Honda Fabrikası ile İlgili Açıklama

Aracınız
Civic FC5 2018

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Türkiye'ye özel model demek, düşük kalite demek. Yanılıyor muyum?

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Türkiye'ye özel model demek, düşük kalite demek. Yanılıyor muyum?

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Ben düşük kalite olacağını düşünmüyorum. Her ülkenin belirli özelliklerde istediği veya o ülkede tutulan modeller gibi düşünelim. Mesela bizim ülkede 1.8 veya 2.0 modeller pek tutmaz veya lpg uyumu olmayan modeller çok tutmaz. Anlatmak istediği, bizim coğrafyamıza ve müşteri taleplerine uygun modellerin çeşitliliği artacak.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bu haberde aslında oldukça önemli bilgiler var,

Haberden alıntılar,
  • Civic Sedan özelindeki bakarsak, bu modelin Japonya'da devreye girmesiyle toplam üretim maliyeti düşecek ve bu da daha rekabetçi olmasını sağlayacak. Bu bizim de faydamıza olacak. Yani Civic Sedan'ın Japonya'da üretilmesi Türkiye'de üretilmesinden daha avantajlı olacak diyebiliriz. Üretim maliyetlerini düşürme hedefi Japonya ile olan yüzde 10'luk gümrük vergisinin bile üzerinde bir avantaj yaratacak.
  • Honda Civic Sedan'ın LPG'li versiyonu Japonya'da da üretilip Türkiye'ye gelecek. Fabrika çıkışlı gelecek.
  • Fabrika kapandıktan sonra model çeşitliliği yeni dönemde artacak ve Avrupa'dan bile ayrışacak. Türkiye'ye özel modellerden bahsediyor olacağız.
  • Honda perakendeye odaklanan bir marka. Filo oranımız yüzde 3-5'i geçmiyordu. Şu anda ciddi filo talebi var ama biz perakendeden vazgeçmek istemiyoruz. Filo kısa dönemde bile bayilere ciddi zarar veriyor.
Düşüncelerim,
  • Anlaşılan Türkiye'de üretim bandının robotizasyon ve otomasyon eksiklikleri maliyet olarak oldukça dezavantajlı ki Japonya'daki daha yüksek işçi maliyetlerine rağmen daha düşük maliyetli üretim yapılabileceği hesaplanmış :unsure: Zaten Civic Sedan'ın tanıtımlarındaki Fabrika gezilerinde özellikle kaporta imalat-birleştirme bölümleri çok fazla manuel ve eski teknoloji ile işliyor görünüyordu. Japonya ile AB gümrük anlaşması da imzalanınca Türkiye'deki hatta Avrupa'daki Fabrikaların pek anlamı kalmamış demekki.
  • Yeni kasa Civic'in yine LPG'li modelinin olacağını da öğrenmiş olduk :) 1.5 Turbo modeline entegre edebilseler mükemmel olur ama tahminimce yine R16 motor üzerine iyileştirmelerle devam edeceklerdir.
  • Türkiye'ye özel modellerden kastı umarım Accord :) ve SUV tarzı modellere ağırlık verme şeklinde olur.
  • Filo satışının marka algısı olarak ne kadar zararlı olduğunun farkında olmaları çok iyi (y)

Son düzenleme:

Armour

0
Aracınız
Honda CRV
Umarım Honda Tr nin akibeti Chevy TR ye benzemez

Geri