Civic ES7 Katranlaşmış yağ temizliği önerisi

Aracınız
Civic ES7 2005
Öncelikle araç sıfırından berri bizde anneme yeni araba alınınca bana kaldı. Daha önce yetkili serviste 2-3 sefer bakımı yapılmış fakat sanırsam son 6-7 senedir hiç servise gitmemiş tek tük bakım yapılmış. Bende artık araç bana geçince dedim yetkili servisinde yaptırayım bakımlarını hazır 130 bin falan olmuşken triger falan değiştirilsin ama öyle her yere güvenmediğim için Ankara Efe Honda Servise gittim. Sabah verdim arabayı her şeyini yapmışlar sağolsunlar. Fakat servisteki arkadaş bana bu fotoğrafı gösterdi ve bunun temizlenmesi lazım dedi. Burada yaptırırsan çok tutar dışarıda yaptır dedi ve bir numara verdi konuştum. Konuştuğum yerin adını sormadım fakat numarası hala var bana şunları söyledi. Yağı ve yağ filtresi yeni değişti ise 1000 km falan yapmadan boşuna getirme zaten yeni yağın eski yağı temizleme özelliği vardır. Üstüne bu katran gibi olanlarında temizlenmesi için 300 tl gibi bir fiyata içine ilaç döküp 15 dakkika falan çalışır şekilde tutucaz %90 oranda temizler bunları dedi. Ama yapılan işlem motora zarar verir mi ya da bu işlem yanlış bir işlem mi sakın yaptırma şunu yaptırman daha sağlıklı olur dersiniz diye size sormak istedim.
Aracım: 2005 Civic 4k 1.6LS
Km:140bin
Arkadaşın bana gösterdiği fotoğraf;
motor.jpeg

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Gerçekten kötü bir görünüm mevcut, yeni yağ denildiği gibi eski yağı bir miktar temizleyecektir ama bu şekilde katranlaşmış seviyedeki yağı temizleyebilirmi emin değilim.
@h.k_Ahmed @seckins33 ve @İsmail Beşiroğlu hocamdan yorum almakta faydalı olacaktır.

Aracınız
Civic ES7 2005
Gerçekten kötü bir görünüm mevcut, yeni yağ denildiği gibi eski yağı bir miktar temizleyecektir ama bu şekilde katranlaşmış seviyedeki yağı temizleyebilirmi emin değilim.
@h.k_Ahmed @seckins33 ve @İsmail Beşiroğlu hocamdan yorum almakta faydalı olacaktır.
Ben bir performans kaybı yaşamıyorum. Peki ne yapılması gerekir ustanın dediği gibi 300 liraya temizleme bir şeyi döküp çalıştır durumda bırakıcak yaptırayım mı sizce ?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Peki ne yapılması gerekir ustanın dediği gibi 300 liraya temizleme bir şeyi döküp çalıştır durumda bırakıcak yaptırayım mı sizce ?
Pek bilgim olmadığı için bilgisi olduğunu düşündüğüm arkadaşları etiketledim, mesajı gördüklerinde müsait zamanda düşüncelerini paylaşacaklarını düşünüyorum (y)

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Katkılar bir miktar temizleme sağlayabilir fakat tam anlamiyla tek seferde temizleme yapacagini sanmiyorum. Belki birkac yag degisimi sonrasinda istenilen temizlige gelebilir. Benim şahsi fikrim sıcak motora kaliteli bir motor iç temizleyici döküp 8-9 dakika çalıştırdıktan sonra yağ değişimi yapmak ve bir sonraki yağ degisimini de 1000-2000 km.sonra tekrarlamak.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Liqui Moly Engine FLush Plus alıp siz de bunu herhangi bir yerde yağ değişimi öncesinde uygulayabilirsiniz. Bu görülen yerleri temizlemek için özel detarjanlar vardır. Engine Flush da bir nevi deterjandıri motor içini balçıklaşmış yağdan temizler. Yeni konulan yağ da sıcaklığın etkisiyle eskini sökse de bu şekilde bence de 1000km falan yapın. Yani bu işlemi aslında direkt yapmalılardı. Şimdi yağ boşa gidecek olsa da havalar soğumadan bu işlemi yaptırsanız iyi olacak. Buji de değişmemişse değişseniz fena olmaz. Keza yine radyatör sıvıları da öyle... Şanzıman yağı da..

6-7 sene servise gitmemek:love::love:

Aracınız
Civic ES7 2005
Katkılar bir miktar temizleme sağlayabilir fakat tam anlamiyla tek seferde temizleme yapacagini sanmiyorum. Belki birkac yag degisimi sonrasinda istenilen temizlige gelebilir. Benim şahsi fikrim sıcak motora kaliteli bir motor iç temizleyici döküp 8-9 dakika çalıştırdıktan sonra yağ değişimi yapmak ve bir sonraki yağ degisimini de 1000-2000 km.sonra tekrarlamak.
O da aynı şeyi söyledi yağ boşa gitmesin 1000km falan kullanın dedi.
Liqui Moly Engine FLush Plus alıp siz de bunu herhangi bir yerde yağ değişimi öncesinde uygulayabilirsiniz. Bu görülen yerleri temizlemek için özel detarjanlar vardır. Engine Flush da bir nevi deterjandıri motor içini balçıklaşmış yağdan temizler. Yeni konulan yağ da sıcaklığın etkisiyle eskini sökse de bu şekilde bence de 1000km falan yapın. Yani bu işlemi aslında direkt yapmalılardı. Şimdi yağ boşa gidecek olsa da havalar soğumadan bu işlemi yaptırsanız iyi olacak. Buji de değişmemişse değişseniz fena olmaz. Keza yine radyatör sıvıları da öyle... Şanzıman yağı da..

6-7 sene servise gitmemek:love::love:
Açıkcası servis bana bunu yapmak için motor inicek tek tek temizlenicek burada yapılırsa 10bin küsur olur dedi. Yani heralde temizleme işlemlerini hiç düşünmediler bile, benimde aklım ona takıldı zaten temizleme deterjanları varsa bunlar zarar verir mi ?
Birde bu deterjanı nasıl dökülecek ben kendim de yapabilir miyim zor ve ya riskli bir işlem mi ? Bir de görülen yerleri temizlemek için özel deterjan dediğinizi bunun gibi kapağı çıkarıp fırça gibi bir malzeme ile mi uygulamamız gerekiyor Liqui Moly Engine FLush Plus harici özel deterjan dediğinizden bahsediyorum.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Araç bakıma gitmemiş ama çalışmışsa dışta görüldüğü kadar içi aynı şekilde değildir, yağ eklenmiştir diye tahmin ediyorum ışık yaktıkça (kullanılan kalitesiz yağlar ve zaman bu görüntüye sebep). Eğer araç 6-7 yıl yatsaydı servisin yapmak istediği doğruydu. Ancak şu anda sık yağ değişimi ve yağ değişiminde engine flush kullanmanız iç kısmı temizler. Siz yine diğer sıvıları da değiştirin, harareti kontrol edin. Ne kadar erken değişim o kadar iyi aslında. Bu sıvıyı yağ konulan yerden motor yağının olduğu yere boşaltırsınız 15dk motor çalışır, sonra yağı filtreyi değiştirip devam edersiniz. Bir miktar içeride kalır, bunun zararı ise kalan kısım (tam boşaltmak zor), yeni konulan yağın özelliğini bozar biraz. Bu da yağın viskozitesine etkir.

Dışı için de würth gibi markaların yağ sökücü, motor yağı temizleme ürünleri vs. vardır internette az bi aratın siz de :)

Aracınız
Civic ES7 2005
Araç bakıma gitmemiş ama çalışmışsa dışta görüldüğü kadar içi aynı şekilde değildir, yağ eklenmiştir diye tahmin ediyorum ışık yaktıkça (kullanılan kalitesiz yağlar ve zaman bu görüntüye sebep). Eğer araç 6-7 yıl yatsaydı servisin yapmak istediği doğruydu. Ancak şu anda sık yağ değişimi ve yağ değişiminde engine flush kullanmanız iç kısmı temizler. Siz yine diğer sıvıları da değiştirin, harareti kontrol edin. Ne kadar erken değişim o kadar iyi aslında. Bu sıvıyı yağ konulan yerden motor yağının olduğu yere boşaltırsınız 15dk motor çalışır, sonra yağı filtreyi değiştirip devam edersiniz. Bir miktar içeride kalır, bunun zararı ise kalan kısım (tam boşaltmak zor), yeni konulan yağın özelliğini bozar biraz. Bu da yağın viskozitesine etkir.

Dışı için de würth gibi markaların yağ sökücü, motor yağı temizleme ürünleri vs. vardır internette az bi aratın siz de :)
Yaşım daha 20 olduğu için kandırırlar belki diye çok araştırıp sormadım bilen abilerim olarak size sormak istedim bu arada tüm sıvı bakımları yapıldı. Yapılan işlemler ektedir.

Ekli dosyalar

• bakım.jpeg
    bakım.jpeg
    137.6 KB · Görüntüleme: 40

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Açıkçası bu kadar kötü durumda bir motor ile hiç karşılaşmadım. Bu durumda ben olsam, dışarıda özel Honda servisinde üst kapağı söktürüp parçaları tek tek temizlettiririm. Belki biraz masraflı olacak ama bir defa yapılacak bu işlem. Bu tarz kirleri temizlemek için piyasada bulunan temizleyicilere gelince; hiç kullanmadım ancak mantıken düşündüğümde kirler belki çözülecek fakat bu defada yağ kanalları ve filtre çok kısa sürede tıkanacak. Bu da hararet riskini artıracak. Temizleyicileri çok dikkatli kullanmak lazım. Başta dediğim gibi ben olsam söktürüp temizlettiririm ?

Geri