Civic FB7 Fb7 Katalizatör ve Oksijen Sensörü Arızası (OBD Sonuçlarım) Çözüm Önerileriniz?

Aracınız
yeni aldığım 2.el civic elegance aracımda motor arıza ışığı yanması sebebiyle arıza detaylarına baktığımda
- Katalizatör
-Oksijen sensörü
-egr sistemi

arızaları görünüyor.

Araç 92binde LPG'li ve BRC mevcut serviste takılmış. LPG'den dolayı yandığını normal olduğunu söyleyenler var forumlarda araştırdım katalizatörü temizletenler, oksijen sensörünü temizletenler var sonuç alamamışlar Ankara Şaşmaz sanayide bir yere sordum lpg fakir karışım ayarı yapılması lazım geçer dediler güvenemedim. Gereksiz yere sağa sola para harcamaya niyetim yok sorunun tam çözümü var mıdır varsa nedir bilenler cevaplarsa sevinirim.

En son hatayı silip aracı benzine aldım 100km kadar kullanıp deneyecem yanıp yanmadığına bakacam sizlerden de yorum destek öneri bekliyorum teşekkürler

Gördüğüm hatalar:

1.jpg

2.jpg

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Arkadaşlar fb7 kullancısıyım. Katalizör arızasını ben de yaşıyorum. Her kafadan farklı ses çıkıyor bir ustanın dediğini başkası yalanlıyor. Candan mühendislik LPG ayarını yaptı ve sorunun LPG den kaynaklanmadığını söyledi. Beni egsozculara yönlendirdiler. Kontrol ettik kamera ile içini katalizörün deliklerin bir kısmı genişlemiş ama Egsozcu yine de emin olamamakla birlikte %90 katın arızalı olduğunu ve değişmesi gerektiğini söyledi. 2500 tl fiyat çıkardı. Egsozcular sorunun LPG nin fazla ısı vermesinden ve LPG ile aracın yüksek devirli kullanılmasından kaynaklandığını ifade ettiler. Şu an bu şekilde kullanıyorum. Katı değiştirsem yine arıza lambasını yaktıracağını ve yaptıgım masrafa değmeyeceğini söyleyen ustalar da var. Bana göre fb7 nin katalizörü LPG ısısına dayanıklı olarak üretilmemiş.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Aracınız Eco model mi peki?

Aracınız
Civic FB7 2012
Geçmiş olsun.
> LPG benzine göre katalizör ömrünü biraz daha azalmasına neden olur. Bunu minimuma indirmek için Afr ayarı ile sağlanır. Egzosdan çıkan gazın tam yanma gerçekleşmesini sağlanmasıyla olur. Asıl katalizörün düşmanı fakir karışımdır! Bu ısı fazlalığı katalizörü eritir. Tamircime gelen bir Honda'nın katalizörünü çıkarıp bakmışlar dışardan herşey normal gözüküyor. Fakat içi erimiş boşalmıştı resmen. Şıkır şıkırda ses yapar.
> Açık döngüde yakıt karışımı zengin olur. Buda Afr ayarında ayarlanır. Yanlış ayar oksijen sensörlerinin bile ömrünün erken birmesine neden oluyor.
> Birde genelde lpgli araçlarda egzos sıcaklığını ölçen sensör (Egt) yok.Turbolu araçlara koyuyorlar. Bu olsa daha güzel olurdu. Neyse şuan en yapabileceğimiz iş düzgün hava yakıt karışımını sağlamak.
> Sizin aracın oksijen sensörleri sağlam diye anladım. Katalizör tam sıkıntılı ise bunu en iyi emisyon testine girip Karbonmonoksit değerine bakmak ile anlaşılır. Bu yüksek çıkarsa aracınızda başka bir problemde yok ise değiştirmek gerekiyor. Fakat egzoscunun verdiği fiyatı yüksek gördüm.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Değerlendirmeleriniz ve çözüm önerileriniz işin çok teşekkürler. Ben sizin söylediklerinizden de yola çıkarak öncelikle bir egzoz emisyon testi yaptırmaya karar verdim. Bunu daha önce başkası da önermişti. Değerlere bakacağım yüksek çıkarsa katı değiştireceğim. Normal çıkarsa Afr ayarı yaptıracağım.

Bugün başka bir servise gittim. 1800 tl ye matay ya da ona eş değer bir marka ile değiştiririm dedi. Bu arada evet benim oksijen sensörü sağlam.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Eco'da normalde bu tip parçaların güçlendirilmiş olması lazım ama yapılmamış demekki :unsure:
Hocam motor parçalarında değişikliğe gidiliyor diye biliyorumda, katalizör için geçerlimi ben hiç duymadım.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Değerlendirmeleriniz ve çözüm önerileriniz işin çok teşekkürler. Ben sizin söylediklerinizden de yola çıkarak öncelikle bir egzoz emisyon testi yaptırmaya karar verdim. Bunu daha önce başkası da önermişti. Değerlere bakacağım yüksek çıkarsa katı değiştireceğim. Normal çıkarsa Afr ayarı yaptıracağım.

Bugün başka bir servise gittim. 1800 tl ye matay ya da ona eş değer bir marka ile değiştiririm dedi. Bu arada evet benim oksijen sensörü sağlam.

Rica ederim. Bildiğimiz kadarıyla yardımcı olmaya çalışıyorum. Bende katalizör değiştirdim. Orjinal çok pahalı geldi. Bende sıfır üniversal marka taktırdım. 2 egzos muayenesindede temiz geçti. Hani yüksek devir kullanmayıda severim. Sıkıntı yok.
Afr ayarıda yaptırdım. Artık hangi devirde yakıt oranının kaç olduğunuda biliyorum.

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Bu katalizör fd6 larda var mı ? Arkadaşımın araba 180bine dayandı bir sıkıntısı yok. Ben yeni fb7 aldım sorunsuz araç diye ama birçok kronik sorunu olduğunu alınca görüyor insan. Dizel araçlardaki dpf bile bu kadar çabuk sıkıntı vermiyor. Mars uzaması gergi takoz sorunu klima fan sesi vtech teklemesi gibi sorunların hepsi ufaktan var aracımda 94binde şuan birde katalizör eklenirse vay halimize ? Ayrıca bu katalizör sağlığı için bizim yapabileceğimiz birşey var mı ? Kullanım tarzı yada Würth vb. katkı vs gibi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bu katalizör fd6 larda var mı ? Arkadaşımın araba 180bine dayandı bir sıkıntısı yok. Ben yeni fb7 aldım sorunsuz araç diye ama birçok kronik sorunu olduğunu alınca görüyor insan. Dizel araçlardaki dpf bile bu kadar çabuk sıkıntı vermiyor. Mars uzaması gergi takoz sorunu klima fan sesi vtech teklemesi gibi sorunların hepsi ufaktan var aracımda 94binde şuan birde katalizör eklenirse vay halimize ? Ayrıca bu katalizör sağlığı için bizim yapabileceğimiz birşey var mı ? Kullanım tarzı yada Würth vb. katkı vs gibi.
Klima sesi haricindeki durumların fazlası FD6da mevcut, özellikle arka helezon diplemesi ve direksiyon kutusu sesi daha can sıkıcı olabiliyor diyebilirim.
VTEC teklemesi durumu da esasen fabrikanın LPG montajı ile alakalı, düzgün işçilikle sonradan yapılan montajlarda bu tekleme pek yok, FD6da da bu nedenle pek karşılaşılmıyor.

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Klima sesi haricindeki durumların fazlası FD6da mevcut, özellikle arka helezon diplemesi ve direksiyon kutusu sesi daha can sıkıcı olabiliyor diyebilirim.
VTEC teklemesi durumu da esasen fabrikanın LPG montajı ile alakalı, düzgün işçilikle sonradan yapılan montajlarda bu tekleme pek yok, FD6da da bu nedenle pek karşılaşılmıyor.

Anladım peki benim araca lpg 60bin km de takılmış şuan 94 binde bu arızayı geciktirmek için yapabileceğimiz birşeyler var mı tavsiye edeceğiniz. Er yada geç hepsinde olacak sanırım bu sıkıntı.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Bu katalizör fd6 larda var mı ? Arkadaşımın araba 180bine dayandı bir sıkıntısı yok. Ben yeni fb7 aldım sorunsuz araç diye ama birçok kronik sorunu olduğunu alınca görüyor insan. Dizel araçlardaki dpf bile bu kadar çabuk sıkıntı vermiyor. Mars uzaması gergi takoz sorunu klima fan sesi vtech teklemesi gibi sorunların hepsi ufaktan var aracımda 94binde şuan birde katalizör eklenirse vay halimize Ayrıca bu katalizör sağlığı için bizim yapabileceğimiz birşey var mı ? Kullanım tarzı yada Würth vb. katkı vs gibi.
> Katalizör Fd6'da var. Sağlam bir parçadır kolay kolay bozulmaz. Dikkat edilecek hususlar Ltf ayarı +5, -5 değerinde olsun. Afr bu ince ayarı sağlar. Lpg temizdir kurum yapmaz. Yalnız çok yüksek devirde kullanılmaz ise güzel olur. Kurum temizliği için benzinde yüksek devirde kullanılır. Oksijen sensörleri sağlam olmalı. Egzos emisyon testindende katalizörün durumu takip edilebilir.
> Dpf daha hassas ve ayrı bir alem. Düşük deviri ve kısa mesafeyi sevmez. Dizel, benzin gibi temiz bir yakıt değildir. Dizel motorlar benzinli motorlardan daha hassastır. Kötü yakıtı hemen hissettirir. Dpf en son çıkan dizel motorlarda vardır. Düşük emisyon kurallarından geçmek için takılmaktadır. Temizleme solüsyonu dizel motorlar için kullanılabilir. Benzinli motorlara bence gerek yok.

Geri