Civic FC5 FC5 Akü Sıkıntısı?

Huux

0
Aracınız
Arkadaşlar merhaba aracım 2017 Honda Civic Elegance bundan 3 ay önce arabamı yıkarken aküm bitti ve takviye yaparak çalıştırdım. Bu zamana kadar rahat 7-8 kere daha bitti olduk olmadık yerde bıraktı bu akü beni. Bugün arabayı tekrar yıkamaya verdim arabanın içini yıkarlarken akü bitti. Takviye yaptık, 1 saat sonra okula gittim ve 1 saat durup çıktım arabayı çalıştırmaya çalıştığımda akünün yine bittiğini fark ettim.
Daha önce böyle bir sıkıntı yaşayan var mıdır? Daha iki yıllık araba nasıl akü sıkıntısı çıkarabiliyor hayret ettim.
Bu araç akü olarak ne kullanır yarın aküyü değiştirmeye götüreceğim akü tavsiyesi olan var mıdır?
Fiyatları ortalama nedir kazık yemeyelim diye sizlere sormak istedim.

Konuyu acan arkadaşın sabrina hayranım...

Yani... ne yapılır servise gidilir, arac kontrol ettirilir sorun bulunur, aku değişir olay biter.

Arac garanti dışı ise de kerameti 300 - 350 liralik bir akü alınır konu kapanır ( şarz dinamosunda bir soryn yoksa)

Bir arkadas da l200 ile olan 60 km yol uluktan bahsetmis, dizel araclar elektrik enerjisini sadece ilk çalıştırmada kullanir. Bir de aydinlatma da.
Yani hic akusu olmasada iterek (vurdurarak) çalışır. Ve sadece aydinlatma icin enerji gerekir, hatta sarz etmiyor olsa bile lamba kullanmadan yuzlerce km yol gider.

Benzinli arac ise akusuz sarzsiz ne calidir ne de yurur...

Aracınız
Civic FC5 2018

Yani... ne yapılır servise gidilir, arac kontrol ettirilir sorun bulunur, aku değişir olay biter.

Arac garanti dışı ise de kerameti 300 - 350 liralik bir akü alınır konu kapanır ( şarz dinamosunda bir soryn yoksa)

Bir arkadas da l200 ile olan 60 km yol uluktan bahsetmis, dizel araclar elektrik enerjisini sadece ilk çalıştırmada kullanir. Bir de aydinlatma da.
Yani hic akusu olmasada iterek (vurdurarak) çalışır. Ve sadece aydinlatma icin enerji gerekir, hatta sarz etmiyor olsa bile lamba kullanmadan yuzlerce km yol gider.

Aküsüz çalışmıyor ama aküsüz gider eğer alternatörde sorun yoksa.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

S

Silinen üye 20336

Guest

L200’den ben bahsetmiştim??

Araç otomatik vites değilse, akü tamamen bitse bile dizelse görece biraz uğraştırsa da vurdurularak çalışır. Çok yeni teknoloji dizel motorların çalışmayacağını iddia edenler de var. Bu hususta bilgi sahibi değilim.
Ancak vurdurma işleminin motor üreticilerinin teknolojik gelişimlerine bağlı olarak belli yıllardan sonra üretilen yeni nesil motorlarda zararlı olduğunu biliyorum. Dizel aracın kullanma klavuzunda okumuştum. Ayrıca muhtelif zamanlarda bu hususla ilgili işittiğim ve okuduğum bilgiler de oldu.

Ayrıca bir kaç ay evvel yaşadığımız bir olayı anlatayım;
Otomatik şanzımanlı Mercedes Viano’muzun aküsü zayıflamıştı. Seyrek kullandığımız için çalıştırırken genelde akü takviyesi yapıyorduk. Bir süre kullanınca bir kaç gün marş basmaya devam ediyordu. Aracı genelde kullanmadığımız için de yeni akü almak istemedik. Bilindiği üzere akünün performansını düşüren ve amortismanını yükselten en belirgin şey aracın yatmasıdır. Bu sebepten yatmaya devam edecek olan araca yeni akü takmayalım dedik.

Bir kaç ay evvel bir süre kapının önünde çalıştırılmadan durdu Viano. Baktık yine akü boşalmış. Takviye yapıldı. Kısa bir süre çalıştı sonra kendiliğinden stop etti. Şaşırdık ilk önce? Bir daha takviye edildi yine çalıştı ve araç hareket halindeyken stop etti. Düşünüp taşındık derken alternatöre bağladık durumu. Aracı sanayiye çekiciyle naklettik. Alternatör söküldü. Arızanın alternatörde olduğu tespit edildi. Onarımı yapıldı ve yerine takıldı. Problem çözüldü.
Yaşadığımız bu olayla dizel araç da olsa şarj döngüsü devam etmeyince motorun çalışmaya devam etmediğini tecrübe etmiş olduk.

Aracınız
Civic FC5 2016
Arkadaşlar 2016 model fc5 aracımın 3. Sahibiyim aracım garanti dışı servisi dışarda yaptırdığım için benimde aküden yana sorunum oldu aracımı 2.sahibide aküsünde sorun yaşaması sonucu aynı model ile değiştirmiş bendeykende akü alındıktan hemen hemen 1 yıl sonra akü sorun verdi, akünün garanti kapıdı olmadığı için uğraşmak istemedim ve yenisini aldım bu sefer bosh marka aldık orijinalide mutlu idi sahibinden.com da ikinci ellere göz gezdirirken hep akülerin değiştiği yazılmış ilanlara akü sorunu yaşayan arkadaşlar varmı

Ad Soyad
hakan arer
Aracınız
Civic FC5 2018
Dizel aracimi bakıma 10 bin bakımına götürdüm, akü şarj edilmesi gerekli diye not dusmusler aracı 1 gün serviste bırakmam gerekiyor simdi,yatan bı aracta değil hergun günde 20 km yapıyoruz en az.

XT1650 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2016
Belki servisin değiştirdiği doğrudur bundaki önceki sıfır aldığımız Nissan marka aracında 2 yılda aküsü gitti servise götürdüğümüzdede ise yeni akü verebileceklerini ancak akü sarf malzeme olduğu için aküde 2 yıl kullandığımız için aküyü ordan değiştirdiğimiz taktirde fiyatın 1/3 garanti kapsamında değerlendirilir 2/3 bizim karşılamamızı istediler değişik bir olaydı bende ondan servise bile hiç gitmediğim zaten servis 150 km uzaklıkta aküm tamamen ölmüştü yeni aküyü Bosch taktık bakalım bu bekadar gidecek

Aracınız
Civic FC5 2016
2016 sedan civic aracımın aküsü bitti servisi aradım garantiye girmediğini söylediler. İlk üç yılmış akü garantisi . 6 yıllık garanti kapsamında değilmiş. Bu doğru mu yoksa işi yokuşa mı sürüyorlar ne yapmalıyım daha önce karşılaşan var mı?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
2016 sedan civic aracımın aküsü bitti servisi aradım garantiye girmediğini söylediler. İlk üç yılmış akü garantisi . 6 yıllık garanti kapsamında değilmiş. Bu doğru mu yoksa işi yokuşa mı sürüyorlar ne yapmalıyım daha önce karşılaşan var mı?

Akü elektrik grubuna girdiği için anlatıldığı gibi maalesef 3 yıllık garanti geçerli, 6 yıllık garanti aracın motor-şanzıman gibi ana mekanik parçalarında geçerli.

Geri