Honda'nızda Neleri Orijinal, Neleri Yan Sanayi Kullanırsınız?

Armour

0
Aracınız
Honda CRV
Bugün Hondanız için ne yaptınız başlığı altındaki konuları incelerken bu konu geldi aklıma. Birçoğumuz Hondamızda bazı malzemeleri mutlaka orijinal, bazı malzemeleri ise yan sanayi kullanıyoruz. Orijinaller malumumuz oldukça pahalı. Uygulamadan doğan tecrübelerinizi paylaşırsanız faydalı olacağı kanaatindeyim. Örneğin; şu malzemeyi yan sanayi kullanıyorum, oldukça memnunum, fazla para vermeye gerek yok gibi...

Aracınız
İlk ben yazayım. Ben genel olarak orjinalden yanayım. Zaten araçlarımın bakımlarınıda yetkili servislerde yaptırırım zorunlu haller oluşmadıkça.

Ancak bazı plastik parçalar çokta kritik olmadığı için onları yansanayi olarak tercih edebiliyorum.

Gerek yürüyen aksam, gerek mekanik parçalarda bütçem el verdiğince orjinal parça tercih ederim.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Armour

0
Aracınız
Honda CRV
Parçalar açısından ben de orijinalciyim ama bazı sarf malzemelerinde özelikle polen filtresi ve cam sileceğinde yan sanayiciyim. Çünkü orijinali ile arasında işlevsellik açısından çok fazla fark yokken orijinalinin fiyatı 10 kata kadar çıkıyor.

Aracınız
Parçalar açısından ben de orijinalciyim ama bazı sarf malzemelerinde özelikle polen filtresi ve cam sileceğinde yan sanayiciyim. Çünkü orijinali ile arasında işlevsellik açısından çok fazla fark yokken orijinalinin fiyatı 10 kata kadar çıkıyor.
Filtreler konusunda ben çok hassasım. Orjinal olsun isterim.

Silecek konusunda da bende genelde yan sanayi tercih ediyorum ama kaliteli olanlardan. Ben çok fazla uzun yol yapıyorum ve güzergahım boyunca hava şartlarında bariz değişiklikler oluyor measafe uzun olduğu için. Kötü sileceğin sürüş esnasında parçalanıp iş görmez olduğu zaman uzun yol sürüşlerinde o kadar canınız sıkılıyor ki anlatamam ;)

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Armour

0
Aracınız
Honda CRV
Yağ ve hava filtreleri tamam, performansa direk etkili parçalar fakat polen filtresinin orijinal olması çok gerekli değil bence. Servislerde 200 TL falan polenin fiyatı... Yan sanayi 20-30 TL, kaliteli bir yan sanayi (Bosch, Mann vb.) 60-70-100 TL civarı. Silecek konusunda ise Bosch haricindeki yan sanayi sileceklerin hepsi aynı yerde üretilmiş gibi geliyor bana nedense... Aynen Double Din ekranlar gibi.. Hepsi ayrı marka ama Çin'desadece bir-iki fabrikada üretildiklerini duymuştum.

Son düzenleme:

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Ben kalitesinden emin olduğum bakım parçalarında ve kritik görev görmeyen plastik trim kısımlarında yan sanayi kullanıyorum, filtreleri Mann Filter veya Blueprint tercih ediyorum.
Motor ve mekanikte ise orjinal dışında parça kullanmak uzun vadeli başağrıtabilir diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FB7 2013
4 balata yı kale marka kullandım.

Tek farkı ömrünün kısa olması frenlemede bir sorun yaşamadım.
Arka diskleri boş kullandım sorunsuz kullandım.
Balata ve disk konusunda bunları tavsiye ederim orjinalden tek farkı malzemenin kullanım süresi olacaktır.
Misal ben orjinal arka balatayı 60 bin km kullandım kale balatayı 30 bin km...

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Cam sileceği, paspas, orjinal koltuk kılıfı üzerine geçirilen ikinci kılıf, led olmayan far ve aydınlatma grubu ampülleri, plastik klasik tekerlek subap kapakları ve benzeri basit parçaları yan sanayi kullanıyorum.

Çalışan ve performansa mekanik etkinliğe etki eden ne varsa hepsini orjinal tercih ederim, fren, süspansiyon, motor sarf malzemeleri filtre vs.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Balata, filtreler, cam sileceği bunlar şu an yan sanayi. Ampullerde de (farlar) sıkıntı olsa yine orjinal almam ama osram ya da phillips alırım. Diskleri de orjinal almam. Bunun dışın Z rotlara bir şey olsa orjinal almam. Dokunmatik ekranı dandik bence onu değiştiririm misal bir sıkıntı olsa. Daha önce ön ve arka tamponun braketleri kırılmıştı mesela onlar yan sanayi.

Motor yağı konusunda da Honda type 2.0 denemek isterdim ama aradaki fiyat farkına değer bir şey görmediğimden denemedim.

%100 orjinaldan şaşmam diyeceğim parçaların başında elbette buji ve şanzıman yağı geliyor. V kayışını da orjinal alırım. Rulman konusunda SKF gibi iyi markaları, iyi gördüğüm alternatifleri araştırırım. Bunun dışında genel olarak orijinalliğe önem veriririm elbette. Ancak parasına değer, mantığa yatkın bir fiyat olmalı orjinalinin de.

Son düzenleme:

Armour

0
Aracınız
Honda CRV
Honda’ların çoğu modelinde fabrikasyon ampuller Philips, ayrıca serviste de çok ucuz ampuller zaten. En son park ampulü almıştım 1,5 TL fiyatı vardı Mutluhan’da... ben ampulleri genelde servisten alırım, kendim değiştiririm.

iPad cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri