Civic FD6 Motordan gelen tak tak vurma sesi - V Kayış Gergisi Sorunu

Aracınız
Civic FD6 2007
Arkadaşlar 2007 Premium Otomatik Vites aracimdaki sesin kaynağı hakkında yardımcı olurmusunuz ? Videonun ilk 10 sn si Vites P modundaki motor sesi 11.snden itibaren Vites D modunda iken gelen motor sesi...

Çözüm
D konumundayken ortaya çıkan "tak-tak" tarzı ses V kayışı zamanla bollaştığı/yıprandığı veya gergi arızalandığı için oluşuyor.
Sorunun çözümü için öncelikle V kayışın değiştirilmesi (tavsiyem uzun ömürlü olduğu için orjinal kayışla), kayış değişimine rağmen ses azalmadan devam ediyorsa gergiyi değiştirmek yoluna gitmek gerekli diye düşünüyorum.
Araçlarımızdaki gergiyi çıkan parçalardan anladığımız kadarıyla INA firması üretmektedir. INA firması SCHAFFLER grupta yüksek kalitede üretim yapan bir otomotiv parça firmasıdır.
Bence gergi'nin fahiş fiyatlı ise servisten alınması pek zorunlu değil gibi çünkü bu parça Honda'nın kendi üretimi değil.
Araştırmalarımda parça kodları olarak,

FD6 için gerginin kodu INA 534 0316 10, gergi...

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bir de bu alternatör kayışı motora bağlı olan v kayışıyla aynı şey mi farklımı?
Evet @h.k_ahmet hocamın dedigi gibi V kayisinin gerginliğini sağlayan/ayarlayan parca budur. @DADAŞ hocam n11den bulunan bir parçanin linkini vermis zaten, orjinal parça İNA uretimi, kodu da daha üst mesajlarda mevcut.

Ad Soyad
Erhan Turhan
Aracınız
Civic FC5 2021
Evet @h.k_ahmet hocamın dedigi gibi V kayisinin gerginliğini sağlayan/ayarlayan parca budur. @DADAŞ hocam n11den bulunan bir parçanin linkini vermis zaten, orjinal parça İNA uretimi, kodu da daha üst mesajlarda mevcut.
Peki ben bu alternatör gergi kütüğünü servistemi değiştireyim yoksa özel servistemi? Aynı şekilde V kayışınıda ne yapmalıyım sizce?

Ad Soyad
Erhan Turhan
Aracınız
Civic FC5 2021
Araçlarımızdaki Honda'nın Civic ve Accord serisinde kullandığı gergiyi INA firmasına ürettirmektedir. INA firması SCHAFFLER grupta yüksek kalitede üretim yapan bir firmadır.
Bence gergi kütüğü parçasını servisten almanıza pek gerek gibi, çünkü internette bile bulunabilen bir parçadır.
Araştırmalarımda şunları buldum ama bazı karışıklıklar var gibi. bende farklı veriye ulaşanlarında bilgilerini paylaşmalarını rica ederim.

FD6 için gerginin kodu INA 534 0316 10, gergi kayışı BANDO 7PK2061
https://www.onlinecarparts.co.uk/ina-2386530.html

Gerginin orjinal üreticisi INA firması ancak GATES markası da INA firmasına ürettiriyor ve GATES'ın kütüğünün üstünde de INA F-551449 kodu işli.
https://www.amazon.com/Gates-39077-Belt-Tensioner/dp/B00498AEQE
Mesela bu n11 satıcının ürünü gates'in yukarıda verdiğim amazondaki satılan ürünle birebir aynı özellikte.
https://urun.n11.com/oem-yedek-parc...d6-fd7-16-18-16v-otomatik-gergi-ru-P268434989

FB7 için gerginin kodu INA 534 0534 10, gergi kayışı BANDO 6PK2090 yada 6PK2095 (orjinal ölçü 6PK2093)
https://www.onlinecarparts.co.uk/ina-7626467.html
Bu parçayı internette satan kısa bir araştırma ile bu linki buldum.
https://urun.gittigidiyor.com/otomo...-kanalli-kayis-gergi-rulmani-komple-392213550

Yanlız tekrardan uyarayım, internet sitelerinde satıcılar bazen ilandakinden farklı ürün gönderebiliyor ama n11 ve gittigidiyor sisteminde ürünü alıp, elinizdekiyle karşılaştırıp onaylamadan ürünü geri göndererek para iadesi imkanınız mevcuttur (y)
Hocam ben burdan gergi kütüğünü ve kayışı alsam servisten almaya gerek yok diyorsun yani? Bir motor kulağı mesela yan sanayi önermiyorlar. Gergi kütüğü ve kayışta farketmez mi internetten alsam? Birde tahmini ne kadar işçilik öderim bu 2 parçanın değişimi için?

