FD6 ARIZA IŞIKLARI HK.

Ad Soyad
Eray ÖZTÜRK
Aracınız
Civic FD6 2009
Merhaba Arkdaşlar,

Dün sabah arabayı çalıştırdım. 2 dk sonra kendi kendine VSAyı aktif etti. Fakat daha öncesinde sabit yanan motor ışığı bu sefer yanıp sönmeye başladı. Kontak kapatıp açında hersey normale donuyor. yaklaşık olarak 1.5 km gittikten sonra tekrar aynı hatayı vermeye başladı. Gaza basınca gidiyor fakat biraz zorluyor gibiydi. Gecen hafta sonu arabanın lpg bakımını ( sıvılar ile beraber) yaptırdık ve bujiler ngk iridyum lpg uyumlu değiştirildi. Öğrenmek istediğim yağmurlu havada yolda giderken vsa kendiliğinden aktif olması ve sabit yanan motor ışığının yanıp sönmesinin sebebi ne olabilir?

Teşekkürler.
İyi Çalışmalar.

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
Merhaba Arkdaşlar,

Dün sabah arabayı çalıştırdım. 2 dk sonra kendi kendine VSAyı aktif etti. Fakat daha öncesinde sabit yanan motor ışığı bu sefer yanıp sönmeye başladı. Kontak kapatıp açında hersey normale donuyor. yaklaşık olarak 1.5 km gittikten sonra tekrar aynı hatayı vermeye başladı. Gaza basınca gidiyor fakat biraz zorluyor gibiydi. Gecen hafta sonu arabanın lpg bakımını ( sıvılar ile beraber) yaptırdık ve bujiler ngk iridyum lpg uyumlu değiştirildi. Öğrenmek istediğim yağmurlu havada yolda giderken vsa kendiliğinden aktif olması ve sabit yanan motor ışığının yanıp sönmesinin sebebi ne olabilir?

Teşekkürler.
İyi Çalışmalar.
Hocam kitapcıktan VSA ile ilgili sayfaları buldum Bi bakın isterseniz...

Motor diagnostik gösterge motor da sorun olduğu zaman yanıyor yada yanıp sönüyor..Sizi uyarıyor...Son zamanlarda motorunuzu bakım yaptırmış,bujileri değiştirmiş, LPG bakımını yaptırmışsınız bu yaptırdığınız işlemlerden yola çıkın derim...

Mesela yapılan işlemlerden en kritik olan 1.Bujiler orjinal mi takıldı ? Acaba sahte olabilir mi ?
2.Lpg enjektör sorunları ... motor uyarı göstergesini yakar.
3.Lastik basınçları veya denge problemleri Lastik ile ilgili diğer sorunlar VSA yı aktif hale getirebilir....Yada aracın beyni ( ECU ) ile ilgili Vsa Sensör arızası olabilir...

Bu sebeplerden dolayı kesin çözüm için ;

Ben aynı durumu yaşasaydım aracımı OBD2 cihazı ile PC ye bağlatır ne arıza kodları veriyor buna bakarak sorunun çözümü için yol alırdım....Saygılar

Screenshot_20221123-133955_Acrobat for Samsung.jpgScreenshot_20221123-134013_Acrobat for Samsung.jpg

Son düzenleme:
Ad Soyad
Eray ÖZTÜRK
Aracınız
Civic FD6 2009
Ustam ile görüştüğümde durumu kendisine anlattım. Verdiği cevap abs sensörü ıslanmış ise en ufak bir damla bile gelse bu hatayı alırsın dedi. Ona yapılacak bişey olmadığını belirtti. Aşırı bir yağmurda kullandım. Fakat o hafta sonu bujileride değiştirmiştirm. Arıza ışığı tekrar yanacak olursa ustama götürüp makinaya bağlatıp sizleride bilgilendireceğim.

Aracım suanda kaporta tamirinde çıktığında tekrar kullanıp dönüş yapacağım.

Geri