FB7 Ön Amortisör Toz Körükleri

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Zaman içerisinde her araçta olduğu gibi Civiclerin amortisör toz körükleri de zaman içinde esnekliğini kaybedip parça parça dökülmeye başlıyor.
En son yağ değişiminde FB7de de bu durumun oluşmaya başladığını farkettim, kış mevsimi etkisini göstermeden körükleri değiştirmeyi düşünüyorum.

Eski FD6 aracımda n11den çok rahatlıkla toz körüklerini bulabilmiştim hatta parça kodları 51403-SNA-903 ve 51402-SNA-903 olarak geçiyordu.

FB7lerin amortisör körük parça kodlarını da buldum, 51403-TR7-A01 ve 51403-TR7-A01.
Ancak internetteki aramalarımda bu kodlara tam uyum garantisi veren bir satıcı bulamadım.

Civic'ler için kaliteli parça üreten ancak ülkemizde satışı olmayan FEBEST markasının linkteki ürününü incelediğimde uyumluluk olarak FD6 ve FB7lerin körükleri aynı gibi görünüyor.

Daha önce FB7de amortisör körüklerini değiştiren yada bu konuda bilgisi olan arkadaşların görüşlerini talep ediyorum :)

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Kendi araştırmalarımda şu anki izlenimim FD6 ile FB7nin amortisör toz körükleri aynı olarak düşünüyorum :unsure:
Yurtdışındaki satış ilanlarında toz körükleri aynı görünüyor.

Ad Soyad
Mustafa
Aracınız
Civic FB7 2013
Kendi araştırmalarımda şu anki izlenimim FD6 ile FB7nin amortisör toz körükleri aynı olarak düşünüyorum :unsure:
Yurtdışındaki satış ilanlarında toz körükleri aynı görünüyor.
@m2hamid hocam 3-4 ay öncesinde bir V kayışı konusunda konuşmuştuk ben netten Bando marka almıştım fiyatı uygundu sonra bulunduğum şehirde takamamışlardı kısa gelmişti iade etmiştim belki hatırlarsınız. Onu iade ettikten sonra araştırırken sizin diğer konuda konuştuğunuz Ankara'daki özel servisi buldum (ilk defa özele gittim bu arada) söylenenlere göre Bora'da çalışmış ve orijinal parça dışında kullanmadığını öğrendim.
Konuyu şuraya getireceğim; kayışı getirtti taktı 180 TL'ye iş bitince araca bakarken toz körüklerin yırtılmış iki tarafta, amortisöre zarar verebilir aklında olsun diyince maliyeti nedir dedim. Tanesi 110 TL 50 TL işçilik dedi. Ben de kabul ettim yalnız parçanın fotosunu çekme fırsatım olmadı, yoksa burada paylaşırdım. İşçilikte bayağı zahmetliymiş, amortisörün sökülmesi takılması vs.. Ayrıca mutlaka rot ayarıda yapılması gerekiyor dedi onu da yaptırdım böylelikle kayış ve körük işini orada halletmiştim. Basit bir lastik görünümlü bir parça gibi görünebilir fakat sırf onun sökülmesi parçalanması işçiliğini gördükten sonra mutlaka orjinal veya ona en yakın malzeme kullanılması kanaatindeyim. Tabi sizler de iyi bilirsiniz.. Bilgi anlamında paylaşmak istedim..

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
@efsane190789 Bilgilendirme için teşekkürler :)

Yılmaz Honda'nın sadece orjinal parça kullandığı hususu benim için biraz şüpheli, kendisi öyle söylüyor ama daha önce dediğim gibi arkadaşın FD6sından çıkardığım hava filtresi ile kendimin servisten aldığı ile kesinlikle aynı değildi. Ben parça konusunda hiçbir parçacı-tamirci ya da özel servise güvenmiyorum uzun süredir, hatta yetkili serviste bile orjinal barkodlu kutuyu görmesem şüpheyle yaklaşıyorum. İşçilik konusunda Doğan Ustanın pek bir sıkıntısını duymadım, zaten Honda servislerinde Civic dışında pek araç olmadığı için araca hakimdir (y) Ama parça konusunda paranoyak yaklaşıyorum maalesef :)

Ben daha önce sahip olduğum FD6nın amortisör bilyalarını yağlattırırken körüklerini de değiştirtmiştim, FD6 için kendim MAHER marka körük çiftini 80 tlye almıştım, 2018 yılında amortisör bilya yağlaması ile birlikte 100 tl işçilik ile 180 tlye toplamda halletmiştim :)
Kısacası amortisör körük değiştirme hususunda bilgim var :) Amortisör körüğü içinde amortisörün sökülmesi ve üst takozun çıkarılması lazım dediğiniz gibi, aslında önümde motor indirilme işlemlerini görünce amortisör sökülmesi ustalar için zor bir işlem değil ancak zaman alıcı.

Benim kafamdaki teyit etmek istediğim FB7 ile FD6nın körükleri aynı ise 90 tlye FD6ların çifti n11de bile mevcut, birebir gözlem yaparak karşılaştırma şansımda olmadığı için değiştirenlerin deneyimlerini öğrenmek istiyorum.

Ad Soyad
Mustafa
Aracınız
Civic FB7 2013
@efsane190789 Bilgilendirme için teşekkürler :)

Yılmaz Honda'nın sadece orjinal parça kullandığı hususu benim için biraz şüpheli, kendisi öyle söylüyor ama daha önce dediğim gibi arkadaşın FD6sından çıkardığım hava filtresi ile kendimin servisten aldığı ile kesinlikle aynı değildi. Ben parça konusunda hiçbir parçacı-tamirci ya da özel servise güvenmiyorum uzun süredir, hatta yetkili serviste bile orjinal barkodlu kutuyu görmesem şüpheyle yaklaşıyorum. İşçilik konusunda Doğan Ustanın pek bir sıkıntısını duymadım, zaten Honda servislerinde Civic dışında pek araç olmadığı için araca hakimdir (y) Ama parça konusunda paranoyak yaklaşıyorum maalesef :)

Ben daha önce sahip olduğum FD6nın amortisör bilyalarını yağlattırırken körüklerini de değiştirtmiştim, FD6 için kendim MAHER marka körük çiftini 80 tlye almıştım, 2018 yılında amortisör bilya yağlaması ile birlikte 100 tl işçilik ile 180 tlye toplamda halletmiştim :)
Kısacası amortisör körük değiştirme hususunda bilgim var :) Amortisör körüğü içinde amortisörün sökülmesi ve üst takozun çıkarılması lazım dediğiniz gibi, aslında önümde motor indirilme işlemlerini görünce amortisör sökülmesi ustalar için zor bir işlem değil ancak zaman alıcı.

Benim kafamdaki teyit etmek istediğim FB7 ile FD6nın körükleri aynı ise 90 tlye FD6ların çifti n11de bile mevcut, birebir gözlem yaparak karşılaştırma şansımda olmadığı için değiştirenlerin deneyimlerini öğrenmek istiyorum.
Doğrudur kesinlikle parça konusunda katılıyorum size, ben bu konuda sizinle aynı fikirdeyim zaten o yüzden ilk özel servis tecrübem diye belirttim :)
Araçlar konusundaki tecrübem fazla olmadığından benim, bundan dolayı amortisör körüğü değişimini ilk kez gördüğüm için gözümde bayağı zahmetli göründü.
Peki servis ne kadar ücret istiyor, sorma fırsatınız oldu mu?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Doğrudur kesinlikle parça konusunda katılıyorum size, ben bu konuda sizinle aynı fikirdeyim zaten o yüzden ilk özel servis tecrübem diye belirttim :)
Araçlar konusundaki tecrübem fazla olmadığından benim, bundan dolayı amortisör körüğü değişimini ilk kez gördüğüm için gözümde bayağı zahmetli göründü.
Peki servis ne kadar ücret istiyor, sorma fırsatınız oldu mu?
Servis en basit uygulamalar için bile yüksek işçilik istediği için açıkçası sormadım, 2017 yılındaki bakımda amortisör bilya yağlamasını sorduğumda 350 tl fiyat vermişlerdi.
Ama V kayışını bu haftasonu Bora'da değiştirtmeyi planlıyorum, oradan fiyat alıp bilgilendiririm.
V kayışı ile ilgili de bir garip tespitim var, Geçen hafta Antalya'da olduğum zaman zarfında bir boşlukta Antalya Eysa'da V kayışını değiştirmek için fiyat sorduğumda bana 380 tl kayış fiyatı, 85 tl işçilik istediler. Telefonla Ankara Bora'yı arayınca da 229 tl fiyat verildi, dünde tekrardan Bora'yı aradım ve 229 tl fiyatı tekrardan verince onlarda değiştirmeye kadar verdim. Yani parça fiyatları servisler arasında cidden farkedebiliyor. İşçilik fiyatı aynı görünüyordu.
Tahminim Bora'nın elinde geçen yıldan kalmış V kayışları mevcut, bu nedenle elindeki stoğu eritmek için uygun fiyat veriyor :unsure:
Körük fiyatlarını da Bora ve Efe'ye ayrıca sormayı planlıyorum. Çiftini 200-250 arası bulursam orjinali alır geçerim ama düşük ihtimal :)
İşin kötüsü orjinal körük bizim küçümsediğimiz Ukrayna'da bile 13 dolardan satılıyor ama gidip almak mesele :)

