Civic FC5 Fc5 Kışlık Lastik 205/60/R16

Aracınız
Civic FC5 2018
Fc5 Orjinal Lastik ölçüleri 215/55/R16.. Benim merak ettiğim 205/60/R16 kışlık lastik taksam sıkıntı yaşar mıyım?*..
Yaklaşık 8-9 mm aracın yükseleceği yazıyor bazı forumlarda ama lastik çamurluğa sürter mi bi bilgisi olan var mı?*..

S

Silinen üye 20336

Guest
Fc5 Orjinal Lastik ölçüleri 215/55/R16.. Benim merak ettiğim 205/60/R16 kışlık lastik taksam sıkıntı yaşar mıyım?*..
Yaklaşık 8-9 mm aracın yükseleceği yazıyor bazı forumlarda ama lastik çamurluğa sürter mi bi bilgisi olan var mı?*..
Lastik çapı 9,5 mm artar.
Araç yüksekliği 4,75 mm artar.
Değişim oranı ~%1,5 civarı görünüyor.
Bu verilere göre sürtme beklenmez.

Neden 205/60 ebatı düşünüyorsunuz? Genelde yanak kalınlaştıkça fiyat artar aslında ama siz daha uygun fiyata mı buldunuz?

Bu arada dar taban ve yüksek yanak kış lastiğinde avantajdır. ??

Aracınız
Civic FC5 2018
Lastik çapı 9,5 mm artar.
Araç yüksekliği 4,75 mm artar.
Değişim oranı ~%1,5 civarı görünüyor.
Bu verilere göre sürtme beklenmez.

Neden 205/60 ebatı düşünüyorsunuz? Genelde yanak kalınlaştıkça fiyat artar aslında ama siz daha uygun fiyata mı buldunuz?

Bu arada dar taban ve yüksek yanak kış lastiğinde avantajdır. ??

Cevap için çok teşekkürler..
Fiyat yüksek doğru diyorsunuz ama bende forumlarda okuyup öğrendiğim kadarı ile sizinde dediğiniz gibi avantajlı diye o ölçülerde almak istiyorum..

195 de düşündüm ama 215 den 195 e düşmek belki sıkıntı çıkarır diye vazgeçtim..
195 daha iyi mi olur daha kötü mü olur bilmiyorum..

Aracınız
Civic FC5 2020
Fiyat yüksek doğru diyorsunuz ama bende forumlarda okuyup öğrendiğim kadarı ile sizinde dediğiniz gibi avantajlı diye o ölçülerde almak istiyorum..

195 tavsiye etmem, lastik 215 e göre çok incelir. en iyi boyut 215 / 55 / 16 veya 205 / 55 / 16

Aracınız
Civic FC5 2019
Merak ettiğim 205 / 60 / 16 alırsam sürter mi lastik?*..
yukarıdaki siteden hesaplama yapabilirsiniz.
bence sürtme yapmaz,çünkü ebat değişikliği minimal düzeyde ve yanaktaki artma tabandaki darlaşmayı dengeler. genelleme yapacak olursa % 3 lük değişim her araç için kabul edilebilir.
195 mm yanak kesinlikle kullanma. fren mesafesi ve yol tutuş ciddi oranda azalır.
eğer kışları 2-3 ay kadar kış lastiği kullanırım dersen 205 55 r16 al,fiyat açısından daha hesaplı.
bende lasatiklerim yıpranınca 205 60 r16 düşünüyorum, alırsan burdan yazarsan sevinirim, yol tutuş,lastik sesi,fren mesafesi,yakıta etkisi, esp ve arıza ışığı yakıp yakmaması hakkında görüşlerini bekliyorum

Aracınız
Civic FC5 2018
yukarıdaki siteden hesaplama yapabilirsiniz.
bence sürtme yapmaz,çünkü ebat değişikliği minimal düzeyde ve yanaktaki artma tabandaki darlaşmayı dengeler. genelleme yapacak olursa % 3 lük değişim her araç için kabul edilebilir.
195 mm yanak kesinlikle kullanma. fren mesafesi ve yol tutuş ciddi oranda azalır.
eğer kışları 2-3 ay kadar kış lastiği kullanırım dersen 205 55 r16 al,fiyat açısından daha hesaplı.
bende lasatiklerim yıpranınca 205 60 r16 düşünüyorum, alırsan burdan yazarsan sevinirim, yol tutuş,lastik sesi,fren mesafesi,yakıta etkisi, esp ve arıza ışığı yakıp yakmaması hakkında görüşlerini bekliyorum
Fiyat açısından gerçekten çok hesaplı ama 205/60/R16 alasım var biraz daha konforlu bir sürüş olur gibime geliyor.. Bakalım alabilirsem deneyip göreceğiz..

S

Silinen üye 20336

Guest

Rica ederim...
215/55’in dengi 195/60 aslında. Aracı genel kullanım tarzınız sert ve performanslı değilse ve en azından kış lastiği takılı iken sert kullanımlar yapmayacaksanız 195/60’da kullanılabilir. Araca arkadan bakınca tabanın ince olmasından dolayı görsel olumsuz etkilenir. Ancak sürtünmenin azaldığı ortamlarda(kar, buz) dar taban daha iyi tutunur. Bu açıdan da avantajlı olacaktır 195/60

Ancak m2hamid hocamın belirttiği gibi 205/55 ise çok kolay bulunabilecek ve uygun fiyatlı iyi bir alternatiftir. Yaşadığınız yerde kar yağışı v.s. oluyorsa kışın konfor zaten düşecektir. Kışın konfor pek aranmaz diye düşünüyorum... 60 yanak elbette kendini hissettirir ama ekonomi yok sayılabilecek bir şey değil maalesef... ??

En doğru tercihi alacağı malın hizmetin parasını ödeyecek olan yapar diyelim... ☺️

Hayırlı tercihler olsun.

Aracınız
Civic FC5 2017

Hocam Allah korusun ancak olası bir kaza halinde kasko eksperi lastik ölçülerini kontrol ederek orijinal ölçü dışı lastiklere ödeme yapmayabiliyor. Dolayısıyla 215/55/R16 kullanmanız hem güvenlik hem de ileride mağduriyet yaşamamanız açısından mantıklı olacaktır.

Geri