FTM tarafından Güvenlik şeridi ihlali cezası ve iptal

Aracınız
Civic FC5 2019
2 Mart'ta yapılan ve benim için hayati öneme sahip bir sınava yetişmek için son çare olarak güvenlik şeridini ihlal etmek zorunda kaldım. Gerçi ne kadar ihlal denilirse tabi, güvenlik şeridi de ful doluydu ve sınava da 22 saniye ile geç kaldığım için alınmadım. 22 saniye milli eğitim bakanlığı tarafından gönderilen resmi yazıda yazan rakam, 3 gün sonra e devletten 1339 lira Fahri trafik müfettişi tarafından güvenlik şeridi ihlali cezası yazıldığını fark ettim. Cezaya 5 Mart'ta itiraz ettim ve bu gün çıkan kararda ihlal etmiş olsam dahi zaruret hali olduğundan iptal edildi.
Karar tarafıma tebliğ edilmeden ceza tutarını geri alabilir miyim çünkü daha önce indirimi kaçırmamak için ödemiştim. Daha önce bu süreci yaşayan varsa yardımcı olursa sevinirim.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2021-06-02-15-31-05-770_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2021-06-02-15-31-05-770_com.android.chrome.jpg
    99.5 KB · Görüntüleme: 71
Aracınız
2 Mart'ta yapılan ve benim için hayati öneme sahip bir sınava yetişmek için son çare olarak güvenlik şeridini ihlal etmek zorunda kaldım. Gerçi ne kadar ihlal denilirse tabi, güvenlik şeridi de ful doluydu ve sınava da 22 saniye ile geç kaldığım için alınmadım. 22 saniye milli eğitim bakanlığı tarafından gönderilen resmi yazıda yazan rakam, 3 gün sonra e devletten 1339 lira Fahri trafik müfettişi tarafından güvenlik şeridi ihlali cezası yazıldığını fark ettim. Cezaya 5 Mart'ta itiraz ettim ve bu gün çıkan kararda ihlal etmiş olsam dahi zaruret hali olduğundan iptal edildi.
Karar tarafıma tebliğ edilmeden ceza tutarını geri alabilir miyim çünkü daha önce indirimi kaçırmamak için ödemiştim. Daha önce bu süreci yaşayan varsa yardımcı olursa sevinirim.

Cezanız görüntü olmadığı için iptal edilmiş. Zaruri bir durumdan dolayı değil. Görüntü olsaydı mazeretiniz kabul edilmezdi.

Bildiğim kadarıyla geri ödeme yapılmıyor ama yinede maliye ile bir görüşmek gerek.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aracınız
Civic FC5 2020
Mantıklı olan ödediğiniz parayı geri almanız vermemeleri saçma olur madem geri vermeyeceklerse ne diye iptal ediliyor ceza onu anlamadım bu nasıl bir sistem

35 ARS 909

Aracınız
Civic FC5 2019
Cezanız görüntü olmadığı için iptal edilmiş. Zaruri bir durumdan dolayı değil. Görüntü olsaydı mazeretiniz kabul edilmezdi.

Bildiğim kadarıyla geri ödeme yapılmıyor ama yinede maliye ile bir görüşmek gerek.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
:) Vermiyorlar ne demek söke söke almak deyimi tam da burda devreye giriyor. Almanın yolunu da biliyorum aslında ama tebligatı beklemeden almak istiyorum. Benim cezamın iptali hem görüntü olmamasından hem de zaruret halinden iptal edildi. Yargıtay kararlarında müfettişin görüntü alma mecburiyetinde olmadığı yazmaktadır. Hâkim zaruret haline gerekçe bulmak için ve verdiği kararın gerekçesinin güçlenmesi için onu da kendisine dayanak oluşturmuş.

Aracınız
Civic FC5 2019
Almanın yolu tebligat geldikten sonra tebligatı alarak maliyeye dilekçeyle başvuru yapmaktır. Ama ben tebligatı beklemeden almamın bir yolu var mı diye özellikle sormak istedim aslında. Uygulamayı bilmediğim için sordum, belki yakın zamanda böyle bir duruma maruz kalan bir üstat varsa yardımcı olur diye.

Aracınız
Civic FC5 2019
Mantıklı olan ödediğiniz parayı geri almanız vermemeleri saçma olur madem geri vermeyeceklerse ne diye iptal ediliyor ceza onu anlamadım bu nasıl bir sistem

35 ARS 909
Veriliyor üstadım öyle şey mi olur, burası muz cumhuriyeti değil. Verilmeyecekse biz niye bu kadar zahmete davaya maruz kalalım. Cezam iptal edilmesiydi ve bende ödememiş olsaydım şu anda hem faiz ödemek zorunda kalacaktım hem de indirimli odeyemeyecektim. Yani yaklaşık 1000 TL ödedim ve iptal edilmesiydi şu an yaklaşık 1500 lira gibi bir miktar ödemek zorunda kalacaktım.

OnurHas

Super Moderator
Yönetici
Aracınız
Civic FK7 HB 2018
Ben 2017'de Kastamonu-Çankırı arasında 148'le radara girdim. 428 TL ceza geldi. Çocuğu hastaneye götürdüğüm için itiraz ettim, hastane raporlarıyla. Mahkeme sürerken de cezanın 4'te üçünü ödedim indirimli olarak. Davayı kazandım, tebligat gelince de maliyeden iademi aldım. Aceleniz yoksa bekleyin hocam ne olacak, zaten kazanmışsınız, o para sizin.

Aracınız
Civic FC5 2019
Ben 2017'de Kastamonu-Çankırı arasında 148'le radara girdim. 428 TL ceza geldi. Çocuğu hastaneye götürdüğüm için itiraz ettim, hastane raporlarıyla. Mahkeme sürerken de cezanın 4'te üçünü ödedim indirimli olarak. Davayı kazandım, tebligat gelince de maliyeden iademi aldım. Aceleniz yoksa bekleyin hocam ne olacak, zaten kazanmışsınız, o para sizin.
Beklerim usta teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

Geri