DADAŞ

0
Ad Soyad
Fırat Kaplan
Aracınız
Civic FB7 2013
Hocam yukarıda yazıldı gergi kütüğü INA marka alırsan sorun çıkartmıyor ben alıp kendi ustama değişim yaptırdım
Kayışı da yine @m2hamid arkadaşımızın verdiği koda göre continantel alıp taktırdım çok memnunum

Motor kulağı konusuna gelirsek dışarıdan aldım yine sorun çıkarttı gidip serviste orijinal parçayı taktım

Tercih size kalmış kolay gelsin

Ad Soyad
Erhan Turhan
Aracınız
Civic FC5 2021
Hocam yukarıda yazıldı gergi kütüğü INA marka alırsan sorun çıkartmıyor ben alıp kendi ustama değişim yaptırdım
Kayışı da yine @m2hamid arkadaşımızın verdiği koda göre continantel alıp taktırdım çok memnunum

Motor kulağı konusuna gelirsek dışarıdan aldım yine sorun çıkarttı gidip serviste orijinal parçayı taktım

Tercih size kalmış kolay gelsin
Kayışı bilya seti ile berabermi alacağız nasıl yapıyoruz? 70 lira görünüyor n11 de benim kayışta ince çatlaklıklar var değiştireyim diyorum

DADAŞ

0
Ad Soyad
Fırat Kaplan
Aracınız
Civic FB7 2013
Evet hocam resimdeki gibi komple aldım ben.
Kayışı da continantel aldım 100 tl civarındaydı sanırım fiyatı

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Peki ben bu alternatör gergi kütüğünü servistemi değiştireyim yoksa özel servistemi? Aynı şekilde V kayışınıda ne yapmalıyım sizce?
Bence servislik bir iş yok, düzgün ve japon motorlarında tecrübesi olan bir motor ustası bence rahatça değiştirebilir. V kayışını da BANDO veya CONTINENTAL gibi kaliteli markalarda değiştirebilirsiniz.
Kendim linkteki komple seti n11 kuponları ile alıp değiştirtmiştim, işçilik içinde 100 tl ödemiştim.

https://urun.n11.com/oem-yedek-parc...mple-gergi-seti-fd6-r16a-2006-2012-P325806855

Ekli dosyalar

• 1580153369822.png
    1580153369822.png
    569.9 KB · Görüntüleme: 37

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Hocam ben burdan gergi kütüğünü ve kayışı alsam servisten almaya gerek yok diyorsun yani? Bir motor kulağı mesela yan sanayi önermiyorlar. Gergi kütüğü ve kayışta farketmez mi internetten alsam? Birde tahmini ne kadar işçilik öderim bu 2 parçanın değişimi için?
Aynen @DADAŞ hocamın dediği gibi kütük ve kayışı internetten alabilirsiniz, kendimde bu linkten alıp kafam rahat olsun diye hepsini değiştirtmiştim.

https://urun.n11.com/oem-yedek-parc...mple-gergi-seti-fd6-r16a-2006-2012-P325806855

Motor kulağında orjinal harici tam randıman alanı duymadım, ayrıca servislerde genelde %30 motor kulağı indirimi yapıyorlar, bu indirimi yapan bir yer var ise müsait olduğunuzda değiştirtin, değişim öncesi zaten kontrolde yapıyorlar, benimkinde biraz daha ömrü var ama ilerde uğraşmak istemiyorum derseniz değiştiririz demişlerdi, bende indirimle değiştirmiştim.

Ad Soyad
Erhan Turhan
Aracınız
Civic FC5 2021
Aynen @DADAŞ hocamın dediği gibi kütük ve kayışı internetten alabilirsiniz, kendimde bu linkten alıp kafam rahat olsun diye hepsini değiştirtmiştim.

Motor kulağında orjinal harici tam randıman alanı duymadım, ayrıca servislerde genelde %30 motor kulağı indirimi yapıyorlar, bu indirimi yapan bir yer var ise müsait olduğunuzda değiştirtin, değişim öncesi zaten kontrolde yapıyorlar, benimkinde biraz daha ömrü var ama ilerde uğraşmak istemiyorum derseniz değiştiririz demişlerdi, bende indirimle değiştirmiştim.
Hocam bu seti aldığımda motor kayışı ve alternatör gergi kütüğü komple değişmiş oluyor doğrumu?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Hocam bu seti aldığımda motor kayışı ve alternatör gergi kütüğü komple değişmiş oluyor doğrumu?
Evet, hatta ilerde ses yapabilme ihtimali olan bir rulman daha mevcut içinde, o rulman genelde 200bin km sonrası ufak ve pek farkedilmeyen bir ses yapmaya başlıyor, değiştirilmesi ileriye yönelik faydalı.

Geri