Civic FB7 Klima açıkken rölanti düşmesi

mb01

0
Arkadaşlar Merhaba
2015 fb7 aracımda rölantide klima açıkken devir 400-500'e kadar düşüyor sonra tekrar 800 e çıkıyor Benzin-lpg farketmekzinin bu durum oluyor.
Subap ayarı yapıldı (10 km önce)
Boğaz kelebeği temizlendi
Buji yeni takıldı (Sılzkr7c11ds serviste takıldı sahte olma ihtimali yok)
Hava filtre borusunda yırtık yok kontrol ettirdim
Maf veya egr den yapabilirmi? Yada klima gazı azalmışsa yaparmı aynı hatayı?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
@m2hamid hocam bugün bakım için servise gittiğimde klima açıkken rölantide titreme olayını söyledim, tamam bakalım dediler sizin dediğin gibi cengiz usta diye birisi var beraber araca bindik baktı. Bu rölanti normal dedi klima kompresörü devreye girdikçe devir düşer önemli olan 500'e kadar düşmemesi, bu sınırlar normal dedi. Ama titreme yapıyor önceden yoktu sonradan oldu neden titreme yapar akü, klima gazı vs yapar mı dedim alakası yok dedi. Kelebek temizliğine pek olumlu bakmadı. Bir adaptasyon yapalım çok az da olsa faydası olabilir dedi, iyi öyleyse dedim. Bakım bittikten sonra bilgisayarda yarım saat civarı adaptasyon yapıldı. Teslim aldım aracı baktım durum yine aynı. Yani anlam veremiyorum herkesin mi böyle, araç çalışır durur vaziyette vites D veya R de iken kompresör her devreye girdiğinde rölanti anlık düşüyor titreme oluyor sonra düzeliyor. Canımı sıktı çözüme ulaşamadım.
Hocam devirde var yok oynama olur ama devir göstergesi çok bariz oynamaz, bence yorumlamamiz için devir saatinde bahsettiğiniz sıkıntı olduğunda video ile kayda alın, YouTube'a yükleyip buraya da link atin, kendi araçlarımızla karşılaştıralım, gerekirse bendeki FB7yi de aynı şekilde videoya çeker yüklerim.

Ek bilgi olarakta bendeki FB7de motor kulağını degistirmeden önce klima devreye girdiğinden oluşan titreşimleri son 1-2 yildir net hissetmeye başlamıştım, motor kulağı değiştikten sonra çok az hissedilir oldu. Sizinde araç 100bin km.yi geçmişse motor kulağı ısınınca eskisi gibi titreşimi tolere edemiyor olabilir, bu normal bir durum.

Son düzenleme:
Ad Soyad
Mustafa
Aracınız
Civic FB7 2013
Hocam devirde var yok oynama olur ama devir göstergesi çok bariz oynamaz, bence yorumlamamiz için devir saatinde bahsettiğiniz sıkıntı olduğunda video ile kayda alın, YouTube'a yükleyip buraya da link atin, kendi araçlarımızla karşılaştıralım, gerekirse bendeki FB7yi de aynı şekilde videoya çeker yüklerim.

Ek bilgi olarakta bendeki FB7de motor kulağını degistirmeden önce klima devreye girdiğinden oluşan titreşimleri son 1-2 yildir net hissetmeye başlamıştım, motor kulağı değiştikten sonra çok az hissedilir oldu. Sizinde araç 100bin km.yi geçmişse motor kulağı ısınınca eskisi gibi titreşimi tolere edemiyor olabilir, bu normal bir durum.

Video yükledim, videonun orta kısmı biraz uzun olmuş. Video başında D konumundaki hali video sonunda da N konumda gaz verince ki hali.
Bu arada bugün ki ayardan sonra titreşim daha da belirginleşti hocam. Motor kulağı sıkıntısı olsa bugün ki ayardan sonra titreşim bariz artmazdı diye mantık yürütmeye çalışıyorum.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010

Video yükledim, videonun orta kısmı biraz uzun olmuş. Video başında D konumundaki hali video sonunda da N konumda gaz verince ki hali.
Bu arada bugün ki ayardan sonra titreşim daha da belirginleşti hocam. Motor kulağı sıkıntısı olsa bugün ki ayardan sonra titreşim bariz artmazdı diye mantık yürütmeye çalışıyorum.
Bu video süresince klima hep açık miydi?

