Civic FC5 Katalizör Dolmuş

Katalizörün içi seramik, temizlenmesi mümkün değil çünkü seramik farklı bileşenler yoğrulup öyle katılaştırılıyor. O maddelerin etken özelliğini kaybetmesi de yine arıza lambası yakar çünkü çıkan gazlar arındırılamaz. Yıkama deneyenler, kimyasal deneyenler vs hepsi 6 ay içinde değişiyor katalizörü.

Civic için arıza lambasına normal demeleri de Ustaların maharetini gösteriyor. Şimdiki ustalar tamir değil parça değiştirme ustaları. Hepimiz arızaları biliyoruz, sadece parça değişimine ustalara gidiyoruz.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Eyvallah üstadım, dün yapılmıştı temizlik ama daha bir şey yanmadı. Biraz gezdim bu arada forumları falan, katalizörün değiştirin arabaya da iyi gelir diyorlar. Servis fiyatı güncel olarak 2600₺, egzoscular ise 600₺ye söküp içini çıkarıp yeni bir iç takıyorlar. Belki ermiştir benimki bilmiyorum.

Ltft-stft değerlerini uzun Süre takip ettim, 3 aşağı 5 yukarı oldu ama aradaki fark 10 olmadı hiç. Brc sağolsun seq32 orijinal yazılım harici dokundurtmadığı için mecburen afr ayarı yapan brc servisi arayıp bulana kadar öldük :)

Velhasıl pazartesi bi egzoscuya uğrayacağım. Belki katalizör değişirim.

Bu arada şehir olarak Iğdır'dayım. Herşeye ulaşmak biraz daha zor. :)
Bulunduğunuz yer malzeme ve ustalık için problem olabilir. Katalizör değişimi için orjinal pahalı olur. Çıkarıp temizleme sonrası tekrar arıza yapabilir. Çıkma bulsan temizi bulmak zor. Motora uygun kaliteli farklı markalarda araştırılabilir. Yalnız lpgli araçlarda katalizöre garanti vermiyorlar diye biliyorum. Kendi aracıma 3 sene önce universal marka taktırdım. İki emisyon testinden geçti. Arızada yaşamadım. Lpg'de verimli bir yanma gerçekleşirse ömrü uzun olur.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Bulunduğunuz yer malzeme ve ustalık için problem olabilir. Katalizör değişimi için orjinal pahalı olur. Çıkarıp temizleme sonrası tekrar arıza yapabilir. Çıkma bulsan temizi bulmak zor. Motora uygun kaliteli farklı markalarda araştırılabilir. Yalnız lpgli araçlarda katalizöre garanti vermiyorlar diye biliyorum. Kendi aracıma 3 sene önce universal marka taktırdım. İki emisyon testinden geçti. Arızada yaşamadım. Lpg'de verimli bir yanma gerçekleşirse ömrü uzun olur.

Peki bildiğiniz bir marka var mı? N11 veya GG üzerinde satışı yapan çok, bir iki satıcıya sordum ama onlar da arıza lambası konusunda garanti vermiyor. Muayeneden geçer diyorlar ama benim derdim muayene değil.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Peki bildiğiniz bir marka var mı? N11 veya GG üzerinde satışı yapan çok, bir iki satıcıya sordum ama onlar da arıza lambası konusunda garanti vermiyor. Muayeneden geçer diyorlar ama benim derdim muayene değil.
Ne yazık ki yok. Ben bulunduğum vilayetteki egzoscudan yüzyüze görüşerek hallettim. En azından bir sıkıntı olursa muhatap bulmuş olurum diye düşündüm.

Aracınız
Civic FB7 2012
> Lpg katalizörü doldurmaz bilakis fazla ısıdan eritip parçalar. Benzinde ise hep sakin düşük devir süren biriyseniz zamanla katalizör kurum bağlar. Buda katalizörün tam olarak işlem görmesini engeller. Problem sadece bu ise benzinde yüksek devir sürmekle kurumları yakıp temizlemiş olursunuz. Katalizör çok kötü ise emisyon testinden geçmeniz kolay olmaz.
> Siz arıza lambasının kodlarını öğrenin, ona göre hareket edersiniz. Devamlı arıza lambası yanık gezmek başka problemlerede neden olur.
> Emisyon muayene değerlerini görmek lazım.

ahmet hocam bu benzinde yuksek devirde surme islemini nekadar sureyle yapmamiz lazimm sizce birde nasil yapmaliyiz kacinci vitesde kacinci devirde kac dk mesela bilincsiz yapipda zarar vermeyelim araclara

SM-J720F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
ahmet hocam bu benzinde yuksek devirde surme islemini nekadar sureyle yapmamiz lazimm sizce birde nasil yapmaliyiz kacinci vitesde kacinci devirde kac dk mesela bilincsiz yapipda zarar vermeyelim araclara

SM-J720F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
> Bu konuda ustalarım ile oturup tam konuşmadım. Müsait zaman uğradığımda sorayım.
> Lpg katalizör kirlenmesi yapmaz. Sadece fakir karışım kullanmamaya özen göstermeliyiz. Ltf değeri +5 ve -5 arasında olmalı. Hatta biraz zenginde bile kalması çok daha iyi olur. Lpg'de 4.000 devir üstü seyretmek pek önerilmez. Afr ayarıyla, uygun bir yakıt hava karışımı ile yüksek devir zararı en aza indirilir.
> Benzinde kullananlar ise devamlı sakin kullanımda kurum olayı oluşturur. Katkılı benzin kullanmak temizlik için fayda sağlayabilir. Yakıt kaliteside önemli bir faktördür.
> Benim yaptığım uygulama: Egzos emisyon testi yaptıracağım gün müsait bir yolda 5 km. gidiş 5 km. geliş olmak üzere. 5.000 devir üstü 3. vites devam ediyorum. Vitesler araçtan araca değişir. Ardından direk teste giriyorum. Hem katalizör ısınmış oluyor hemde kurum varsa temizlenmiş oluyor. Bana yüksek devir temizlik işlemini benzinde yapmak daha mantıklı geliyor. Böylelikle 2 senede bir bunu tatbik etmiş oluyorum.

Son düzenleme:
Geri