Civic FC5 Katalizör Dolmuş

Herkese hayırlı kandiller.
206.000 de 2009 manuel fd6 kullanıcısıyım. 130.000 de almıştım. Muayeneye girmeden önce dışarıda egzos muayenesini yaptırayım dedim ama hep limitlerin üstündeydi. Arıza lambası da yanıyordu ama lpg yakıyordur dedi ustalar, kulak asmamıştım.

Katalizör dolu diyorlar da benzinli araçta nasıl doluyor bu? 2 gündür youtube vs izleyip duruyorum ama mantıklı gelmedi.

Bu meret temizlenmiyor da. Dün muayeneye girdim, çok şükür tık demedi geçtim ama katalizör kafama takıldı.

Değişirsen arıza lambası da yanmaz dedi bir usta ama lambadan ziyade katalizörün dolması aklımı karıştırdı.

Lpg ayarı düzgün olmaz ise katalizör bozulur hocam. Yenileyip güzel bir lpg ve kesinlikle afr ayarı yaptırmalısınız. Sonra sorunsuz kullanırsınız.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Lpg ayarı düzgün olmaz ise katalizör bozulur hocam. Yenileyip güzel bir lpg ve kesinlikle afr ayarı yaptırmalısınız. Sonra sorunsuz kullanırsınız.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Hocam 130.000 de benzinli olarak aldım, Brc seq 32 taktırdım. Afr ayarını da yaptırdım :) Benzin gibi bir yakıtta nasıl tıkanır anlamlandıramadığım nokta bu. Bir de 2000 civarı maliyeti var sadece katalizörün. lpg yi de değiştirmek istesem arabayı değişirim :)

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Hocam 130.000 de benzinli olarak aldım, Brc seq 32 taktırdım. Afr ayarını da yaptırdım :) Benzin gibi bir yakıtta nasıl tıkanır anlamlandıramadığım nokta bu. Bir de 2000 civarı maliyeti var sadece katalizörün. lpg yi de değiştirmek istesem arabayı değişirim :)
> Lpg katalizörü doldurmaz bilakis fazla ısıdan eritip parçalar. Benzinde ise hep sakin düşük devir süren biriyseniz zamanla katalizör kurum bağlar. Buda katalizörün tam olarak işlem görmesini engeller. Problem sadece bu ise benzinde yüksek devir sürmekle kurumları yakıp temizlemiş olursunuz. Katalizör çok kötü ise emisyon testinden geçmeniz kolay olmaz.
> Siz arıza lambasının kodlarını öğrenin, ona göre hareket edersiniz. Devamlı arıza lambası yanık gezmek başka problemlerede neden olur.
> Emisyon muayene değerlerini görmek lazım.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Lpg takıldıktan 500-600 km sonra P0420 arızası başladı. Ara ara kendi obd cihazımla sildim. Farklı zamanlarda farklı yerlere gösterdim. Birşey değişmedi.

Emisyondan geçemedi, katkı ekleyip 20km yüksek devirde kullanınca geçtim. Lpg enjektörlerinin bağlı olduğu pipo sisteminden olur demişti candan mühendislik ancak benzinde 700 km kullandım arıza lambası sönmedi. Sildim tekrar kullandım benzinde bir süre çıkmadı ama lpgye geçtikten hemen sonra tekrar yandı. Ayar için tekrar uğradım herşey normal dendi :)

Usandım bıraktım böyle kullanıyorum. Lamba yanınca p0420 ise ya silip devam ediyorum ya da beynimdeki o kodu siliyorum ki gözüme batmasın :)

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Lpg takıldıktan 500-600 km sonra P0420 arızası başladı. Ara ara kendi obd cihazımla sildim. Farklı zamanlarda farklı yerlere gösterdim. Birşey değişmedi.

Emisyondan geçemedi, katkı ekleyip 20km yüksek devirde kullanınca geçtim. Lpg enjektörlerinin bağlı olduğu pipo sisteminden olur demişti candan mühendislik ancak benzinde 700 km kullandım arıza lambası sönmedi. Sildim tekrar kullandım benzinde bir süre çıkmadı ama lpgye geçtikten hemen sonra tekrar yandı. Ayar için tekrar uğradım herşey normal dendi :)

Usandım bıraktım böyle kullanıyorum. Lamba yanınca p0420 ise ya silip devam ediyorum ya da beynimdeki o kodu siliyorum ki gözüme batmasın :)
> Baya emek harcamışsınız. Başta katalizör kirliymiş kimyasal ile temizle yapılmış. Tekrar yanması tam temizlenmedi mi? diye akla soru geliyor.
> Lpg'ye geçince hemen arıza yapması bana hiç normal gibi gelmedi. Montaj problemi varsa giderilmesi gerek.
> Birde araç sürerken Stf, Ltf değerlerinizi takip edin.

Aracınız

Candan arızaların arkasında pek durmuyor bişey yok,biraz daha böyle kullan diyip gönderiyor. Vakit harcamak istemiyorlar arızayı bulmaya. Çünkü iğne atsan yere düşmüyor senin arızanla ilgilenmiyor. Afr ayarı yaptırmıştım orada, ondan sonra hiç arıza lambası yakmayan araba lamba yakmaya başladı. Adamlar olur böyle bişey olmaz, böyle kullan diyip arkasını dönüyor. Candan benim için tam hayal kırıklığı olmuştur. Ama öven çok.

Kün feyekün..

> Baya emek harcamışsınız. Başta katalizör kirliymiş kimyasal ile temizle yapılmış. Tekrar yanması tam temizlenmedi mi? diye akla soru geliyor.
> Lpg'ye geçince hemen arıza yapması bana hiç normal gibi gelmedi. Montaj problemi varsa giderilmesi gerek.
> Birde araç sürerken Stf, Ltf değerlerinizi takip edin.

Eyvallah üstadım, dün yapılmıştı temizlik ama daha bir şey yanmadı. Biraz gezdim bu arada forumları falan, katalizörün değiştirin arabaya da iyi gelir diyorlar. Servis fiyatı güncel olarak 2600₺, egzoscular ise 600₺ye söküp içini çıkarıp yeni bir iç takıyorlar. Belki ermiştir benimki bilmiyorum.

Ltft-stft değerlerini uzun Süre takip ettim, 3 aşağı 5 yukarı oldu ama aradaki fark 10 olmadı hiç. Brc sağolsun seq32 orijinal yazılım harici dokundurtmadığı için mecburen afr ayarı yapan brc servisi arayıp bulana kadar öldük :)

Velhasıl pazartesi bi egzoscuya uğrayacağım. Belki katalizör değişirim.

Bu arada şehir olarak Iğdır'dayım. Herşeye ulaşmak biraz daha zor. :)

Ad Soyad
Arif SERÇEOĞLU
Aracınız
Civic ES7 2004
Katalizör işlevini kaybedince yani katalizör ölünce, beyin Oksijen sensör arızası okuyor. Değişmesi gerekiyor katalizör ün eğer ki büyük kazan ise iç filtreyi değiştiriyorlar, küçük ise komple değişmesi gerekiyor. Aynı durum başıma geldi..
Herkese hayırlı kandiller.
206.000 de 2009 manuel fd6 kullanıcısıyım. 130.000 de almıştım. Muayeneye girmeden önce dışarıda egzos muayenesini yaptırayım dedim ama hep limitlerin üstündeydi. Arıza lambası da yanıyordu ama lpg yakıyordur dedi ustalar, kulak asmamıştım.

Katalizör dolu diyorlar da benzinli araçta nasıl doluyor bu? 2 gündür youtube vs izleyip duruyorum ama mantıklı gelmedi.

Bu meret temizlenmiyor da. Dün muayeneye girdim, çok şükür tık demedi geçtim ama katalizör kafama takıldı.

Değişirsen arıza lambası da yanmaz dedi bir usta ama lambadan ziyade katalizörün dolması aklımı karıştırdı.

EVR-L29 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Katalizör ömrünü uzatmak için yapabileceğimiz basit şeyler var mı ? Lpg ye en uyumlu araç diye ün salmış civic nasıl olurda arıza lambası yakmasına normal diyorlar anlamış değilim ? Mesela dizel araçlarında würth temizleyici atardım bunda lpg olduğu için sanırım o tarz bir katkı işe yaramaz ?

Geri