FC5 Fabrikasyon BRC LPG enjektör takırtısı

zero

0
bahsettiğim sorun aracı alır almaz dikkatimi çekti. bir önceki arabamdaki lpg enjektör sesi ile kıyaslayınca, yeni aracımın lpg'li çalışma sesi hiç hoşuma gitmedi.
bu konularda takıntılıyım biraz.. o güzelim motorun sesini mümkün olduğunca orijinal halinde duymak isterim. ne o öyle dizel gibi? dizel dizel sesi vermeli, benzinli ise benzinli... ya da problemli-bakımsız bir motormuş gibi..yani mesele takıntı halini aldı ve peşini bırakmadım.
araştırdım.. forum sakinlerinin de malumu olduğu gibi bu problem BRC kitinin yapısıyla doğrudan ilgili. yani enjektörler sesli çalışıyor. bu modeller böyle!
burası tamam...
fakat araştırmaya devam edince öğrendim ki: sesin fazla olmasının bir sebebi de, montaj esnasında, işçilikte gözden kaçan (yada göz ardı edilen) küçük bir ayrıntı.
o da şöyle: enjektörler bildiğimiz gibi emme manifoltuna bağlı. manifolt motora, motor da kulaklar sayesinde traverse ve şaseye bağlı. dolayısıyla manifoltta oluşan bir titreşim doğal olarak araç bünyesinde haddinden fazla yayılır. çalışma esnasında enjektörün yaptığı da tam olarak bu: manifolta doğru darbe vurmak ve titreşim oluşturmak.
çok mantıklı geldi bana. bu durumu bana tarif eden ustayı uzun zamandır tanırım. tecrübesini ve vasıflarını hesaba katınca bu uygulamayı denemeye karar verdim. çalışmanın neticesini ve fotolarını paylaşacağım en yakın zamanda.
ayrıca yapılacak iş fevkalade basit (iyi bir lpg ustası için tabi..) bildiğiniz, enjektörlerin bağlı olduğu metal bir parça var. diktörgen-uzun...enjektörler oraya direk olarak bağlanmış durumda. zaten yanlış da burada... 2 tane civatası var. sökülecek. enjektörler ile metal plaka arasına kauçuk bir takoz konulup, bağlanacak.
eğer sesi azaltabilirsem -ki umutluyum-, zaten pek sevgili arabamı daha bir seveceğim :D

zero

0
araya sınavlar girdi anca halledebildim..
ve sonradan fark ettim ki konu, forumda daha önce masaya yatırılmış. durumu zaten halletmiş olan arkadaşlara selam ederekten :) problemi halletmiş biri olarak operasyonun fotolarını yolluyorum..fevkalade basit, ucuz ve etkili bir çözümü var.
kabindeki Lpg takırtısı artık yok! BRC Lpg donanımlı aracı olan herkese tavsiye ediyorum. Sivas (ve yakın çevre için) Zavolli Bayiinde Tuncay Usta ile irtibata geçmelerini öneriyorum..

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    106.7 KB · Görüntüleme: 120
  • 2.jpg
    2.jpg
    107 KB · Görüntüleme: 115
  • 3.jpg
    3.jpg
    106.3 KB · Görüntüleme: 115
  • 4.jpg
    4.jpg
    102.8 KB · Görüntüleme: 117
Son düzenleme:
Aracınız
araya sınavlar girdi anca halledebildim..
ve sonradan fark ettim ki konu, forumda daha önce masaya yatırılmış. durumu zaten halletmiş olan arkadaşlara selam ederekten :) problemi halletmiş biri olarak operasyonun fotolarını yolluyorum..fevkalade basit, ucuz ve etkili bir çözümü var.
kabindeki Lpg takırtısı artık yok! BRC Lpg donanımlı aracı olan herkese tavsiye ediyorum. Sivas (ve yakın çevre için) Zavolli Bayiinde Tuncay Usta ile irtibata geçmelerini öneriyorum..
Hocam onlar takılınca ses gitti mi yani? Vay be. Bunlardan nereden bulabilirim? Kendim monte edilebilir miyim? O parça yani 4 lı şey ne işe yarıyor ki?
Benzin ile lpg arasında ses farkı gitti mi yani?

2015 Elegance Eco

zero

0
Kesinlikle! Bu işlemi yapmamak çok anlamsız. Hele de benim gibi ses konusunda hassas olan arkadaşlar...
Fotolar istediğim gibi çıkmamış(yan duruyor) müdahale imkanı var ise ve admin arkadaşlardan biri düzeltirse inceleyenlere kolaylık olur. Ama fotoğraflarda göstermeye çalıştığım gibi; enjektör direk manifolta bağlı ve metal bir parça ile...bütün sorun bu. Yani bariz işçilik hatası! Ya bilmiyorlar ya da 3 kuruşluk (15 tl. ) takoz masrafından kaçıyorlar..Bunu bayii de kabul ediyor zaten. Kendiniz de yaparsınız ama enjektör kablolarını çekerek zorlamamaya dikkat edin. Parçayı nasıl temin edersiniz onu da bilemiyorum. Aslında en temizi ustaya hallettirmek.
Konuyla ugrasirsaniz neticeyi haber verin. Sizin adiniza da sevinmek isterim☺

Aracınız
Kesinlikle! Bu işlemi yapmamak çok anlamsız. Hele de benim gibi ses konusunda hassas olan arkadaşlar...
Fotolar istediğim gibi çıkmamış(yan duruyor) müdahale imkanı var ise ve admin arkadaşlardan biri düzeltirse inceleyenlere kolaylık olur. Ama fotoğraflarda göstermeye çalıştığım gibi; enjektör direk manifolta bağlı ve metal bir parça ile...bütün sorun bu. Yani bariz işçilik hatası! Ya bilmiyorlar ya da 3 kuruşluk (15 tl. ) takoz masrafından kaçıyorlar..Bunu bayii de kabul ediyor zaten. Kendiniz de yaparsınız ama enjektör kablolarını çekerek zorlamamaya dikkat edin. Parçayı nasıl temin edersiniz onu da bilemiyorum. Aslında en temizi ustaya hallettirmek.
Konuyla ugrasirsaniz neticeyi haber verin. Sizin adiniza da sevinmek isterim☺
Hocam şimdi bakmaya gidiyorum kendim bir hal çaresine bakacağım buradan yazarım

2015 Elegance Eco

nokiac

0
Konuyu takip edenlerden biri de benim fakat aracım FB7 kasa...teşekkürler [MENTION=12555]zero[/MENTION]

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Konuyu takip edenlerden biri de benim fakat aracım FB7 kasa...teşekkürler [MENTION=12555]zero[/MENTION]

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Normal bir otogaz bayiine gittim arkadaşın takozlarından bende yokmuş haftaya getirip takacak. Bu normalde olması lazım neden takmamışlar dedi adam.

2015 Elegance Eco

zero

0
[MENTION=12555]zero[/MENTION] gaz ayarini bozacak bir durum soz.konusu degil dimi ?

HUAWEI MT7-L09 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
[MENTION=943]kayhanbozkus[/MENTION] gazın ayarıyla ilgili bir durum yok. sadece sökerken enjektör kablolarını çekiştirmeden kauçuk takozların yerleştirilmesi gerek. o da biraz dikkat ve özen o kadar. aslında el becerisi olan arkadaşlar kendileri bile uygulayabilirler. ama yine de iyi bir ustanın eli değse daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. [MENTION=8294]skandal[/MENTION] arkadaşım neden bu parça yok, niye takmamışlar? diye sormuş ya: araçlar acentelere benzinli olarak teslim ediliyor. Lpg dönüşümü orada gerçekleştiriliyor. daha önceden dediğim gibi, ya konudan bihaberler -ki bu düşük ihtimal-, ya da iki parça kauçuk takozun masrafından kaçmaya çalışıyorlar, ya da üşeniyorlar.. maalesef..
BRC enjektörleri nerede sorduysam "sesli çalışır" dediler. yani enjektörün sesli çalışması doğasında var. ama sesin içeri gelen kısmı (tak-tak-tak şeklindeki ses) kesildi. aracın dışında yine LPG sesi var. ama kesinlikle o da azalıyor.

Aracınız
[MENTION=943]kayhanbozkus[/MENTION] gazın ayarıyla ilgili bir durum yok. sadece sökerken enjektör kablolarını çekiştirmeden kauçuk takozların yerleştirilmesi gerek. o da biraz dikkat ve özen o kadar. aslında el becerisi olan arkadaşlar kendileri bile uygulayabilirler. ama yine de iyi bir ustanın eli değse daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. [MENTION=8294]skandal[/MENTION] arkadaşım neden bu parça yok, niye takmamışlar? diye sormuş ya: araçlar acentelere benzinli olarak teslim ediliyor. Lpg dönüşümü orada gerçekleştiriliyor. daha önceden dediğim gibi, ya konudan bihaberler -ki bu düşük ihtimal-, ya da iki parça kauçuk takozun masrafından kaçmaya çalışıyorlar, ya da üşeniyorlar.. maalesef..
BRC enjektörleri nerede sorduysam "sesli çalışır" dediler. yani enjektörün sesli çalışması doğasında var. ama sesin içeri gelen kısmı (tak-tak-tak şeklindeki ses) kesildi. aracın dışında yine LPG sesi var. ama kesinlikle o da azalıyor.
Aynen hocam. Benim yol ayarı da düzgün yapılmamış. Her usta her bayi bir değil.
>Adam görünce şok oldu bu motorun düzeni ne biçim ya?
10 15 tl ücreti var getiriyor usta Salı takacak, takmadan önce eliyle bir söktü dediğiniz gibi ses tok bir sese dönüştü tak tak sesi gitti. Brc biraz sesli o kaldı geriye. Bir de benim geçiş sıcaklığı 50 derece onu 40 edelim diyorum. Ne dersiniz?

Geri