Göstergedeki değerden daha az yakması

Aracınız
Civic FB7 2016
Fb7 otomatik aracımla 215km yol yaptım 20.45lt lpg aldı. 100km de 9.5 litre yapıyor. Göstergede 14.5lt yazıyor böyle bir şey mümkün mü sizce?

MAR-LX1M cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Fb7 otomatik aracımla 215km yol yaptım 20.45lt lpg aldı. 100km de 9.5 litre yapıyor. Göstergede 14.5lt yazıyor böyle bir şey mümkün mü sizce?

MAR-LX1M cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Benzin kullanımını da gözönüne alın, FB7lerin göstergesi rolantide ve ilk çalıştırmadaki tüketimi yüksek hesaplıyor, bu nedenle o tüketimin aracın benzinde kullanıldığı döneme ait olma ihtimali çok yüksek.

Aracınız
Civic FB7 2013
Ben FB7 lerin yol bilgisayarına güvenmiyorum. Muadil araçların yol bilgisayarlarına göre eski bir teknoloji
Yani şöyle ki: normalde yol bilgisayarı hem anlık yakıta bakarak hem de aynı anda depoda kalan yakıta bakarak
bu performansla gidilirse kaç km yol yapılacağını vermesi gerekir. Yani sakin kullanımda menzil uzar, performanslı kullanımda ise menzil kısalır. Menzil durumu o anlık kullanım şeklinize göre devamlı değişir.

Bizim araçlar depodaki yakıta değil de lastik dönüş hızına göre sabit bir anlık veriyle işlem yağtığı için performanslı da gitsek sakin de gitsek menzil hep aynı oranda azalıyor.
Sonra kısa mesafede devirli gidince anlık ortalama hemen yükseliyor ama buna karşın uzun süre sakin gidince ortalama yakıt aynı oranda düşmüyor.

Ben şunu bilirim. Aracım uzun yolda 7,5-8 lt ortalama ile ve 120-130 km sabit hızlarda full depo yaklaşık 600+ km yol yapıyor.
Şehir içinde ise full deo ile trafik durumuna göre 420-450 km lerde geziyorum.
Benim yol bilgisayarım bu.

Geri