Hız sabitleyici arızası - Fren müşürü sorunu

Aracınız
Civic FC5 2018
2008 civic otomatik var hız sabitleyici çalışmıyor. ilk yeşil lamba yanıyor fakat set tuşuna bastığımda hızı sabitlemiyor. (hız 40 ın üstünde iken deniyorum.) Servis haricinde bir elektrikçiye bağlattığımda bir arıza görmediğini söyledi, tuşların çalışıyor dedi.
Arıza nerede olabilir böyle bir olayla karşılaşan oldu mu?

Benimkide elimle basılı tuttuğumda sabitliyor araya tahta çöp çay kaşığı sikistirdim yıllardır öyle kullanıyorum sende basılı tutarak dene

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Tavsiyem fren pedalının altında cruise control'ün devredışı kalmasını sağlayan müşürü kontrol ettirin, zamanla bu parça basılı kalıyor yada özelliğini kaybediyor ve cruise control'ün aktifliğini engelliyor.
Şu videoyu yapan kişide benzer durumdan bahsediyor, göz atmanızda fayda var (y)

Aracınız
Civic FC5 2018
Sürekli set tuşuna basılı tuttuğumda da olmuyor maalesef.

Fren müşürünü kendimiz kontrol edebilir miyiz. İlçe de oturduğumdan burda baktırabileceğim bir yer yok.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Sürekli set tuşuna basılı tuttuğumda da olmuyor maalesef.

Fren müşürünü kendimiz kontrol edebilir miyiz. İlçe de oturduğumdan burda baktırabileceğim bir yer yok.
Civic'lerde tam pozisyonunu bilmiyorum ama kompleks bir parça değil, linkteki kaynaklar fikir vermesi açısından yardımcı olabilir.
https://otomobilteknoloji.blogspot.com/2016/04/fren-musuru-nedir-nasil-degistirilir-arizasi.html
https://urun.n11.com/oem-yedek-parc...uru-civic-jazz-city-ym-36750sma013-P113986791

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Rica ederim, iyi forumlar (y)

Düzenleme: Konu başlığı içeriğe göre tekrardan düzenlenmiştir.

Ad Soyad
Serdar Özmen
Aracınız
Civic FC5 2018
Tavsiyem fren pedalının altında cruise control'ün devredışı kalmasını sağlayan müşürü kontrol ettirin, zamanla bu parça basılı kalıyor yada özelliğini kaybediyor ve cruise control'ün aktifliğini engelliyor.
Şu videoyu yapan kişide benzer durumdan bahsediyor, göz atmanızda fayda var (y)

bu yorum doğru bir yorum. fren pedalının altında ufacık beyaz bir tırnak, tuş, buton vs adı herneyse öyle bir parça var. pedala çok yakınsa araç sürekli frene basıldığını algılıyor ve dolayısıyla hız sabitleme çalışmıyor. Nasılki frene basınca sabitleme devre dışı kalıyorsa burada da öyle bir durum söz konusu oluyor. o parçayı fren pedalından milimetrik derece uzaklaştırırsan bu sorun ortadan kalkacaktır ama fazla uzaklaştırma çünkü bu seferde fren lambaların yanmaz :)

Geri