Ad Soyad
Mustafa
Aracınız
Civic FB7 2013
Servis en basit uygulamalar için bile yüksek işçilik istediği için açıkçası sormadım, 2017 yılındaki bakımda amortisör bilya yağlamasını sorduğumda 350 tl fiyat vermişlerdi.
Ama V kayışını bu haftasonu Bora'da değiştirtmeyi planlıyorum, oradan fiyat alıp bilgilendiririm.
V kayışı ile ilgili de bir garip tespitim var, Geçen hafta Antalya'da olduğum zaman zarfında bir boşlukta Antalya Eysa'da V kayışını değiştirmek için fiyat sorduğumda bana 380 tl kayış fiyatı, 85 tl işçilik istediler. Telefonla Ankara Bora'yı arayınca da 229 tl fiyat verildi, dünde tekrardan Bora'yı aradım ve 229 tl fiyatı tekrardan verince onlarda değiştirmeye kadar verdim. Yani parça fiyatları servisler arasında cidden farkedebiliyor. İşçilik fiyatı aynı görünüyordu.
Tahminim Bora'nın elinde geçen yıldan kalmış V kayışları mevcut, bu nedenle elindeki stoğu eritmek için uygun fiyat veriyor :unsure:
Körük fiyatlarını da Bora ve Efe'ye ayrıca sormayı planlıyorum. Çiftini 200-250 arası bulursam orjinali alır geçerim ama düşük ihtimal :)
İşin kötüsü orjinal körük bizim küçümsediğimiz Ukrayna'da bile 13 dolardan satılıyor ama gidip almak mesele :)
Ben de kayışı araştırırken Efe ile Bora arasında fiyat farkı vardı.
Körük fiyatını uçuk bir rakam verirler eminim.
Ankaradan bir uçak uzaklığında hocam Ukrayna, bence vakit bulursunuz :) :) :)

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Ben de kayışı araştırırken Efe ile Bora arasında fiyat farkı vardı.
Körük fiyatını uçuk bir rakam verirler eminim.
Ankaradan bir uçak uzaklığında hocam Ukrayna, bence vakit bulursunuz :) :) :)
Tahmininiz doğru çıktı hocam, Civic FB7 ön amortisör körük fiyatı tek adeti 600 tl o_O
İkili takımı 1200 tl o_O
FD6 ile aynı körük olduğuna %100 emin olursam direk yan sanayi alacağım, çifti 90 tl :)

Ad Soyad
Mustafa
Aracınız
Civic FB7 2013
Tahmininiz doğru çıktı hocam, Civic FB7 ön amortisör körük fiyatı tek adeti 600 tl o_O
İkili takımı 1200 tl o_O
FD6 ile aynı körük olduğuna %100 emin olursam direk yan sanayi alacağım, çifti 90 tl :)
Fiyata bak :D araştırısınız, o şekilde isabet olur hocam..

DADAŞ

0
Ad Soyad
Fırat Kaplan
Aracınız
Civic FB7 2013
Hocam bu amörtisör körüğü benim bildiğim kadarıyla toz vs. nin amörtisörün yağlı yerine girmesini engellemekten başka bir şeye yaramıyor. Neden değiştirme gereği duydunuz ki bunu? Yani bilmediğim bir şeye faydası varsa ben de bi araştıracağım mesela bizim süspansiyonlar aşırı sert en ufak kasiste bam güm ses geliyor araçlardan bunların azalmasında faydası olur mu acaba?

iPad cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri