FC5 P0420 Katalizör Arızası (LPG’de)

cyb

Aracınız
Civic FC5 2017
Arkadaşlar merhaba. 2017 Civic Eco Elegance ile katıldım aranıza yakın bir tarihte. Araçta yukarıda yazdığım sebeple motor arıza ışığı yanıyordu. Alacağım zaman görünce götürüp bir yere kontrol ettirdim, tüpten yanıyor yapacak bir şey yok benzinden binin biraz geçer dendi. Öyle de oluyor, bir gün benzinde binince sönüyor, sonrasında tüpte binmeye başlayınca birkaç gün sonra tekrar yanıyor.
Gaz ayarıdır deyip BRC servisine gittim, onlar fabrikasyon olduğu için Honda Servisine yönlendirdi. E tamam dedim Honda servisine gittim, yetkililer bunlar otomatik ayarı yok, arızanız Katalizörde değişmesi lazım dedi. Fiyatı 20 bin liraymış.
Ben haka katalizörün değişmesi gerektiğine inanmıyorum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim, bir çözümü olmalı mutlaka miktar çok yüksek, tüp sistemi ile ilgili bir şey olabilir mi?

cyb

Aracınız
Civic FC5 2017
Öncelikle gecmis olsun, aracinizin kilometresi nedir? Sorun sizin de bahsettiğiniz gibi lpg sisteminden kaynaklanıyor gibi. Ne degisecekse ucuzdan pahaliya ilerlenmesi. Öncelikle kablolari kontrol ettirin sase, yerinden cikan birsey var mi. Yoksa sensörler. Yoksa katalizor temizligi vb. seklinde devam edin bence. Eski aracimda oksijen sensörü degistirerek kurtulmustum ben,nedir baglantisi tam bilemiyorum.

BLA-L09 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Merhaba. Söylediğiniz şekilde ilerlemeyi düşünüyorum ben de, umarım çok masraf çıkarmaz, teşekkürler.

bu arada araç 68 binde.

cyb

Aracınız
Civic FC5 2017
@cyb geçmiş olsun. 4 yaşına yeni girmiş bir aracın bu arızayı vermesi hiç normal değil! Benzinde arıza yapmaması lpg sisteminde arıza vermesi şüpheleri hemen üstüne çekiyor. Lpg dizel gibi kurum oluşturan bir yakıt değil. Lpg, benzinden bile temiz gaz çıkışı sağlar. Ben büyük ihtimalle lpg ayarından şüpheleniyorum. Asıl problem servis tamir veya kurtarma işine girmiyor. Lpg sistemide şifreli herkez giremiyor. Olan yine müşteriye oluyor. Brc sistemine girebilecek usta bulunmalı. Katalizör testi içinde emisyondan Karbonmonoksit değeri kontrol edilmeli. Eğer bu değer yüksek çıkıyor ise katalizörde sıkıntı vardır. Diğer ayrıntılar ise ateşleme sistemi ve lpg gazınızda problem olmasıdır.
> Forumda ilk kez Fc5 kasaya ait katalizör arızasına şahit oldum.
Açıkçası ben de daha bu yaşta bir araba için şaşırdım usta katalizör deyince. Lpg için BRC servisi de yetkili servis de yanaşmadı maalesef. Katalizör bir kontrol ettireyim ben en iyisi.

cyb

Aracınız
Civic FC5 2017
Geçtiğimiz yaz ayında aynı arızayı benim aracım da verdi 2011 fd6. Sebebini şuna bağladım;uzun süre Manisa merkez-köy arası git gelleri düşük devir kullanarak yapıyordum. 15 km lik mesafede araç ta ısınmıyordu neredeyse. Bu arızayı verdikten sonra aracı benzine alıp düşük vites yüksek devir izmire git gel yaptım.4. Vitese atmadım hiç 2 ve 3 . Git gel 60-70 km vardır sanırım. Geri gelip arızayı obd cihazından söndürdüm bidaha da yanmadı 6-7 ay oldu

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ben o yöntemi çok denedim, 500 km kadar benzinde yüksek hızda gittiğim bile oldu, bu işlemi yaptığımda birkaç saat sonra kendiliğinden sönüyor ama 2-3 gün sonra yine yanıyor maalesef.

cyb

Aracınız
Civic FC5 2017
Kesinlikle LPG ile ilgilidir hangi sehirde yasiyorsunuz ? Nereden LPG aldiniz ?
LPG nin 2 filitreside degisti mi ?
Sorun belkide 100 liraya hallolacak..

Benim tahminim filitre ve yakit sonra kalibrasyon. Kat. Oyle cabuk dolmaz LPG de hic dolmaz ha su olabilir surekli LPG ile yuksek devir cevirirsiniz petekleri kirar parcalar icini urettigi yuksek isidan dolayi ayrica subap ayarinida cabuk bozar. Sadece bu olur ama benzinde problem yoksa katalizorunuz saglam bence.

Istanbulda iseniz bir cok yer bunu halledebilecek. Emin olmak istiyorsanizda bir egsozcuya sokturun baktirin bu bile bir maliyet.

