Civic FC5 RS Fd6 dan FC5 1.5 turbo sedan geçmeyi düşünüyorum, görüşleriniz ..

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
Güzel bir geçiş olur. Fd6'yı aramazsınız.
Şuan benzin ile lpg arası çok açıldı. Buda Amorti süresini kısaltır. Lpg dönüşüm ile ilgili konumuz var. Bir göz atmanızı tavsiye ederim.
@ugurozer hocam uzun süredir lpgli şekilde kullanıyor. Fikir ve yorum açısından çok faydası olur.

amorti süresi kısalmaz, çünkü lpg kitlerinin fiyatı euro ileydi :) ilk kurulum maliyeti de baya bir yükselmiştir şuanda.

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
Şuan FD6 ile 22-22 km toplam 45/50 km arası işe gidiş gelişim var benzinle. Çok fazla dur/kalk yok, sakin sürüşte 7,2-7,5 litre ortalama tüketimi var, biraz seri kullanımda 8 litre şu mevsimde gördüm. Benim de aklımda turbolu benzinli bir araca geçsem 5,5-6 litreleri görür müyüm diye düşünüyorum aslında.
bahsettiğiniz yolun yarısını sabit hızda gidebiliyorsanız 6-7 lt arasında çok rahat tüketim elde edersiniz.
ama seri kullanayım arada gazlayayım derseniz dediğim gibi 10 lt yakar :)

Ad Soyad
asdemirtas
Aracınız
Civic aracım yok
bahsettiğiniz yolun yarısını sabit hızda gidebiliyorsanız 6-7 lt arasında çok rahat tüketim elde edersiniz.
ama seri kullanayım arada gazlayayım derseniz dediğim gibi 10 lt yakar :)
Yani yolun 4-5km lik kısmı dik yokuş iş-çık şeklinde, %20-30'unda da trafik ışığı ve dur-kalk var. Kabaca yarısı sabit hızda gidiliyor evet.
VW grubunu sevmem ama oradaki TSI motorlarla bu yolda bahsettiğim değerleri yakalabilir miyim bilmiyorum, o tarafta da DSG kabusu var

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
Yani yolun 4-5km lik kısmı dik yokuş iş-çık şeklinde, %20-30'unda da trafik ışığı ve dur-kalk var. Kabaca yarısı sabit hızda gidiliyor evet.
VW grubunu sevmem ama oradaki TSI motorlarla bu yolda bahsettiğim değerleri yakalabilir miyim bilmiyorum, o tarafta da DSG kabusu var
cvt ve turbo sayesinde 100-110 sabit hızda yaklaşık %2-3 eğimli yokuşa kadar sanki düzde gidiyormuş fazla yakıt harcamadan gidilebiliyor. bence yakıt konusunda üzmez.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
amorti süresi kısalmaz, çünkü lpg kitlerinin fiyatı euro ileydi :) ilk kurulum maliyeti de baya bir yükselmiştir şuanda.
Hemen basit bir hesap yapalım. :)
Yakıt ortalamasını uğur hocamın aracından kopya çektim.

980x18,39 = 18.000 tl. Sistem
7x26 = 182 Benzin
8,2x11 = 90 Lpg
182-90 = 92 Kuruş fark
0.92x20.000 = 18.400 tl.
Hadi 5.000 kilometrede benzin filtre vs. diyelim. 25.000 kilometre çıkar.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Arkadaşlar selam,
Bu geçiş için yorum, öneri, aracını satan, aracımı alan varsa dinlemek isterim.

İlk merak ettiklerim yakıt durumu ( biraz göreceli bir konu biliyorum) ,
LPG montaj durumu ?
Güvenlik paketi olan modelleri ? ( Oto fren, şeritte tutma, adaptif hız kontrol)

Teşekkürler
Hocam aracımı alan derken aracınızla ilgili bilgilerle birlikt satmayı düşündüğünüz tutarı da belirtirseniz daha kolay alıcı bulabilirsiniz.

Güzel bir geçiş olur. Fd6'yı aramazsınız.
Şuan benzin ile lpg arası çok açıldı. Buda Amorti süresini kısaltır. Lpg dönüşüm ile ilgili konumuz var. Bir göz atmanızı tavsiye ederim.
@ugurozer hocam uzun süredir lpgli şekilde kullanıyor. Fikir ve yorum açısından çok faydası olur.

Senelerdir kullanıyorum halen en ufak bir sorun yaşamadım. Üstelik fe kasa brc li turbo lpg lerin sorunlarını gördükçe çok şaşırıyorum. Yakıt durumu ise 100 km de max yarım litre tuketiyor denmekte prins tarafından ama sanırım o kadar dahi tuketmiyor. Lpg tuketimi ise neredeyse hiç şaşmiyor yol bilgisayarı ne gösterirse onun 1.17 katını yani %17 fazlasını tuketiyor. Yani benim ortalama tüketimim genelde 6.5 gösteriyor ama 6.5x1.17=7,6 litre lpg tüketimim olmakta fd6 dan benzin+lpg totalde çok daha az tuketecegini düşünüyorum. Ha sahlanmali ve kısa mesafeli suruslerde daha fazla tüketmek de çok zor olmayacaktır. Ben ay otogaz beykent de taktirdim hem fiyat hem işçilik olarak diğer adı çok duyulmuş bayilerden çok daha önde olduğunu düşünüyorum. Başka merak ettiğiniz birsey olursa seve seve cevaplarım.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Yeni kasa LPG turbo araçların benzin tüketimi biraz fazla bence. Bir depoda 4-6lt arasında bir tüketim ölçülmüş kullanıcılar tarafından. LPG'ye geçiş sürelerinin kısa olduğu bu günlerde gerçekten yüksek sayılabilecek bir değer ve 100km 1lt gibi bir yakıt tüketimi bizim atmosferik araçlarda da var mıydı emin değilim. Muhtemelen vardır. Ben senede 2 defa depo fullüyordum (benzin) 26-27bin km yol yapıyordum. Bu da 100km'de yarım litre gibi bir tüketime denk geliyor belki daha az.

Aracınız
Civic FD6 2010
Hocam aracımı alan derken aracınızla ilgili bilgilerle birlikt satmayı düşündüğünüz tutarı da belirtirseniz daha kolay alıcı bulabilirsiniz.
İşin aslı piyasa daha coşmuş, fiyat vermeye ben utanıyorum , aracı aldığım fiyat 45bin tl yıl 2015, şimdi sarı site ortalaması benzer durumdaki araçlar için 300bin tl. Aalacağım arabanın fiyatını da düşünürsem ben de o fiyatlardan açılışı yapacağım görünüyor. (ne yazık ki !)

Aracınız
Civic FD6 2010
Senelerdir kullanıyorum halen en ufak bir sorun yaşamadım. Üstelik fe kasa brc li turbo lpg lerin sorunlarını gördükçe çok şaşırıyorum. Yakıt durumu ise 100 km de max yarım litre tuketiyor denmekte prins tarafından ama sanırım o kadar dahi tuketmiyor. Lpg tuketimi ise neredeyse hiç şaşmiyor yol bilgisayarı ne gösterirse onun 1.17 katını yani %17 fazlasını tuketiyor. Yani benim ortalama tüketimim genelde 6.5 gösteriyor ama 6.5x1.17=7,6 litre lpg tüketimim olmakta fd6 dan benzin+lpg totalde çok daha az tuketecegini düşünüyorum. Ha sahlanmali ve kısa mesafeli suruslerde daha fazla tüketmek de çok zor olmayacaktır. Ben ay otogaz beykent de taktirdim hem fiyat hem işçilik olarak diğer adı çok duyulmuş bayilerden çok daha önde olduğunu düşünüyorum. Başka merak ettiğiniz birsey olursa seve seve cevaplarım.
Çok teşekkürler , bakalım denk getirebilirsem daha çok sorularım olacak sanırım. :)

Geri