Honda civic 1.4 is hararet gosterge sorunu

Ad Soyad
Yılmaz dede
Aracınız
Civic EK
Arkadaşlar herkeze merhaba ben mersinde yaşıyorum aracın 2000 model honda civic 1.4 is sedan manuel aracimdauzun zamandır çözemediğim hararaet sorunu var arac gostergesi yükseliyor ama arac hararet yapmıyor şu eksiltme yok fan acıyor herşey normal ama gosterge yükseliyor sonra geri düşüyor olması gereken yere sorunu çözemedim ustalara kalsa hemen kapak açılacak diyorlar bi önerisi yada başına gelen var mı yardımcı olabilecek

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
CivicTR ailesine hoşgeldiniz.
Herşey normal dediğiniz için ilk akla gelecek olan ısı gösterge sensörü arızasıdır. ECT sensörü diyede adlandırılır. Bu yüzden kadrandaki ısı göstergesi yanlış hareket eder.
Hararet yükselmesini ecu ile dijital olarak takip ederekte doğrulaması test edilebilir.

Ad Soyad
Yılmaz dede
Aracınız
Civic EK
Peki hocam bu olay ben araca lpg montajı yaptırdım aldıktan 1 ay sonra ve ondan sonra olmaya başladı taktırdıgim yere gittim bizlik bisey yok dediler sonra tamirciye gittim conta gitmiştir dedi direk bende yaptırmadan döndüm yaklaşık 1 aydır bu şekilde kullanıyorum su eksilme yok araçta yagida temiz gidişinde de bisey yok hatta dün yayla yoluna gittim yokuş hep çıkarken gene hararet ortayı geçiyor yukarı doğru tekrar geri düşüyor özellikle farı acinca daha cabuk yükseliyor musurden mi olabilir diyorsunuz

SM-G611F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Peki hocam bu olay ben araca lpg montajı yaptırdım aldıktan 1 ay sonra ve ondan sonra olmaya başladı taktırdıgim yere gittim bizlik bisey yok dediler sonra tamirciye gittim conta gitmiştir dedi direk bende yaptırmadan döndüm yaklaşık 1 aydır bu şekilde kullanıyorum su eksilme yok araçta yagida temiz gidişinde de bisey yok hatta dün yayla yoluna gittim yokuş hep çıkarken gene hararet ortayı geçiyor yukarı doğru tekrar geri düşüyor özellikle farı acinca daha cabuk yükseliyor musurden mi olabilir diyorsunuz

Lpg sisteminden hemen sonra oldu ise tesisatta bir problem olabilir. Isı göstergesi keyfine göre aşağı yukarı hareket etmez. Ortada sabit durur. Ciddi bir durum olduğu zaman yükselir. Bu yüzden problem elektronik olabilir. Araç sürer iken ecu hangi ısıyı görüyor onu takip etmelisiniz. Gösterge ile ecu beraber aynı ısıyı tastik etmeli. Etmiyor ise sensör veya yanlış tesisat kaynaklı olabilir. Hemen conta diyen ustadan uzak dur.
Lpg sisteminden sonra soğutma sistemi hava yapar. Sistemin havasını almak güzel olur.

Ad Soyad
Yılmaz dede
Aracınız
Civic EK
Artık gitmem zaten oraya ama bu ecuya bağlanacak usta da yok malesef bulunduğum yerde acaba hava mi yaptı lpg bağlanırken su ekleyince hava olayı oluyor mu bu motorlarlarda oluyorsa önce onu deneyim olmazsa sensor değişimi yapacam başka bisey kalmadı çünkü

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Artık gitmem zaten oraya ama bu ecuya bağlanacak usta da yok malesef bulunduğum yerde acaba hava mi yaptı lpg bağlanırken su ekleyince hava olayı oluyor mu bu motorlarlarda oluyorsa önce onu deneyim olmazsa sensor değişimi yapacam başka bisey kalmadı çünkü
- Isı değerini takip etmen için bir adet Obd bir de telefona program yükleyerek sende takip edebilirsin.
- Lpg sistemi için regülatör şart. Bu ise soğutma sistemine T yaparak bağlanır. Regülatöre bağlanan ek 20 santimetreyi geçmeyecek ve aldığı yer önemli. Eğer gösterge sensörünün yakınından aldı ise yine sapıtabilir.
- Regülatör takıldıktan sonra her halükarda sisteme hava girer. Hava su dolaşımını yavaşlatır. Onada bir baktır derim.
- Hemen sensör değişimine gitme.

Ad Soyad
Yılmaz dede
Aracınız
Civic EK
Aynen dediğin gibi hocam lpg ciye gittim t yoktu direk giriş ve çıkış yapmışlar regulatorden hava olayını da söyledim bunlarda hava alma olmaz dediler taktırdıgima da pişman oldum ordan zaten biz montajı hep böyle yapıyoruz bi sorun olmuyor dediler yolladılar ben en iyisi başka bi lpg ciye de gösterim. Aracı
Isın içinden çıkamadım bi türlü termostat devirdayim hepsini yeni değiştim gene olmadı.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Aynen dediğin gibi hocam lpg ciye gittim t yoktu direk giriş ve çıkış yapmışlar regulatorden hava olayını da söyledim bunlarda hava alma olmaz dediler taktırdıgima da pişman oldum ordan zaten biz montajı hep böyle yapıyoruz bi sorun olmuyor dediler yolladılar ben en iyisi başka bi lpg ciye de gösterim. Aracı
Isın içinden çıkamadım bi türlü termostat devirdayim hepsini yeni değiştim gene olmadı.

T dediğim iki adet olur. Genelde biri kalorifer peteğine giriş hortumuna diğeri ise çıkış hortumuna bağlanır.
Hava alma olayı var. Antifiz değişiminde bile o iş yapılır. Daha tecrübeli lpg ustasına ihtiyacınız var. Hava alma işini tamirciler daha iyi bilir.

Ad Soyad
Yılmaz dede
Aracınız
Civic EK
Kardesim bugun hararet musuru degistim suan ortayi az bisey gecio ışıklarda dururken şehir ici yoğun trafikte fan acinca ortanin altına düşüyor tekrar düzeldi sanki normal mi ortayı az geçip fan acinca geri düşmesi ortanin bi tik altına

Geri