Ben Malatya’dayım. Tüpü Shell ya da Opet dışında bir yerden almam hiç. İşte ben de tüp ayarı istiyorum öncelikle ama yapan yer bulamadım.

cyb

Aracınız
Civic FC5 2017
benzinde motor ışığı yanmıyor ise, LPG ' de iken katalizör arızası veriyorsa kesinlikle Sebebi LPG 'nin FAKİR KARIŞIM yapmasıdır... Sakın 20 bin lira diyenlere kulak asmayın. 2017 model araç 250 bin km yapsa diyecem ki tamam bunun araç yaşıylada alakası yok. Adam gibi AFR ayarı yapacak birisini bulun ve doğru hava yakıt karşışımını lpg de iken ayarlasın. Arıza lambası yanmaz.
İşte LPG otomatik diye BRC bayisi de Honda Bayisi de bunun ayarı yok deyip çekildi kenara. Nasıl yaptırabilirim?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Arkadaşlar merhaba. 2017 Civic Eco Elegance ile katıldım aranıza yakın bir tarihte. Araçta yukarıda yazdığım sebeple motor arıza ışığı yanıyordu. Alacağım zaman görünce götürüp bir yere kontrol ettirdim, tüpten yanıyor yapacak bir şey yok benzinden binin biraz geçer dendi. Öyle de oluyor, bir gün benzinde binince sönüyor, sonrasında tüpte binmeye başlayınca birkaç gün sonra tekrar yanıyor.
Gaz ayarıdır deyip BRC servisine gittim, onlar fabrikasyon olduğu için Honda Servisine yönlendirdi. E tamam dedim Honda servisine gittim, yetkililer bunlar otomatik ayarı yok, arızanız Katalizörde değişmesi lazım dedi. Fiyatı 20 bin liraymış.
Ben haka katalizörün değişmesi gerektiğine inanmıyorum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim, bir çözümü olmalı mutlaka miktar çok yüksek, tüp sistemi ile ilgili bir şey olabilir mi?
BRC bölge bayileri de artık Fabrika'nın orjinal BRC montajlı araçlarına da müdahale edebiliyor diye hatırlıyorum.
Çorum Özençler ile telefonla iletişime geçerek bilgi almanız faydalı olabilir, sahibi Mehmet Bey BRC ve Honda konusunda oldukça bilgili biridir.

cyb

Aracınız
Civic FC5 2017
BRC bölge bayileri de artık Fabrika'nın orjinal BRC montajlı araçlarına da müdahale edebiliyor diye hatırlıyorum.
Çorum Özençler ile telefonla iletişime geçerek bilgi almanız faydalı olabilir, sahibi Mehmet Bey BRC ve Honda konusunda oldukça bilgili biridir.
Bir arayıp bilgi alayım, teşekkürler.

2018 fc5 aracım henüz 57bin kmdeyken ben de aynı arızayı yaşamaya başladım. Honda servisinde tam zamanında yapıldı tüm bakımları garantisi devam ediyor fakat garanti kapsamında katalitik konvertörü değiştirmiyor Honda. Ben de konuyu açan arkadaşa katılıyorum ve teşekkür ediyorum yorum yapanlara bu kmde bu meretin öyle değişmemesi lazım. Bana 16bin fiyatı artı işçilik dediler.
Bu ayın başında muayenesi vardı. Egzoz emisyon ölçüm değerleri normaldi. Karbonmonoksit ölçümü de 2500-3000 devirde normal değerdeydi. Bu konvertörü bozduğunu iddia ettiği şey ne söylemiyor Honda servisi, garanti departmanı bile diyemiyor şu sebepten diye. Yakıt kaynaklıdır dediler en başta. Yazılı olarak beyan edin bu durumu yakıt aldığım yerden tazmin edeceğim dedim, o yazıyı da vermediler. Parça kırılmış tıkamıştır dedi bir başka Honda servisi, o yazıyı da vermiyor. Mahkeme mahkeme uğraşmak için vaktim de yok. Konuyu Japonya’ya kadar taşımayı planlıyorum. Bu arızanın ortaya çıkmasının sebebi ben değilim ya da kullandığım yakıt değil ama Honda ısrarla garantiden değişmez diyor. Avrupadaki ve Amerikadaki garanti kitapçıklarının içeriğinde bu konvertörün garanti kapsamında olduğu yazılıydı. Şimdi yola çıksam Avrupadaki bir serviste bu parçayı değiştirmelerini istesem eminim değiştirecekler garanti kapsamında ama bizim ülkemizde Honda sırf kitapçıklarına yazıyor diye garantiye almıyor. Bu kitapçığı bana imzalatırken içindeki maddeleri düzenlemeye imkan vermiyorki. Satın aldıktan sonra bayi şurayı imzalayın lütfen diyor. 150bin kmde olsa da bu arızayı yapsa derim ki tıkanmış olabilir. Ama 57binde bunu bana yaşatması Honda Üretimi için utanılacak bir durum. Parçayı değiştirdim diyelim yakıt koydum yine yandı lamba bu sefer ne olacak parçayı yine mi değiştireceğiz sebebin kaynağını çözmeden parça değiştirelim diyorlar

Geri