Civic FD6 FD6 Manuel şanzıman yağı tavsiyesi.

Ad Soyad
Talip Avcı
Aracınız
Civic FD6 2007
Aracın son bakımında ustamız şanzıman yağını kontrol etmiş, şeffaf ama eksik diye kafasına göre yağ eklemiş. Ne yağ eklediğini bilmiyoruz. Kötü bir niyeti olduğunu düşünmüyorum, ben aslında bir sonraki bakımda komple değiştirecektim. Kalbini kırmadım, eline sağlık dedim.

Aradan birkaç ay geçti ve bazen vites geçişlerinde sanki debriyaja basılı değilmiş gibi sertleşme olmaya başladı. Bu durum hiçbir koşula bağlı olmadan gerçekleşiyor, bende ufak bir araştırma sonucunda şanzıman yağından olabileceğini duydum.

Bu bakımda komple yağ değişimi yapacağım. Hangi ürünü tavsiye edersiniz? Yağ konusunda genelde Motul 'ün dışına çıkmak istemiyorum. Aracın evveliyatı bilinmemekle birlikte 184.000 km 'de olduğunu belirtmek isterim. Şanzıman takozunu motor takozuyla beraber 1 yıl/10 bin km önce yetkili serviste değiştirdim. Teşekkürler.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Merhaba hocam manuel şanzıman kapalı kutu herhangi bir seviye göstergesi yok! Manuel şanzıman da kilometre veya sene üzerinden takip edilir. Şeffaf çıktı ise herhangi bozulma olmadığı anlamına gelir. Az olduğunu neye göre söylemiş? Hani komple yağı boşaltırsın ancak öyle bir yorum yapılabilir. Marka olarak Motul öneririm. Numara olarak kendi aracımda 80-90 kullanıyorum. Fd6 kasa için daha ince olan 70-80 olur mu araştırmak lazım. Farklı yağ ile ekleme yapmayı ben uygun bulmuyorum. Genelde baskı balata değişimi esnasında şanzıman yağını ustalar değiştirir.

Ad Soyad
Talip Avcı
Aracınız
Civic FD6 2007
Merhaba hocam manuel şanzıman kapalı kutu herhangi bir seviye göstergesi yok! Manuel şanzıman da kilometre veya sene üzerinden takip edilir. Şeffaf çıktı ise herhangi bozulma olmadığı anlamına gelir. Az olduğunu neye göre söylemiş? Hani komple yağı boşaltırsın ancak öyle bir yorum yapılabilir. Marka olarak Motul öneririm. Numara olarak kendi aracımda 80-90 kullanıyorum. Fd6 kasa için daha ince olan 70-80 olur mu araştırmak lazım. Farklı yağ ile ekleme yapmayı ben uygun bulmuyorum. Genelde baskı balata değişimi esnasında şanzıman yağını ustalar değiştirir.
Dedim ya, olan olmuş, kalbini kırmak istemedim, emek vermiş dedim. Kötülük de düşünmedim açıkçası. Motul 'ün sitesinde iki farklı ürün var birisi 300 serisi(2 kat civarı pahalı). 75w90 önermiş yanlış hatırlamıyorsam. Bazı kaynaklarda da Motul 'ün yağının sertleştirdiği yorumlarını okudum, ne kadar doğrudur bilmiyorum.

Bir diğer konu, birkaç yerde yorumlarda şanzıman yağı aslında eksik olmadığı ve eksik sanılıp ilave edilince bu tip durumlarla karşılaşıldığını duydum.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Dedim ya, olan olmuş, kalbini kırmak istemedim, emek vermiş dedim. Kötülük de düşünmedim açıkçası. Motul 'ün sitesinde iki farklı ürün var birisi 300 serisi(2 kat civarı pahalı). 75w90 önermiş yanlış hatırlamıyorsam. Bazı kaynaklarda da Motul 'ün yağının sertleştirdiği yorumlarını okudum, ne kadar doğrudur bilmiyorum.

Bir diğer konu, birkaç yerde yorumlarda şanzıman yağı aslında eksik olmadığı ve eksik sanılıp ilave edilince bu tip durumlarla karşılaşıldığını duydum.
Ustam ile görüştüm. Motul önerdi. 2.5 litre alın. Numara 75-80 olacak. 300 serisi performans yarış araçları için tasarlandığı için pahalı olur.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
MOTUL GEAR 300 75W-90 öneriyor resmi sitesi, acaba ne gibi farklılığı olur ki?

Honda'lar devir çevirmeyi seven motorlara sahip olduğu için bunu önermiş olabilir. Yüksek devir kullanım, hızlı vites değiştirme, roll yapma gibi durumları seviyorsanız gideri var. :)

Ad Soyad
Talip Avcı
Aracınız
Civic FD6 2007
Honda'lar devir çevirmeyi seven motorlara sahip olduğu için bunu önermiş olabilir. Yüksek devir kullanım, hızlı vites değiştirme, roll yapma gibi durumları seviyorsanız gideri var. :)
Seviyorum ama hep böyle kullanmıyorum, yaşlı arabalar ne olur ne olmaz, bazen 5. vites kesiciye gittiğim de oluyor gerçi yerine göre. 😀

Geri