Fd6 2010 Çekiş Düşüklüğü

Aracınız
Civic FD6 2010
Fd6 2010 160binde otomatik aracım. Araçla ilgili performans sorunlarım var. 4. ve 5. viteslerde özellikle çok zayıf. Düz yolda hızlanmadıgı oluyor. 3'e düşüp istediğim hıza yaklaşıp öyle 5'e alıyorum. Yokuş vs hiç bahsetmiyorum zaten.

2 kişi %7-8 yokuşta 30-35 arası hızda 2. Vitesten 1.vitese çekmek zorunda kaldım.

Subap ayarı yapıldı araca. 3 4 bin km oldu.
Bu arabanın normali mi bu yoksa benim arabada mı sorun var anlayamıyorum. Düz yolda 2 kişi 5.viteste 165 falan max gördüğüm hız.

Alırken exper raporunda 105beygir çıkmıştı araç.
Bu performansı toparlamak ya da daha iyi hale getirmek için ne yapabilirim.

Hava filtresini yeni değiştirdim. İyi gelir performans artae diyenler olmuş yorumlarda ama bende bi fark göremedim.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Bence hiç normal değil. Aracınız sanki boğuluyor gibi. Egzos sisteminde bir tıkanıklık var ise verim düşer. Ateşleme sistemi, benzin filtresi ve benzin pompası bunlarda da sıkıntı olursada verim düşer. Yağ seviyeniz çok azalmış ise motor yüksek devirlenmeye izin vermiyor olabilir.
Aracınızı 5.000 devir üstü kullandığınızda nasıl tepki veriyor bir bakmak lazım.

Faaliyet ayn-ı lezzettir.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Araç 3 silindir çalışıyormuş gibi geldi bana. Rölantide çalışırken bobinlere giden kabloları sırasıyla tek tek çıkarıp aracı dinleyin eğer soketi çıkardığınızda araç titreyip tepki veriyorsa bir sorun yoktur. 4 bobinde de bunu deneyin. Sorununuz ateşlemeden kaynaklı bir problem olabilir. Bahsettiğiniz %7-8 eğimli rampaları 90-100 ile çıkıyorum. :)

Ahank

0
Aracınız
Hiç normal deil benimki manuel vites , otomatik hiç kullanmadım ama fd6 Seriligi ile nam yapmış bir araba .bence iyi bir Honda ustasına göstermek lazım

Redmi Note 6 Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FD6 2010
Araç 3 silindir çalışıyormuş gibi geldi bana. Rölantide çalışırken bobinlere giden kabloları sırasıyla tek tek çıkarıp aracı dinleyin eğer soketi çıkardığınızda araç titreyip tepki veriyorsa bir sorun yoktur. 4 bobinde de bunu deneyin. Sorununuz ateşlemeden kaynaklı bir problem olabilir. Bahsettiğiniz %7-8 eğimli rampaları 90-100 ile çıkıyorum. :)

Virajlı olmayan düz rampalarda arac açılıyor. Fakat virajlı yollarda devir düştüğünde 2. Vitesle %7 eğimde açılması gerekmez mi aracın yolda. 1.viteste 30-35 yapiyor 2 ye atınca hız düşüyor.

Uzun yolda benzer rampalarda 3. Vitesle rahat hızlanıp çıkıyor. Sanırım düşük devirde güç yetersiz geliyor. Ateşleme sorunu olsa sarsıntı
ve tekleme yapar. Yağ değişimi geldi. 10w40 koymuşlar. Ben şimdi 5w30 koyacağım. Ondan yapar mi acaba

Aracınız
Civic FD6 2010
Benimde aracım aynı donanım ve km. de vede neredeyse aynı davranışta. Yağ, filtre,buji değişim km.leri gelmiş ve değiştirmiştim, pekbirşey farketmedi. Parçaları farklı günlerde değiştirmiştim, tek hissedilir fark motor havafiltresi değişiminde olmuştu. Tek umudum haftasonu yapacağımsubap ayarı. Sanırım bugüne kadar hiç yapılmamış. (aracı 93bin.km de almıştım). Konu takibimde, subap ayar sonucunu paylaşırım ya da çözüm için konuyu takip etmeye devam ederim :))

