FC5 P0420 Katalizör Arızası (LPG’de)

cyb

Aracınız
Civic FC5 2017
Arkadaşlar merhaba. 2017 Civic Eco Elegance ile katıldım aranıza yakın bir tarihte. Araçta yukarıda yazdığım sebeple motor arıza ışığı yanıyordu. Alacağım zaman görünce götürüp bir yere kontrol ettirdim, tüpten yanıyor yapacak bir şey yok benzinden binin biraz geçer dendi. Öyle de oluyor, bir gün benzinde binince sönüyor, sonrasında tüpte binmeye başlayınca birkaç gün sonra tekrar yanıyor.
Gaz ayarıdır deyip BRC servisine gittim, onlar fabrikasyon olduğu için Honda Servisine yönlendirdi. E tamam dedim Honda servisine gittim, yetkililer bunlar otomatik ayarı yok, arızanız Katalizörde değişmesi lazım dedi. Fiyatı 20 bin liraymış.
Ben haka katalizörün değişmesi gerektiğine inanmıyorum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim, bir çözümü olmalı mutlaka miktar çok yüksek, tüp sistemi ile ilgili bir şey olabilir mi?

Hocam benzer sorunları yaşadım. Benim aracım 2018 fc5 eco elegance 115.000 km’de. P0420 arıza kodu verdi bir süre önce. Katalizör verimliliği eşiğin altında diyordu. Gitmediğim servis kalmadı. Arıza lambası ara ara yanıyor sonra sönüp tekrar yanıyordu. Katalizöre baktırıyordum temiz çıkıyordu. Lpg sisteminde veya ateşlemede sorun olabilir diye düşündüm. Tüm lpg sistemini baştan aşağı orjinali ile yetkili serviste değiştirdim. Enjektörler, lpg regülatörü. Ateşleme sistemi de komple elden geçti bujiler vs. Bana mısın demedi. Ara ara hata veriyor. 3-5 gün sonra sönüyor sonra tekrar hata veriyordu. Nihayet sorunu kısmen buldum. Sorun oksijen sensörlerinde.

Amazon vasıtasıyla çin’den extender getirtip oksijen sensörlerine taktırdım. (Oxygen sensor extender, o2 sensor spacer vs diye aratınca çıkıyor) Yaklaşık 10 gün oldu ve arıza lambası yanmıyor. Bu kez de rölantide titreme yapmaya başladı ama en azından sorunun ne olduğunu buldum. 1-2 haftaya oksijen sensörünü değiştireceğim.
Sensörü değiştirdiniz mi düzeldi mi acaba

Aracınız
Civic FC5 2019
Arkadaşlar merhaba. 2017 Civic Eco Elegance ile katıldım aranıza yakın bir tarihte. Araçta yukarıda yazdığım sebeple motor arıza ışığı yanıyordu. Alacağım zaman görünce götürüp bir yere kontrol ettirdim, tüpten yanıyor yapacak bir şey yok benzinden binin biraz geçer dendi. Öyle de oluyor, bir gün benzinde binince sönüyor, sonrasında tüpte binmeye başlayınca birkaç gün sonra tekrar yanıyor.
Gaz ayarıdır deyip BRC servisine gittim, onlar fabrikasyon olduğu için Honda Servisine yönlendirdi. E tamam dedim Honda servisine gittim, yetkililer bunlar otomatik ayarı yok, arızanız Katalizörde değişmesi lazım dedi. Fiyatı 20 bin liraymış.
Ben haka katalizörün değişmesi gerektiğine inanmıyorum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim, bir çözümü olmalı mutlaka miktar çok yüksek, tüp sistemi ile ilgili bir şey olabilir mi?
bir yaşıma daha girdim, katalizör arızası 20 bin maliyet olur mu? 20 bin verilir mi? dışarıda usta bulmak lazım bence. yada çıkma takılabilir mi? lpg beynini brc ile değiştirsen çözülebilir mi ayar da yaptirirsin

mi6x

cyb

Aracınız
Civic FC5 2017
bir yaşıma daha girdim, katalizör arızası 20 bin maliyet olur mu? 20 bin verilir mi? dışarıda usta bulmak lazım bence. yada çıkma takılabilir mi? lpg beynini brc ile değiştirsen çözülebilir mi ayar da yaptirirsin

mi6x
Evet servis sağ olsun öyle bir fiyat verdi. O parayı vereceğime üstüne koyar arabanın 1-2 yaş daha gencini alırım zaten. Ben de tüpten ya da farklı bir yerden olabileceğini düşünüyorum.

