Civic ES7 Katranlaşmış yağ temizliği önerisi

Aracınız
Civic ES7 2005
Bence o katranlaşmış kısım çözücüyle falan atılmaz. Uygun olsun diye masraftan kaçmak, ileride çok daha büyük masraflar açabilir.
Önce bir fiyat alın. Servisin 10 bin dediği tutar dışarıda çok daha uygun yaptırılır.
Şahsım adına söylüyorum: araca uzun yıllar bineceksem ki o modelde o km de bir araca binerdim, düzgünce yaptırın. Sıvı mıvı, yağ değişimi falan uğraşmam.
Zaten öncelik en sağlıklı olanı yapmakta para ne kadar önemli olsada bu durumda ikinci planda benim için sadece dediğiniz gibi komple temizlik yaptırmak illaki şartsada bu süre zarfında aracı kullanırken zarar vermek istemiyorum o yüzden ilk aşama olarak temizleyiciyi denemek istiyorum. En azından komple temizlik için parayı bulana kadar. Yoksa yine yaptırırım.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Bu üst kısım daha çok dıştan alınan tozun yağ ile etkileşimi değil mi hocam ? Zamanla bu birikmiş. Ancak hareketli parçalarda sürekli bir nasıl desem "sıyırma" gibi bir durum söz konusu olduğu için bu tip tozdan yoksun daha farklı bir yapı vardır. Balçıklaşmıştır illa yatak, krankın dönmesi zorlaşmıştır tabi ki. İlla ki kötü durumdadır içerisi de burada 6-7 bakımsızlıktan bahseidliyor. İnanılmaz bir kir birikimi var.

Arkadaşlar, çalışır halde iyi dayanmış araç. Yağ pompası vs. demişsiniz de 6-7 yıldır bu şekilde kullanılan araç rahatlamıştır bakımdan sonra illa ki. 10bin gibi bir rakamdan bahsetmiş yetkili servis , hadi dışarda 5bin olsun ama arkadaşın bütçesi yok. O nedenle sizin arabanız olsaydı ne yapardınız değil bütçesi olmayan bu arkadaşın ne yapması gerektiği konusunda ekonomik öneriler sunsanız iyi olacak. Yoksa kim istemez öyle yaptırmak.

@burak3806 Servistekilerin önerdiği ustaya git tekrar, konuş onlar çözümü sunarlar sana illa. 300tl lik işlem bildiğin motor iç temizliği gibi geldi bana, sen buradaki bilgileri not alıp sor, nedir ne değildir, motoru indirmeden ne yapılabilir bir de onlara danış kardeşim. Alternatif iyi yerler de araştır bi konuş, göster eskiyi ve yaptığın işlemleri vs. Ona göre bir yol gösteren olur ya da buraya yazarsın danışırsın.
Evet hocam bu konuda size hak veriyorum. Kendimiz empati yapınca durum değişebiliyor. Herkesin hassasiyeti ve maddiyatıda bir değil. İlk mesajım en uyguna olacak kurtarma operasyonuydu. Diğeri benim tarzıma daha yakın duruyor.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
@burak3806 sizin için yazı ve fotoğrafı ustama WhatsApp'tan yolladım. Ne önerirsiniz? dedim.
> "Hocam eski haline getirmek çok zor. Artık bütünleşmiş duruyor. Anca özel temizleme solüsyonlar ile deneme yapılabilir. Fakat motorun sonu iyi olmaz." dedi.
> Daha önceden bir tecrübe olarak. 70.000 kilometre aynı yağı kullanan bir Accord gelmiş üst kapak komple katran olmuş. Araç sahibine bilgi verilmiş motor sıkıntılı diye. Sahibi çok oralı olmamış. Nitekim kısa bir süre sonra motor rektefiye olmuş.
> Sizin şuan en pratik yapılacak iş dışarıdan temizleme yöntemi gibi duruyor. Diğer parçalar ne alemde bilemiyoruz. Şuan motorun kilometresini 140.000 gibi düşünmeyin. Aracınız ciddi takip istiyor.