Motor Yağ: ,Motul 8100 Eco-Nergy 5W30
Hava Filtresi; Filtron
Yağ filtresi: Bosch
Buji; NGK
Şanzıman Yağ; Honda

Aracınız
Civic FD6 2010
Benimde aracım aynı donanım ve km. de vede neredeyse aynı davranışta. Yağ, filtre,buji değişim km.leri gelmiş ve değiştirmiştim, pekbirşey farketmedi. Parçaları farklı günlerde değiştirmiştim, tek hissedilir fark motor havafiltresi değişiminde olmuştu. Tek umudum haftasonu yapacağımsubap ayarı. Sanırım bugüne kadar hiç yapılmamış. (aracı 93bin.km de almıştım). Konu takibimde, subap ayar sonucunu paylaşırım ya da çözüm için konuyu takip etmeye devam ederim :))

Motor Yağ: ,Motul 8100 Eco-Nergy 5W30
Hava Filtresi; Filtron
Yağ filtresi: Bosch
Buji; NGK
Şanzıman Yağ; Honda

Subap ayarı yeni yapıldı benim. Hava filtresi yeni değişti. Ben fark göremedim.
Filtreler Man.
Yağ şimdi degistirecem. 5w30 motul 8100 tam sentetik.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Subap ayarı yeni yapıldı benim. Hava filtresi yeni değişti. Ben fark göremedim.
Filtreler Man.
Yağ şimdi degistirecem. 5w30 motul 8100 tam sentetik.
Yağ değiştirince o eğimdeki çekişin artacağını vs. düşünmek çok büyük bir iyimserlik. Bol şans.
Aracınız bekleme konumunda kaba bir ses ve titreşim yoksa bujiden kaynaklı problemin olma olasılığı az ancak yine de ateşleme sistemine baktırın.
Aracınızı bir süre performanslı şekilde benzinde kullanın, egzostta bir tıkanıklık varsa kısmen geçebilir(araç lpg'li ise).
Bir de bu hava filtresinin borusu var onu kontrol edin. Yırtık çatlak vs. var mı diye...

Aracınız
Civic FD6 2010
Yağ değiştirince o eğimdeki çekişin artacağını vs. düşünmek çok büyük bir iyimserlik. Bol şans.
Aracınız bekleme konumunda kaba bir ses ve titreşim yoksa bujiden kaynaklı problemin olma olasılığı az ancak yine de ateşleme sistemine baktırın.
Aracınızı bir süre performanslı şekilde benzinde kullanın, egzostta bir tıkanıklık varsa kısmen geçebilir(araç lpg'li ise).
Bir de bu hava filtresinin borusu var onu kontrol edin. Yırtık çatlak vs. var mı diye...

Açıkçası ikinci bir gözün kontrol etmesi gerekir diye düşünüyorum ilk etapta. Bu performans normal mi yoksa bir sorun mu var? Bunu nasıl test edebilirim bilemiyorum.

İçinden çıkan yağ baya siyahtı. Değişimi yapan arkadaş bu kadar siyah olmaması lazımdı yağın dedi. 2 bin km geçti değişimi. İki günde uzun yol yapmak zorunda kaldığım için biraz fazla geçti.
Yağın siyah renkte olması bize bir veri verir mi?

Ateşleme sorunu olduğunu düşünmüyorum. Arabada tekleme vs yok.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bence karşılaştığınız durumu videoya kaydedip gösterseniz daha fazla fikir verir.
Ama %7-8 eğimli yolda düşük hızda 2. viteste araç çok düşük devirde kaldığı için yürümüyor olabilir :unsure:
Aracın yürümüyor dediğiniz zaman devir göstergesi hangi rpm.de oluyor?

Geri