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
Çözümü yok mu yani?
Yazdıklarınızdan aracınızın rutin bakımlarını yaptığınızı düşündüm....dolayısıyla şuan ki durum anormal,klima motoru devreye girdiğinde yapıyor demişsiniz.... İyi bir Klimacı/Gazcı/Elektirikçi (Hepsi aynı kişi ) bulun. Bi sorun sormaktan para almazlar ...Klima motorundan yapma ihtimali olabilir.. Klima motoru devreye girince motoru aşırı zorlama yapıyor olma ihtimali var..Normal güçte çalışan klima motoru bu kadar zorlamaz. Sadece tahmin...Güzel sürüşler.

SM-A705FN cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Son düzenleme:

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Evet hocam, sürekli açıktı
Hocam videoyu az önce sessiz ortamda tekrar dinledim, yarın bir aksilik olmazsa sizin videonun aynısını bendeki FB7de de çekip paylaşırım inş.
Benim şu anki düşüncem sizin aracın rolanti devrinin görünümü bana gayet normal geldi, motor yüke bindiğinde ilk anda düşüyor ama hemen toparlıyor, bu normal, ama motordan sanki motor kulağı arızalı gibi ciddi titreşim sesi geliyor. Bu ses gergi sesi de olabilir, ama videoda farkettiğim bariz bir ses var.
V kayış gergisi ve motor kulağı değişmedi değil mi?

Ad Soyad
Mustafa
Aracınız
Civic FB7 2013
Hocam videoyu az önce sessiz ortamda tekrar dinledim, yarın bir aksilik olmazsa sizin videonun aynısını bendeki FB7de de çekip paylaşırım inş.
Benim şu anki düşüncem sizin aracın rolanti devrinin görünümü bana gayet normal geldi, motor yüke bindiğinde ilk anda düşüyor ama hemen toparlıyor, bu normal, ama motordan sanki motor kulağı arızalı gibi ciddi titreşim sesi geliyor. Bu ses gergi sesi de olabilir, ama videoda farkettiğim bariz bir ses var.
V kayış gergisi ve motor kulağı değişmedi değil mi?
Anladım hocam, paylaşabilirseniz bir de sizinkine bakalım. Ben de yine detaylı video çekebilirsem paylaşırım, bu biraz aceleye geldi.V kayışı değişti fakat motor kulağı ile ilgili bir işlem yapılmadı. Onun da fotosunu çekmiştim 6-7 ay önce.

CivicTR%20Forum-2019150585.jpg

Bilemedim valla hocam, iyi bir honda ustası mı bulmak gerekiyor artık, kafam karıştı.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Anladım hocam, paylaşabilirseniz bir de sizinkine bakalım. Ben de yine detaylı video çekebilirsem paylaşırım, bu biraz aceleye geldi.V kayışı değişti fakat motor kulağı ile ilgili bir işlem yapılmadı. Onun da fotosunu çekmiştim 6-7 ay önce.

Ekli dosyayı görüntüle 268732

Bilemedim valla hocam, iyi bir honda ustası mı bulmak gerekiyor artık, kafam karıştı.
Hocam v kayış harici v kayış gergisi değişti mi?

Ad Soyad
Mustafa
Aracınız
Civic FB7 2013
Hocam v kayış harici v kayış gergisi değişti mi?
Yok hocam gergi değişmedi. Videoyu çekerken telefonu direksiyon üzerinde tutuyordum belki onun tıkırdama sesi olabilir videodaki ses. Ama yine de tekrardan bir ara çekecem video

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
Yok hocam gergi değişmedi. Videoyu çekerken telefonu direksiyon üzerinde tutuyordum belki onun tıkırdama sesi olabilir videodaki ses. Ama yine de tekrardan bir ara çekecem video
Üstad videonu da izledim...Araç çalışırken ayağın frende vitesi D ye attığında yapıyor ki şanzuman a yük verdiğinde yada N ye aldığında motor rahatladığında hafif oynama yapıyor.Araç otomatik vites değil mi? Bu kadar normal değil mi ? , Benim Bi önceki aracım otomatik FB7 idi, bende de oluyordu devirde oynama klimayı açtığımda yada vitesle oynadığımda,,,öyle hatırlıyorum sanki? FB7 sahibi biri daha iyi kıyaslayabilir....Her hangi Bi sorun yaşıyormusunuz ? Bana herşey normal gibi geldi ?

SM-A705FN cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri