Fren balatası değişim araligi

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Belli bir süresi yok. Kullanıcıya göre erken veya geç biter.

Fren balatası ne zaman değiştirilmelidir?

Fren pedalına her basıldığında yüksek ısıya maruz kalan fren balataları aşırı sürtünmeden dolayı belirli bir zamana kadar çalışıyor. Fren balatasının ömrü sürüş tarzına ve balatanın malzemesine bağlı olarak farklılık gösterse de genellikle 40-50 bin km civarlarında değiştirilmesi gerekiyor. Fren balatasının değiştirilme zamanının gelip gelmediğini anlamaksa oldukça basit.

Balatanın kalınlığı: Fren balatasının kalınlığını düzenli olarak kontrol ederek balatanın bitip bitmediğini anlayabilirsiniz. Jantların arasından kolaylıkla görebileceğiniz fren balatasının kalınlığı %25 oranına düşmüşse balataları değiştirmelisiniz. %25’lik orana sahip balataların yaklaşık 3 mm kalınlığında olduğunu belirtmek gerekiyor.

Gıcırdama sesi: Fren balataları, ömrünü doldurduğunda sürücüye uyarı vermek adına dibinde küçük metal kıllara sahip olarak üretiliyor. Eğer frene bastığınızda disklerden gıcırtı sesi duyuyorsanız fren balatasının acilen değiştirilmesi gerekiyor.

Düşük fren kavraması: Yavaşlamak veya durmak için fren pedalına eskisinden daha çok basmanız gerekiyorsa bu fren balatasının inceldiği anlamına geliyor.
Aşınan fren balataları yetersiz performanstan dolayı ölümcül kazalara sebebiyet verebileceği gibi fren diskinde ve kaliperde onarılması oldukça maliyetli hasarlara da sebep olabilir.

gkhnbkkl

+300hp
Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
Merhaba
2020 fc5 araçlarınin fren balata karı kaç km de bir değişiyor? Bakım aralaiklarinda yapılan işlemlere bakınca fren balatası göremiyorum.
Benim araç 50 .000 km ye yaklaştı daha önce değiştirdiler mi hiç bilmiyorum
Fren balataları için kontrol yazarlar bakım kitapçığına, çünkü kullanıma göre değişen bişeydir.

Ben çok fren yaparım 30 binde bitiririm siz çok fren kullanmazsınız 80 bin gider. Şehir içi çok km yapan erken bitirir uzun yol yapan daha geç bitirir.

benim aracımda 60-70 bin falan gitmişti balatalar

Aracınız
Civic FB7 2014
Merhaba, @Zaferdurukan
Diger arkadaşlarında yazdıgı gibi fren sistemin nasıl kullanıldıgına göre degişkenlik gösterir süre olarak arka balatalar ön balatalara göre daha küçük oldugu için bitme süresi ön tarafa nazaran daha çabuk olur burada 2 dolar bozuk madenı parayı balatının oldugu yere koyup kolayca anlayabiliyoruz değişim zamanın gelip gelmedigini.

Aracınız
Civic FC5 2020
Merhaba, @Zaferdurukan
Diger arkadaşlarında yazdıgı gibi fren sistemin nasıl kullanıldıgına göre degişkenlik gösterir süre olarak arka balatalar ön balatalara göre daha küçük oldugu için bitme süresi ön tarafa nazaran daha çabuk olur burada 2 dolar bozuk madenı parayı balatının oldugu yere koyup kolayca anlayabiliyoruz değişim zamanın gelip gelmedigini.
Teşekkürler 👍

Geri