Honda Kaporta Sorunu Çözüldüğü söyleniyor

Aracınız
[MENTION=12087]Oguz6[/MENTION] arka camın üst kısmı 20-25 cm alt hizası. Henüz dalgalanma şeklinde Gamze gibi değil ama her geçen gün daha belirgin hale geliyor ilerlesin buraya atacağım.

Aracınız
Herkese merhaba,

Aşağıda linkini verdiğimiz makale üzerinden veya başkaca kaynaklardan tarafımıza ulaşan ve araçlarında bu göçük problemini yaşayan kişiler için, konu hakkında yargıya taşıdığımız bir dosya bulunduğunu ve bu dosyaya sunulacak raporun beklenmesi gerektiğini ifade ediyorduk. Dosyamıza makine yüksek mühendisi tarafından bilirkişi raporu sunulmuş olup, raporda özetle, göçüklerin dış etken veya kullanımdan kaynaklı olmadığı, sebebinin C sütununu oluşturan karoser parçasının iç yapısının destek noktalarının birleştirilmesi işleminin üstteki sac tarafından mukavim edilememesi ve sac kalınlığının bu tür çekmeler dikkate alınmaksızın ince seçilmesinden meydana geldiği bunun ise günümüz teknolojisinde kabul edilebilir olmadığı ve bu ayıbın araçta 10.000-TL değer kaybı yaratacağı belirtilmiştir.

Bu rapor, bir müvekkilimizin, aracında karşılaştığı göçük problemi üzerine, mahkeme kanalıyla yaptırılan inceleme sonucunda düzenlenmiş bilirkişi raporudur.

Burada, şu hususu da belirtmemizin de yararlı olacağı kanaatindeyiz. Bizlere ulaşan bazı kişilerde, konu hakkında malum markanın Bakanlık düzeyinde bir inceleme yaptırdığı ve araçlarda bir problem olmadığı şeklinde görüş aldığı gibi bir bilgi bulunmaktadır. Fakat bize ulaşan cevapta aynen şöyle denilmektedir: "şikâyet sahiplerinin ekonomik mağduriyetlerinin devam etmesi halinde mağduriyetlerinin giderilebilmesi için satıcı firma ile aralarında düzenlenen belgeler (fatura, sözleşme, ihtiyari garanti belgesi, vs.) doğrultusunda 6502 sayılı "Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun", 6098 sayılı “Türk Borçlar Kanunu” ile 6102 sayılı “Türk Ticaret Kanunu” hükümleri uyarınca hak arama yoluna başvurulmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir."

Buradan sizlere ulaşmaktaki amacımız ise, siz tüketicilerin, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümlerine göre talep edebileceğiniz haklarınız konusunda bilgi sahibi olmanız amacıyladır. Maalesef ülkemizde tüketiciler, yeterince bilinçli olmadıkları için, haklarını bilmemektedir.

Kısaca özetlemek gerekirse, araçlarda görülen bu göçük problemi, hukuk dilinde "ayıp" olarak nitelendirilmekte olup, aracında bu şekilde sorunla (ayıpla) karşılaşan kişiler, Tüketicinin Korunması Hk. Kanun hükümleri gereğince bir takım haklara sahiptir. Her ne kadar yorumlarda, bu sorun karşısında onarım hakkının kullanımına dair ifadeler yer almakta ise de, tüketicilerin, değişim veya bedel iadesi gibi hakları da bulunmaktadır. Bu haklar tüketiciye tanınmış haklar olup, tamamen tüketicinin tercihine bırakılmıştır, satıcı veya ithalatçıya değil. Tüketici, dilerse ücretsiz onarım, dilerse değişim dilerse de bedel iadesi gibi başka haklarını kullanabilir.

Hemen belirtmek gerekir ki, TÜKETİCİ, ÜCRETSİZ ONARIM HAKKINI KULLANSIN YA DA KULLANMASIN ARACINDA MEYDANA GELEN DEĞER KAYBINI TALEP EDEBİLİR. Bu konuda verilmiş mahkeme kararlarına da linkteki makalemizden ulaşabilirsiniz.

https://www.akahukuk.com.tr/2017/10/21/sifir-kilometre-arac-satin-alan-tuketicilerin-haklari/

Saygılarımızla.

Aracınız
Bir önceki mesajımızda belirttiğimiz hususların yanı sıra şu hususa da dikkat edilmesi gerekmektedir: Haklarınızı kullanmadan aracı satmak isterseniz araçtaki bu ayıbı alıcıya bildirmeniz gerekir. Eğer siz, bu ayıbı bildirmeden aracı satacak olursanız, aracı sizden satın alan kişi size karşı ayıplı araç satışından doğan dava açabilir.

Saygılarımızla.

okaya

0
Aracınız
Bir önceki mesajımızda belirttiğimiz hususların yanı sıra şu hususa da dikkat edilmesi gerekmektedir: Haklarınızı kullanmadan aracı satmak isterseniz araçtaki bu ayıbı alıcıya bildirmeniz gerekir. Eğer siz, bu ayıbı bildirmeden aracı satacak olursanız, aracı sizden satın alan kişi size karşı ayıplı araç satışından doğan dava açabilir.

Saygılarımızla.

Ben gidip düzelttirdim Honda da . Gayet de güzel oldu. Alım satımlarda bir sürü problemli durum gerek bilerek gerekse bilmeden araç satışı yapılıyor. Bunu kayda geçirecek bir sistem yok. Adam alır gider mahkemeye verirse satan adam ben söylemiştim derse. Ya da alan adam söylendiği halde bana söylemedi derse ne olacak. Ya da bende olmadı ama alan adam zamanında oldu diyelim o zaman ne olacak. 2. Elde yemez bu söylediğiniz. Yeseydi o kadar dgs problemli vw satılıp alınmazdı. 2. El kaderdir. Kutudan ne çıkacağını bilemezsiniz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Aracınız
Ben gidip düzelttirdim Honda da . Gayet de güzel oldu. Alım satımlarda bir sürü problemli durum gerek bilerek gerekse bilmeden araç satışı yapılıyor. Bunu kayda geçirecek bir sistem yok.

Neyi kayda geçirecek bir sistemin olmadığını söylüyorsunuz anlayamadık ama aracın servis kayıtlarında bu tamirat işlemi görünecektir.

Adam alır gider mahkemeye verirse satan adam ben söylemiştim derse. Ya da alan adam söylendiği halde bana söylemedi derse ne olacak.

Satıcı, ayıpları alıcıya bildirdiğini ispat yükü altındadır. İspat ise delillerle yapılır, ben söylemiştim demekle olmaz.

Ya da bende olmadı ama alan adam zamanında oldu diyelim o zaman ne olacak.

Sizde olmadı ama ikinci sahibinde olursa, imalattan kaynaklı bu gizli ayıp sebebiyle ikinci sahibi hem size hem de aracın sıfır kilometre satışını yapan bayiye karşı dava açabilir.

2. Elde yemez bu söylediğiniz. Yeseydi o kadar dgs problemli vw satılıp alınmazdı. 2. El kaderdir. Kutudan ne çıkacağını bilemezsiniz.

Şu ifadelerinizin de hukuki açıdan herhangi bir değeri olmadığını bilmenizi isteriz.

Saygılarımızla.

Aracınız
Civic FK7 HB 2018
Arkadaslar herkese selamlar. Uzun bir sure dizel manuel araç kullandıktan sonra malum istanbul trafiğinden dolayı otomatik araç almaya karar verdim. Zf şanzıman ve uzun honda garantisinden dolayı Civic HB de karar kıldım. Simdi bu kadar arkadaşın yazdıklarını okuyunca aklım çok karıştı. Hatta bir kaç arkadaşımız HB lerde de göcük olduğunu belirtmiş. Ne yapmamı tavsiye edersiniz? Civic HB için düşünceleriniz nedir? Teşekkürler şimdiden

kayhanbozkus

0
Yönetici
Ben HB modellerde gocuk sorunu yasayanina hic denk gelmedim. Bende sedan kasa vardi gocukte oldu gittim onarimini yaptilar tertemiz cikti. Cok kafaya takilacak birsey degil. Ama sinek kucuk benim midem bulanir diyorsaniz baska tercihlere yonelebilirsiniz.
Arkadaslar herkese selamlar. Uzun bir sure dizel manuel araç kullandıktan sonra malum istanbul trafiğinden dolayı otomatik araç almaya karar verdim. Zf şanzıman ve uzun honda garantisinden dolayı Civic HB de karar kıldım. Simdi bu kadar arkadaşın yazdıklarını okuyunca aklım çok karıştı. Hatta bir kaç arkadaşımız HB lerde de göcük olduğunu belirtmiş. Ne yapmamı tavsiye edersiniz? Civic HB için düşünceleriniz nedir? Teşekkürler şimdiden

ES7 - FB7 - FC5

#06AFM316

Geri