FD6 orjinal hava filtresinin 1 yıl-25bin km sonraki durumu

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bugun FD6'daki orjinal filtreyi çıkarıp yerine mann c2240 filtreyi yerleştirdim. Resimdeki 25bin km, 1 yıl görev yapmış orjinal fd6 hava filtresinin resmidir :) (Orjinal filtre rengi nedir sorularına da kesin cevap vermek istedim).
Motora bakan üst yüzeyinde çok çok az kirlenme vardı. Dışarı bakan aşağı yüzeyde ise kirlenme vardı ancak pek fazla değildi. Yani kullanım klavuzundaki 20bin km ibaresinin bende tecrübemle doğru olduğuna artık eminim.
Hatta benim gibi araç sürekli uzun yolda kullanılıyorsa 40bin bile dayanabilir gibi duruyor. Bu nedenle ille de Hava filtesini 10binde değiştirmek bence zorunlu değil, 20bin km-1 yıl makul gibi bence.
Zaten esasında 1 yılı dolduğu için filtreyi değiştirdim, herhangi bir çekiş kaybı yada ses artışı gibi durum yoktu. Araç sürekli şehirlerarası yol yapıyor, belki onun etkisi ile de kirlenme düşük kalmış olabilir.
Yeni hava filtresinde motor sesinde yada çekişte herhangi bir değişiklik gözlemlemedim, kullandıkça yorumlarımı buraya eklerim.
Son olarakta aradaki küçük börtü-böcekler için aslında 5bin km.de bir hava filtesini çıkarıp hava tutup biraz temizlemekte mantıklı olabilir.
fd6-orj filtre.jpg
fd6 filtre 2.JPG

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
@m2hamid Hayırlı olsun, paylaşım için teşekkürler (y)

DADAŞ

0
Ad Soyad
Fırat Kaplan
Aracınız
Civic FB7 2013
Kullanılan yer de önemli sanırım
Ben Artvin de bulunuyorum şuan ve çok tozlu topraklı buranın yolları
Aracıma 7 bin km önce taktığım Bosch marka hava filtresini geçen gün bakmak için çıkarttım inanın aşağı bakan tarafı simsiyah olmuştu hemen değiştirdim filtreyi
Geç bile kalmışım dedim

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Kullanılan yer de önemli sanırım
Ben Artvin de bulunuyorum şuan ve çok tozlu topraklı buranın yolları
Aracıma 7 bin km önce taktığım Bosch marka hava filtresini geçen gün bakmak için çıkarttım inanın aşağı bakan tarafı simsiyah olmuştu hemen değiştirdim filtreyi
Geç bile kalmışım dedim

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Evet, genelde asfalt yollarda ve şehirlerarası yollarda kullanıldığı için pek etkilenmemiş gibi geliyor banada.
En iyisi 5bin km.de bir kontrol amacıyla filtreyi bi açıp kontrol etmek (y)

Geri