Honda Türkiye Fabrikası 2021'de Civic üretimini durduruyor

j c K

0
Aracınız
Civic FC5 2018
Güncelleme:Konuyla ilgili Honda'dan beklenen açıklama geldi. Yapılan açıklamaya göre Türkiye'deki Honda Civic üretimine 2021 yılında son verilecek. Yetkililer, "Türk hissedarlar ile yapıcı diyaloğumuz sürecek. Türkiye'deki iş operasyonlarımıza devam etme niyetindeyiz." ifadelerini kullandı.

Japon üretici Honda’nın İngiltere’deki Swindon fabrikasını 2022 yılında kapatacağına yönelik iddialar otomotiv sektörünün gündemine bomba gibi düşmüştü. Fakat gelen haberlere göre Honda’nın bu kararı İngiltere ile sınırlı değil. Sevilen marka Honda'nın Türkiye’deki fabrikasını da kapatması gündemde.
Tüm dünyada büyük gündem oluşturan fabrika kapatma kararının sebebi olarak İngiltere’nin AB’den ayrılması, yani Brexit gösterilmişti. İngiltere North Swindon Milletvekili Justin Tomlinson ise kararın Brexit ile ilgili olmadığını açıklayarak Türkiye’yi de yakından ilgilendiren bir iddiada bulundu. Tomlinson, “Honda, Türkiye'deki fabrikasını da kapatacak ve tüm Avrupa için Japonya'daki merkezinde üretim yapacak” şeklinde konuştu.
Honda Türkiye'deki fabrikasını kapatacak mı?
Honda kararında netleşti. Honda’nın İngiltere’den çekilme kararının Brexit ile ilgisi yok. Japon otomotiv üreticisi Türkiye’deki fabrikasını da kapatacak. Çünkü markanın yeni üretim stratejisi doğrultusunda, tüm Avrupa için üretimi Japonya’daki fabrikadan sağlanacak

Honda’nın Şekerpınar fabrikası markanın Avrupa’daki iki otomobil üretim tesisinden biri. Fabrikada 1997 yılından bu yana Civic modelinin seri üretimi yapılıyor. Şirkete yakın kaynaklar bu haberi doğrulasa da henüz Honda’dan konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmedi. Eğer söylenenler doğruysa, fabrikada çalışan yaklaşık bin kişinin işsiz kalmasısöz konusu olacak.

Kaynak: Donanım Haber

Aracınız
Civic FC5 2018
Honda giderse bile toyota ,hyundai,renault ,fiat var. Ne yaparsa Honda kendine yapar.Satislari duser.

MI 5s cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

kayhanbozkus

0
Yönetici
Kalite artarsa neden satisi dussun ? Saydiginiz markalari yada Honda'yi sadece ulkede uretimi var diye mi tercih ediyorsunuz ?
Honda giderse bile toyota ,hyundai,renault ,fiat var. Ne yaparsa Honda kendine yapar.Satislari duser.

ES7 - FB7 - FC5

#06AFM316

j c K

0
Aracınız
Civic FC5 2018
TRT habere göre honda Türkiye üretimine son vermeyecek, satışlardan memnun olunup devam edilecek diyor

Aracınız
Civic FC5 2018
Bir Mercedes otobusunun ve Aksaray da uretilen kamyonunun kalitesi Almanya ile ayni ve hatta bazi kisimlarda onde olmasina ragmen firma Turkiye'de.Hyundai uzun bir suredir bazi modellerin burada uretiyor ama kaliteden odun vermiyor.Peki Honda iste durun diyorum.Boya kalitesinden guvenlik asistanlari bakiyorsun eksik veya sikintili olmasina ragmen tercih ediliyorsun.Sonra ansizin bir kararla ben yurtdisindaki fabrikalarimi kapatiyorum diyorsun.Peki diger bir japon markasi toyota neden bu karari almadi.

Aracınız
Civic FC5 2018
Yükselecek.Sebebi ise bu arabalar gemi ile gelicek gumruk var gumrukde bekleye cek sonuc maaliyet.

rider

0
3500 kişi yan tedarikçilerle birlikte olduğunu düşünüyorum, Honda Türkiye'nin 800 civarı işçisi var diye hatırlıyorum :unsure:

Doğru biliyorsunuz , Honda TR de çalışan sayısı 770 kişi , 3500 rakamı İngiltere fabrikasının istihdam kapasitesi . Honda TR nin yıllık üretim kapasitesi 38.000 araç , İngiltere nin ise 160.000

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri