilim.
Emin olmadan da bu şekilde kullanmak istemiyorum tabii ki.
Ne önerirsiniz? Tavsiye ettiğiniz dürüst güvenilir bir servis var mı?

Aracınız
Benim aracım 57 bin de yakşalık 25bin den beri yanıyor ben obd cihazı ile kendim söndürüyorum.
Bu araçlrın katalizörü bu km de bitmez. Boşuna para harcamayın derim.
İzmir de brc yetkili servisi star otogaz baktı araca söndürdü yandığında gel subap ayarı yaptırcaz yüzde yüz çözülecek dedi. Forumda yaptırıpta sonuç alamayanlar olduğu için aracın ayarlarını kurcalatmak istemedim. Ancak subap ayarı çözebilirmiş araştırmak gerekiyor durduk yere de ayar yaptırmak mantıklı değil iyi olacakken daha kötü olabili

kardeşim ne subap ayarı o ayarla çözülseydi bizimki çözülürdü yaptığım bakımları işlemleri detaylı yazdım sizlere lütfen yaptıklarımı iyi okuyun sıbap ayarı her türlü zamanı gelince yaptıracağın birşey 100 liralık bir işlem illa yaptıracaksan yaptır kafan rahat etsin ama bu sorunun kaynağı budur diyen ustanın kulaklarını çınlatmak isterim !

Geri