Fb7 otomatik vites sorunu

Ad Soyad
onur
Aracınız
Civic FB7 2015
Arkadaşlar merhaba. Yaklaşık dört aydır 2015 Eco premium sahibiyim. Araç 230000 km de. Vites geçişlerinde ara ara tak diye ses geliyor. Daha önce VTEC teklemesi die çok üzerine düşmedim ama tekleme yaparken şanzımandan ses geliyor. En belirgin ses 1. Viteste anlık ayağımı gazdan çekip geri basınca tak diye bı ses geliyor. Hatta yaparken titreşimi hissettiriyor. Yağını yeni değiştim. Kalkışlarda gaza çok yüklenince öyle bir sorun yaşamıyorum. Ama yavaş ve sakin kullanımda ses geliyor. Aracın yakitinda veya gidişinde sorun yoktur. Bu arada yağ değişmeden önce vites geçişlerinde titreme yapıyordu ve geçişleri çok sertdi. Şu an öyle bi durum yoktur. Kullandığım yağ markası liqiu moly dw1 atf kodlu tiptec toptec 1800

M2003J15SC cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Emirbey

Project Man
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Arkadaşlar merhaba. Yaklaşık dört aydır 2015 Eco premium sahibiyim. Araç 230000 km de. Vites geçişlerinde ara ara tak diye ses geliyor. Daha önce VTEC teklemesi die çok üzerine düşmedim ama tekleme yaparken şanzımandan ses geliyor. En belirgin ses 1. Viteste anlık ayağımı gazdan çekip geri basınca tak diye bı ses geliyor. Hatta yaparken titreşimi hissettiriyor. Yağını yeni değiştim. Kalkışlarda gaza çok yüklenince öyle bir sorun yaşamıyorum. Ama yavaş ve sakin kullanımda ses geliyor. Aracın yakitinda veya gidişinde sorun yoktur. Bu arada yağ değişmeden önce vites geçişlerinde titreme yapıyordu ve geçişleri çok sertdi. Şu an öyle bi durum yoktur. Kullandığım yağ markası liqiu moly dw1 atf kodlu tiptec toptec 1800

Şanzıman yağı olarak servisteki yağ haricinde kullanmanızı tavsiye etmem.

Yağlı motor kulağı, şanzıman kulağı ve alt kulak kontrol edildi mi?

Ad Soyad
onur
Aracınız
Civic FB7 2015
Yok hocam hiç aklıma gelmedi haftasonu baktirmakta fayda var gibi. Yağ konusunda çok endişeli değilim aslında. Yağ değişim sonrası baya rahatlamıştı araç.

Aracınız
Civic FD6 2009
Şanzıman yağı konusunda ben motul atf kullanıyorum yıllardır. Bu benim tercihim kimse yede kullan demem ve sorumluluk almam .

Toptec atf kullanırken rengine baktınızmı yanılmıyorsam bu 1800 atf lerin biri sarımsı bir rengi vardı. Tam değişim(3 litreden fazla) yapıp kullanan fd6 ve fb7 youtubede var. Ama benim araştırmalarıma göre kırmızı renk olan toptech başka bi modeliydi galiba. Bu olay yağ değişiminden sonramı oldu onuda bilmek gerek.

Ad Soyad
onur
Aracınız
Civic FB7 2015
Toptec 1800 ve toptec 1800 r kodlu olan yağlar aynı yağlar. Zaten onayları aynı. R kodlu olan yağ kırmızı diğeri sarı kahve karısimi . ikisi de aynı yağ sadece renk farkı var.Kendi sitesinden almıştım. Yıllardır manuel vites kullanan biriyim ilk defa otomatik araç aldım. Araçtan ufak tefek ses gelince rahatsız oluyorum açıkçası. Haftasonu vakit bulabilirsem bı şanzımanın kulaklarına baktiracam. Geçişleri felan çok güzel. Ses zaten geçişlerde gelmiyor. Örnek olarak vermek gerekirse 2. Viteste ayağımı gazdan çekip tekrar basınca geliyor ses. Bolsuk gibi bişey var.

Aracınız
Civic FD6 2009
Toptec 1800 ve toptec 1800 r kodlu olan yağlar aynı yağlar. Zaten onayları aynı. R kodlu olan yağ kırmızı diğeri sarı kahve karısimi . ikisi de aynı yağ sadece renk farkı var.Kendi sitesinden almıştım. Yıllardır manuel vites kullanan biriyim ilk defa otomatik araç aldım. Araçtan ufak tefek ses gelince rahatsız oluyorum açıkçası. Haftasonu vakit bulabilirsem bı şanzımanın kulaklarına baktiracam. Geçişleri felan çok güzel. Ses zaten geçişlerde gelmiyor. Örnek olarak vermek gerekirse 2. Viteste ayağımı gazdan çekip tekrar basınca geliyor ses. Bolsuk gibi bişey var.

Evet yağ konusunda haklısın çok önce araştırmıştım, biraz eksiklik olabilir.
Hocam ben 2 tane otomatik kullandım, fd6, fb7 o dediğiniz gazdan çekip tekrar gaza bastığınızdaki boşluk ikisin dede vardı sanırım normal bir durum. Gazdan ayağınız çekip tekrar gaza basacağınızda iyi ayarlamanız ve motorun yükünü aldıktan sonra gaz vermeniz gerek. Eğer aynı şeyden bahsediyorsan bendede oluyor ama aksatanda olabilir sizdeki çok fazla bir vuruntumu bilmiyorum ama bendede durum bu şekilde .

Ad Soyad
onur
Aracınız
Civic FB7 2015
Valla hocam çok ona takılmamak istiyorum ama LPG de çözüm bulunamayan VTEC teklemesi de var araçta. O anlık teklemede de ses yapıyor . Benzinde felan sıkıntı olmadığı için çok üzerine gitmedim. Ama bu ses soru işareti oluşturuyor hep.

Aracınız
Civic FD6 2009
Valla hocam çok ona takılmamak istiyorum ama LPG de çözüm bulunamayan VTEC teklemesi de var araçta. O anlık teklemede de ses yapıyor . Benzinde felan sıkıntı olmadığı için çok üzerine gitmedim. Ama bu ses soru işareti oluşturuyor hep.

Vtech ten kurtulmak zor gibi, Candan mühendislikte yaptık halletik dediler ama oda tutmadı maalesef. Sizin ses olayınıda bi gösterin gözlemlemek gerek. Kulaklarda sorun varsa elfrenini çekip D konumunda biraz gaz verdiğinizde motorda ciddi oynama olur fark edersiniz kulak kopuksa.

Geri