Aracınız
Civic ES7 2005
@burak3806 sizin için yazı ve fotoğrafı ustama WhatsApp'tan yolladım. Ne önerirsiniz? dedim.
> "Hocam eski haline getirmek çok zor. Artık bütünleşmiş duruyor. Anca özel temizleme solüsyonlar ile deneme yapılabilir. Fakat motorun sonu iyi olmaz." dedi.
> Daha önceden bir tecrübe olarak. 70.000 kilometre aynı yağı kullanan bir Accord gelmiş üst kapak komple katran olmuş. Araç sahibine bilgi verilmiş motor sıkıntılı diye. Sahibi çok oralı olmamış. Nitekim kısa bir süre sonra motor rektefiye olmuş.
> Sizin şuan en pratik yapılacak iş dışarıdan temizleme yöntemi gibi duruyor. Diğer parçalar ne alemde bilemiyoruz. Şuan motorun kilometresini 140.000 gibi düşünmeyin. Aracınız ciddi takip istiyor.

Bende böyle kullanma taraftarı değilim eski haline getirmek zor derken temizleyiciyi boşa kullanmayım mı? Çünkü motorun sonu iyi olmaz demiş acaba sonradan ne olabilir ki.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Bende böyle kullanma taraftarı değilim eski haline getirmek zor derken temizleyiciyi boşa kullanmayım mı? Çünkü motorun sonu iyi olmaz demiş acaba sonradan ne olabilir ki.
> Bu araca mutlaka müdahele edilmesi lazım. Böyle devam edilirse motor iner onu öğrenmiş olduk.
> Forumada bu tarz bir konu açmanızda sorumluluk sahibi olduğunuzu gösteriyor. Sizin için şuan dışarıdan kimyasallar ile tekrar tekrar temizlemek kalıyor. İnşâallah kiri hemen atar. Temizleme için bu konuda tecrübeli olan ustaya yaptırmanız lazım.
> Motor sonu olarak şuana kadar hangi parçalar zarar görmüş ise ileride ilk onlar problem çıkarır. Ancak bunu zaman gösterir. Temennimiz problem olmamasıdır.

Aracınız
Civic ES7 2005
> Bu araca mutlaka müdahele edilmesi lazım. Böyle devam edilirse motor iner onu öğrenmiş olduk.
> Forumada bu tarz bir konu açmanızda sorumluluk sahibi olduğunuzu gösteriyor. Sizin için şuan dışarıdan kimyasallar ile tekrar tekrar temizlemek kalıyor. İnşâallah kiri hemen atar. Temizleme için bu konuda tecrübeli olan ustaya yaptırmanız lazım.
> Motor sonu olarak şuana kadar hangi parçalar zarar görmüş ise ileride ilk onlar problem çıkarır. Ancak bunu zaman gösterir. Temennimiz problem olmamasıdır.

Bu temizleyici kullanımıyla ilgili biraz araştırma yaptım temizleyici kullanıldıktan sonra öylesine bir yağ ile gaz yağı karıştırıp temizleyici boşaltıktan sonra bunu döküyorlarmış. Sonra bir 15 dakka falan daha çalıştırıyorlarmış temizleyici içinde kalıp zarar vermesin diye sonra tekrar kendi yağını koyuyorlarmış sanırsam forumda da biri söylemişti temizleyici biraz içinde kalıyor diye sizce arada bu yağ ve gaz yağı karışımını yapıp fazladan 1 filtre daha değiştireyim mi? 1 filtre benim benim için önemli değil elimde de zaten fazladan Castrol 10-40 yağ var benim için çok bir maliyeti olmıyıcak sadece bir filtre. Bide acaba temizleyici atsın diye koyduğum gaz yağ ile motor yağı yerine mazot ile motor yağı koysak ya da sadece motor yağı koysak daha mı iyi olur?

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Bu temizleyici kullanımıyla ilgili biraz araştırma yaptım temizleyici kullanıldıktan sonra öylesine bir yağ ile gaz yağı karıştırıp temizleyici boşaltıktan sonra bunu döküyorlarmış. Sonra bir 15 dakka falan daha çalıştırıyorlarmış temizleyici içinde kalıp zarar vermesin diye sonra tekrar kendi yağını koyuyorlarmış sanırsam forumda da biri söylemişti temizleyici biraz içinde kalıyor diye sizce arada bu yağ ve gaz yağı karışımını yapıp fazladan 1 filtre daha değiştireyim mi? 1 filtre benim benim için önemli değil elimde de zaten fazladan Castrol 10-40 yağ var benim için çok bir maliyeti olmıyıcak sadece bir filtre. Bide acaba temizleyici atsın diye koyduğum gaz yağ ile motor yağı yerine mazot ile motor yağı koysak ya da sadece motor yağı koysak daha mı iyi olur?
Temizleme konusunda detaylı bir bilgim yok. @İsmail Beşiroğlu hocamın tavsiyesi varsa ona göre hareket edersiniz.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Gaz yağı ve mazot olaylarına bence girmeyin. Bilmiyorum bunları ben de nasıl sonuç verir. Yağı boşalttıktan sonra en az 2lt yağ eklemeniz gerekir. Ne kadar fazla yağ o kadar fazla çözücü anlamına gelir.

Değerli yanıtlarınız için teşekkür ederim son gelişmeyi söylüyorum size. Servisten numarasını aldığım ender usta ile görüştüm ilk başta ilaç atıcağını sonradan üstünü açıp bakıcağını söyledi. Neden diye sorduğumda ise eğer üstünü açıp tortuları alırsam ufak tefek kalanlar ilaçla çözülüp gidip kanalları tıkıyabilir hemde ilaç ne kadar işi yaramış diye bakmış oluruz dedi. Sonra nasıl yapıcağını anlattı. Tortu çok olduğu için 1 saat falan çalıştırıcam sonra açıp bakıcak sonra tam temizlik için ilacı boşaltıp tekrar ilaç atıp 1 saat daha çalıştırıcam dedi. Ardından yağı ve yağ filtresinin değişceğini söyledi. Mazottur falan dedim şu cevabı verdi. Eskiden bu tip temizleme sıvıları ilaçları falan yoktu bizde mazotla temizlerdik ama bu işin ucuzuna kaçmak olur ve ilaç kadar etki göstermez dedi. Bende ilgili olduğunu ve yardımcı olmaya çalıştığını konuşmasından anladım. Perşembe gününe randevu aldım. Gidip görücez artık yanlız conta falan gibi 1-2 bir şey değişebilir diyede uyardı.
Aracı 1 saat çalıştırmak sıcaklığın etkisiyle çözücülüğü arttıracak olsa da yağlamayı sıkıntılı hale getirir. Çünkü engine flush ürünleri zaten yağ çözücü olduğu için 1 saat tehlikeli bir süre. Bunu siz 15dk yapın en fazla. Araç boşta da olsa sıkıntı. Döngüye katılan o kadar kirin 1 saat dolaşmasının bir manası yok. 2. defada da yağ + engine flush atıp bu sefer de 15dk çalıtırın en fazla. İlki kaba temizlik, 2. de kalanların temizliği olarak niitelendirilebilir. Fikir iyi ancak uygulama süresi uzun ustanın bence.

Bunun dışında arkadaşların da dediği gibi, motoru indirip her parçasını temizlemek en garanti yol. Bununla ilgili de bir fiyat araştırması yapın. 2 yönden de öneriler alın. Motor iç temizliği yapmadan da kullanmayın tabi artık.

Aracınız
Civic ES7 2005
Gaz yağı ve mazot olaylarına bence girmeyin. Bilmiyorum bunları ben de nasıl sonuç verir. Yağı boşalttıktan sonra en az 2lt yağ eklemeniz gerekir. Ne kadar fazla yağ o kadar fazla çözücü anlamına gelir.

Aracı 1 saat çalıştırmak sıcaklığın etkisiyle çözücülüğü arttıracak olsa da yağlamayı sıkıntılı hale getirir. Çünkü engine flush ürünleri zaten yağ çözücü olduğu için 1 saat tehlikeli bir süre. Bunu siz 15dk yapın en fazla. Araç boşta da olsa sıkıntı. Döngüye katılan o kadar kirin 1 saat dolaşmasının bir manası yok. 2. defada da yağ + engine flush atıp bu sefer de 15dk çalıtırın en fazla. İlki kaba temizlik, 2. de kalanların temizliği olarak niitelendirilebilir. Fikir iyi ancak uygulama süresi uzun ustanın bence.

Bunun dışında arkadaşların da dediği gibi, motoru indirip her parçasını temizlemek en garanti yol. Bununla ilgili de bir fiyat araştırması yapın. 2 yönden de öneriler alın. Motor iç temizliği yapmadan da kullanmayın tabi artık.
Evet ama içinde temizleyici kalmasın diye düşündüm. Ondan dolayı ne yapmam gerekiyor?

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Evet ama içinde temizleyici kalmasın diye düşündüm. Ondan dolayı ne yapmam gerekiyor?
2 kere engine flush yapın dedim hocam ben de ustanızın düşüncesi üzerine. 3. Defa yağa bir şey katmadan devam edin. Kalan miktar 1 şişelik ürün için tolere edilebilir düzeyde kalır 10w40 yağ için.

Geri