Fe1 / 11th Gen Egzoz ucu çalışması

Ad Soyad
Kutluay Selçuk
Aracınız
Civic FE1 2023
Arkadaşlar merhaba, egzoz ucu ile ilgili çektiğim resimleri, süreçleri, çalışma yapmak isteyen arkadaşlarımıza fikir verebilir ve geliştirilebilir diye kısaca paylaşmak istedim.
kutluay345 arkadaşımızın dediği gibi bizim arabamızın farklı ülkelerde farklı versiyonları olduğunu gördüm
Gözüme Si modeli ve egzoz uçları gözüme takıldı, tühhhh neden bizim ülkemizdeki versiyonuna bunu yapmamışlar dedim :/

Sonra Aliexpress de yukarıda linkini verdiğim parça ile karşılaştım ve birkaç videoda kullanıldığını gördüm. Sipariş verdim.(Parçayı bir kaporta ustasına taktırdım.)
Orijinalindeki egzoz uçlarına benzer uç aramaya başladım. Bu bölümdeki başka bir arkadaşımızın yaptığı çalışmayı begenmiştim, benzer çıkışlar arasında şu anda kullandığım uçları buldum.
Düzgünce kesip kelepçe ile montaj yaptırmak istiyordum, Ankara'da birkaç yer ile görüştüm pek sıcak bakmadılar.
Sonra uçları başka bir yerden alıp, https://www.ankaraegzoz.com / @tek_exhaust Mustafa bey ile tanıştım, kendisi istediğim gibi yapabileceğini söyledi, hatta öyle bir sistem yapalım ki istersen eski kapalı egzoz çıkışlarını takıp, kestiğimiz egzoz uçlarını kelepçe ile tekrar takabilir ve arka kısmını ilk hali gibi yapabilirsin dedi ve yaptı, kendisine ayrıca teşekkür ediyorum.

Eksantrik kullanmadan redüksiyon & kelepçe ile gayet özenli bir biçimde yaptı, Mustafa usta herhangi bir sorun yaşamayacağımız üstüne basa basa söyledi ama aklıma bir kaç soru takıldı, kafamı takacağımı bildiğim için ertesi gün gidip her ikisine de punto attırdım :))
Maliyeti merak eden arkadaşlarımız olabilir, tamamı yaklaşık 4200 TL civarında tuttu.
Aliexpress de hazır kitlerde satılıyor ama şu anda paketi ülkemize göndermiyorlar.

Benim aklıma başka bir şey gelmişti, buradan egzoz çıkış ucunu alsam ve eksantrik kısmını tek getirtebilirsem burada istediğim ucu takabilirim diye düşündüm. Satıcı firmaya rica ettim plastik parçaları ve uçları çıkararak bir paket yapıp satışa koydular :)
Yukarıdaki linkteki ikinci seçeneğe bakarsanız bu paketi gönderiyorlar. Fakat şöyle bir durum var yukarıdaki paketin çıkışı yaklaşık 50mm civarında ülkemizde satılan bir çok ucun girişi 63mm ve üstü, bu parçayı getirtirseniz bile beğendiğiniz ucu bu parçaya takmak için redüksiyon ile ufaltmanız veya başka bir revizyon yapılması gerekebilir. Ben süreci bu parçasız Mustafa bey ile tamamladım.

Garanti ile sorun olur mu diye daha önce bakıma gittiğimde sormuştum o kısım ile bir sorun yaşanmadığı sürece sorun olmaz demişlerdi, egzoz ucundan ne sorun olabilir diye düşünüp işlemi yaptım.(Herhangi bir sorunda ama siz bakın bunu yapmışsınız o yüzden geçerli olmaz derler mi ? Bilemiyorum)
Tamponuda kesmemiştim, benimki replika ama orijinal Honda parçası da mevcut. (Parça kodunu yabancı bir sitede görmüştüm.)
Egzoz çıkış ucunun içi krom rengi, ısıya dayanıklı siyah boya ile kendim boyadım.
Eksiğim veya yanlışım olabilir kusuruma bakmayın, zaman zaman düzeltme ve güncelleme yapabilirim.

Resimler birçok arkadaşımıza fikir verecektir ve çok daha iyi çalışmalara imza atacaklardır diye düşünüyorum.

Güzel olmuş ama maliyet yüksek geldi bana,aliexpress ten aldığınız plastik 1000 tl etse geri kalan 3200 eksoz ucu ve işçilik olarak yüksek.

Takılan eksoz uçları orjinal parça ise bu kadar tutar tabi

Ad Soyad
inboxstore
Aracınız
Civic FE1 2021
Güzel olmuş ama maliyet yüksek geldi bana,aliexpress ten aldığınız plastik 1000 tl etse geri kalan 3200 eksoz ucu ve işçilik olarak yüksek.

Takılan eksoz uçları orjinal parça ise bu kadar tutar tabi
Hocam merhaba, orjinal değil, çaplarına göre paslanmaz egzoz uçları genelde 1000 TL civarında 1000 * 2 = 2000 TL tuttu.Kalan kısmı işçilik .

Ad Soyad
Berkay
Aracınız
Civic FE1 2023
Hocam selamlar öncelikle attığınız örneklerden en ufak eksiği olmayan dört dörtlük bir sonuç aldığınızı düşünüyorum güle güle kullanın. Merak ettiğim 2 şey var;

1- İşlem sonrası servise gittiniz mi? Ya da garanti gerektirecek herhangi bir şey oldu mu o konuyla alakalı yazdığınız dışında ekstra bir bilgi oluştu mu acaba?
2- Bu işlem vakti zamanı geldiğinde muayene ile ilgili bir probleme sebep olur mu?

Araç orijinalinden çift egzoz olup çok basit bir işlem olduğundan böyle olacağını düşünmüyorum ama bu konularda deneyimsiz olduğumdan sormak istedim.

Ad Soyad
inboxstore
Aracınız
Civic FE1 2021
Hocam selamlar öncelikle attığınız örneklerden en ufak eksiği olmayan dört dörtlük bir sonuç aldığınızı düşünüyorum güle güle kullanın. Merak ettiğim 2 şey var;

1- İşlem sonrası servise gittiniz mi? Ya da garanti gerektirecek herhangi bir şey oldu mu o konuyla alakalı yazdığınız dışında ekstra bir bilgi oluştu mu acaba?
2- Bu işlem vakti zamanı geldiğinde muayene ile ilgili bir probleme sebep olur mu?

Araç orijinalinden çift egzoz olup çok basit bir işlem olduğundan böyle olacağını düşünmüyorum ama bu konularda deneyimsiz olduğumdan sormak istedim.
Hocam merrhaba , yanlış hatırlamıyorsam iki kere gittim , herhangi bir sorun ile karşılaşmadım , yaptırmadan önce danışman arkdaşa sormuştum , egzoz ucu ile ilgili yapılan çalışmalarda sorun olmaz demişti ama , kişiye, soruna ve anlayşa göre farklı bakış açıları olabilme ihtimalini de göz ardı etmiyorum açıkcası :)) orjinalinde çift çıkış ve susturucuya müdahele olmadığından ve daha öncek farklı modeller için yapılan işlemler ile paylaşan arkadaşların yazışmalardan anladığım kadarı ile sorun teşkil edeceğini zannetmiyorum, bu arada daha önce paylaştığım çalışmayı bir süre sonra egzoz çıkışlarını biraz büyük bulduğum için değiştirdim. Son halini fikir vermesi açısından paylaşıyorum.İyi günler dilerim

Ekli dosyalar

• resim2.jpg
    resim2.jpg
    157.7 KB · Görüntüleme: 49
  • resim1.jpg
    resim1.jpg
    278.4 KB · Görüntüleme: 44
  • resim3.jpg
    resim3.jpg
    220.6 KB · Görüntüleme: 44
Ad Soyad
Berkay
Aracınız
Civic FE1 2023
Bilgilendirme
Hocam merrhaba , yanlış hatırlamıyorsam iki kere gittim , herhangi bir sorun ile karşılaşmadım , yaptırmadan önce danışman arkdaşa sormuştum , egzoz ucu ile ilgili yapılan çalışmalarda sorun olmaz demişti ama , kişiye, soruna ve anlayşa göre farklı bakış açıları olabilme ihtimalini de göz ardı etmiyorum açıkcası :)) orjinalinde çift çıkış ve susturucuya müdahele olmadığından ve daha öncek farklı modeller için yapılan işlemler ile paylaşan arkadaşların yazışmalardan anladığım kadarı ile sorun teşkil edeceğini zannetmiyorum, bu arada daha önce paylaştığım çalışmayı bir süre sonra egzoz çıkışlarını biraz büyük bulduğum için değiştirdim. Son halini fikir vermesi açısından paylaşıyorum.İyi günler dilerim
Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Eski büyük dediğiniz egzozlarınız duruyor mu acaba? Birde hem bunu hem onu nereden temin ettiniz ve büyüklüklerinin cm cinsinden ölçüsü var mı? Birde bu son takılanın içini siyaha boyamadınız galiba diğerinde sıcağa dayanıklı boyayla ilgili bir sorun yaşamış mıydınız?

Ad Soyad
inboxstore
Aracınız
Civic FE1 2021
Bilgilendirme

Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Eski büyük dediğiniz egzozlarınız duruyor mu acaba? Birde hem bunu hem onu nereden temin ettiniz ve büyüklüklerinin cm cinsinden ölçüsü var mı? Birde bu son takılanın içini siyaha boyamadınız galiba diğerinde sıcağa dayanıklı boyayla ilgili bir sorun yaşamış mıydınız?
Rica ederim hocam , eski uçlarımı işlemi yapan arkadaşa vermiştim , duruyor mu bilmiyorum , Fit Egzoz ( https://maps.app.goo.gl/nqjrCy9sUMoPuvKa6 ) isterseniz kendisi ile temasa geçebilirsiniz. Arkadaşın ismi Emre , değiştirmeden önce resim çekmiştim :) resimdeki ölçüler eski uçlara ait. Yeni uçları taktıktan sonra boyadık hocam , bir önceki mesajımdaki resimde boyanmış hali mevcut , şimdilik bir sıkıntı yaşamadım.

Ekli dosyalar

• 20230922_134001.jpg
    20230922_134001.jpg
    182.2 KB · Görüntüleme: 18
  • 20230922_134010.jpg
    20230922_134010.jpg
    147.7 KB · Görüntüleme: 19
Ad Soyad
Berkay
Aracınız
Civic FE1 2023
Tekrardan tüm bu güzel bilgilendirmeler için teşekkür ediyorum. Ben dahil tüm bu işlemi yaptırmayı düşünen arkadaşlara çok güzel bir referans içerik oluştuğunu düşünüyorum. Katkılarınız dolayısıyla çok sağ olun üstadım.

Ad Soyad
inboxstore
Aracınız
Civic FE1 2021
Tekrardan tüm bu güzel bilgilendirmeler için teşekkür ediyorum. Ben dahil tüm bu işlemi yaptırmayı düşünen arkadaşlara çok güzel bir referans içerik oluştuğunu düşünüyorum. Katkılarınız dolayısıyla çok sağ olun üstadım.
Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana , kolaylıklar diliyorum, sizin çalışmanı dört gözle bekliyoruz :)

Geri