Honda civic 2021 el freni kaza

Aracınız
Civic Type R
Arkadaşlar merhaba, bugün akşam üstü çocuklar arabadayken yol kenarında birşey almak için durdum , dalgınlıkla el frenini çekmeden ve D de inmişim baktım hanım araçta kornaya basıyor araç geri geri gitiyor hemen araca uzandım el frenini çektim ama el freni aktif olmadı, hanımda zaten çok denemiş basmayınca kornaya basmış, geri geri giderek arkada park halinde bir hurda araca çarptık, Allah can sağlığı versin, el freni d de giderken vs çekince çalışıyor bunu daha önce görmüştüm, kayan araçta nasıl aktif olmadı bilgisi olan var mı?

Aracınız
Civic Type R
arkadaşlar bugün video çektim, müsait bir alanda emniyet kemeri takılı bir şekilde aracı d konumunda kapattım el freni çekilik değil, araç kaymaya başladı yavaş kayarken el freni aktif oluyor, araç hızlı kaymaya başladığında kesinlikle el freni aktif olmuyor video kaydını aldım, honda ile iletişime geçtim bayiye yönlendiriyorlar bayi hasarı bi görüşelim derdindeler para peşindeler yani, müsait bir zamanda aracı bayiye göstericem büyük ihtimal bahaneler üretecekler mantıklı bir açıklama alamazsam ki bunun mantıklı bir açıklaması olamaz şanzıman kilitler vs desem el freni (şanzıman alakası var mı hiç sanmıyorum, nasıl klasik el frenini her halükarda çekebiliyorsak bununda her şartta çekilmesi gerekiyor, muhtemel makine mühendisi bilirkişi çağırıp durumu mahkemeye taşıyacağım ( bu arada aracı geri geri kayarken test ettim )

Son düzenleme:
Ad Soyad
Özkan
Aracınız
Civic FC5 2016
Ben şahsen giderken el freni çekmeyi hic denemedim,malum otomatik elektrikli sistem kesin dedim zararı olur..diğer kullanıcıların yorumlarıni bekliyorum..acaba nasıl diğer araçlarda

Ad Soyad
Güvenç Akın
Aracınız
Civic FC5 2020
Merhaba,

kullanım kılavuzunda ekran görüntüsündeki gibi bir uyarı var;

"Asla aracı otomatik fren tutma sistemi tarafından geçici olarak tutulmuş şekilde bırakmayınız ve daima vitesi (P konumuna alarak ve el frenini çekerek aracı park ediniz."

1703189045931.png

Geri