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Merhaba, katalizör temizliği yapan firmalar ile görüşebilirsiniz.

Aracınız
Civic FC5 2016
Öncelikle gecmis olsun, aracinizin kilometresi nedir? Sorun sizin de bahsettiğiniz gibi lpg sisteminden kaynaklanıyor gibi. Ne degisecekse ucuzdan pahaliya ilerlenmesi. Öncelikle kablolari kontrol ettirin sase, yerinden cikan birsey var mi. Yoksa sensörler. Yoksa katalizor temizligi vb. seklinde devam edin bence. Eski aracimda oksijen sensörü degistirerek kurtulmustum ben,nedir baglantisi tam bilemiyorum.

BLA-L09 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
@cyb geçmiş olsun. 4 yaşına yeni girmiş bir aracın bu arızayı vermesi hiç normal değil! Benzinde arıza yapmaması lpg sisteminde arıza vermesi şüpheleri hemen üstüne çekiyor. Lpg dizel gibi kurum oluşturan bir yakıt değil. Lpg, benzinden bile temiz gaz çıkışı sağlar. Ben büyük ihtimalle lpg ayarından şüpheleniyorum. Asıl problem servis tamir veya kurtarma işine girmiyor. Lpg sistemide şifreli herkez giremiyor. Olan yine müşteriye oluyor. Brc sistemine girebilecek usta bulunmalı. Katalizör testi içinde emisyondan Karbonmonoksit değeri kontrol edilmeli. Eğer bu değer yüksek çıkıyor ise katalizörde sıkıntı vardır. Diğer ayrıntılar ise ateşleme sistemi ve lpg gazınızda problem olmasıdır.
> Forumda ilk kez Fc5 kasaya ait katalizör arızasına şahit oldum.

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
Geçtiğimiz yaz ayında aynı arızayı benim aracım da verdi 2011 fd6. Sebebini şuna bağladım;uzun süre Manisa merkez-köy arası git gelleri düşük devir kullanarak yapıyordum. 15 km lik mesafede araç ta ısınmıyordu neredeyse. Bu arızayı verdikten sonra aracı benzine alıp düşük vites yüksek devir izmire git gel yaptım.4. Vitese atmadım hiç 2 ve 3 . Git gel 60-70 km vardır sanırım. Geri gelip arızayı obd cihazından söndürdüm bidaha da yanmadı 6-7 ay oldu

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Kesinlikle LPG ile ilgilidir hangi sehirde yasiyorsunuz ? Nereden LPG aldiniz ?
LPG nin 2 filitreside degisti mi ?
Sorun belkide 100 liraya hallolacak..

Benim tahminim filitre ve yakit sonra kalibrasyon. Kat. Oyle cabuk dolmaz LPG de hic dolmaz ha su olabilir surekli LPG ile yuksek devir cevirirsiniz petekleri kirar parcalar icini urettigi yuksek isidan dolayi ayrica subap ayarinida cabuk bozar. Sadece bu olur ama benzinde problem yoksa katalizorunuz saglam bence.

Istanbulda iseniz bir cok yer bunu halledebilecek. Emin olmak istiyorsanizda bir egsozcuya sokturun baktirin bu bile bir maliyet.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2020
benzinde motor ışığı yanmıyor ise, LPG ' de iken katalizör arızası veriyorsa kesinlikle Sebebi LPG 'nin FAKİR KARIŞIM yapmasıdır... Sakın 20 bin lira diyenlere kulak asmayın. 2017 model araç 250 bin km yapsa diyecem ki tamam bunun araç yaşıylada alakası yok. Adam gibi AFR ayarı yapacak birisini bulun ve doğru hava yakıt karşışımını lpg de iken ayarlasın. Arıza lambası yanmaz.

Geri