Kış lastiğinin önemi

KIŞ LASTİĞİ : Resimli anlatımı ile Kış lastiğinde dikkat etmemiz gerekenler..

* Yaz lastiklerim yepyeni, kış lastiği takmasam olur mu? :
Yaz lastiklerinin yere temas eden yüzeyi +7 dereceden itibaren sertleşir. Bu nedenle ıslak ve soğuk yolda yeterli kavrama sağlamaz. Kış lastikleri ise yapılarındaki özel kış karışımı sayesinde düşük ısılarda daha yüksek randıman verir.
Aracım yaz lastikleriyle de karda gidebiliyor. Yine de kış lastiğine gerek var mı?
Kaygan bir zemin üzerinde istediğinizde durabilmek, hareket edebilmekten çok daha önemlidir. Karla kaplı bir zeminde 50 km/s süratte standart lastik ile fren mesafesi 43 m iken kış lastiği ile bu mesafe 35 m'ye düşmektedir. Aradaki 8 metrelik bu fark ile ciddi boyuttaki kazaların önüne geçilebilir. Kış lastiklerinin blok desenlerinin üzerinde bulunan derin yivler lastiğin adeta yere yapışmasını sağlayarak ekstra bir tutunma sağlamaktadır.
Önden çeker aracımın ön lastiklerine kış lastiği taksam yeterli olmaz mı?
Kış sezonunda her zaman 4 lastiğiniz de kış lastiği olmalıdır. Kışın yaz lastikleri ile fren mesafesi uzar, virajda ise yerle teması çok iyi olmayan bir araç daha fazla dışarıya doğru savrulur, araçlarda önden veya arkadan kaymalar artar. Bu nedenle 4 lastiğin de kış lastiği olması sürücü ve sürüş güvenliği açısından büyük önem taşır.
Bulunduğum şehirde kar çok yağmıyor. Kış lastiğine geçmeli miyim?
Bölgesine göre soğukların başladığı ekim ile nisan ayları arasında kullanılabilir. Kış lastiği adı gibi kışın kullanılan lastiktir, yani sadece kar lastiği değildir. Bu yüzden araca takılması için karın yağmasını beklememek gerekir. Kış lastiklerinin üstün tutunma ve kavrama özellikleri, sadece karda veya buzda değil, ısının +7 derece veya altına düştüğü tüm hava ve yol şartlarında gereklidir. Kış lastiğinin kışın daha iyi performans göstermesinin en önemli nedeni kış şartlarında yumuşak kalabilen hamurudur.

FREN MESAFELERİ.jpg
ab-lastik-bilgi-etiketi.jpg

Aracınız
Civic FC5 2019
Ama en sık bulunan ve uygun fiyatlı 205 55 16 oluyor
205-55-16 limit değerlerde ve daha ucuz, ama ben aracın daha yükselmesi ve daha konforlu olması için 205-60-16 taktırdım. Gayet memnunum. Gecen pazaretesi Uludağ,a çiktım lastik perfomansı da oldukça iyi. Tavsiye ederim.

Aracınız
Civic FC5 2019
Bir daha Petlas almayacağımı iyi biliyorum. İlk ve son olsun inşaallah.
Şuan Lassa snoways 3 kullanıyorum, daha geçen sene Pirelli Kışlık kullandım şunu diyebilirim petlası arattı.Bence Türkiye’de kullanacağım en güzel tek geçerim çok yani beni diğer lastiklerin yanında gururlandırdı

Geri