Civic FD6 Klima kompresörü çok sık devreye giriyor

Aracınız
Civic FD6 2010
Arkadaşlar merhaba,
Klima kompresörü 5sn aralıklarla 10sn boyunca çalışıyor. Bu çok sık değil mi?

Sizde de öyle mi?
Rölantide çalışırken kontrol edebilir misiniz?

Bir hafta içinde klima kompresörü tamir gördü. Yanmış. Sebebini de radyatörde çok toz toprak olduğu için yeterince soğumamis parça dediler. Bu durumda da çok fazla fan çok fazla devreye girer dediler. Ama içeri hava cekemedigi için de kompresör yanar dediler. Tamir edildi. Düzeldi. İddialar doğru olabilir diye düşünüyorum. Tamirden sonraki halinde de çok mu çalışıyor kompresör? Sizde nasıl durum?

Video

Son düzenleme:

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Evet eğer içerideki hava istenilen dereceye geldiyse sürekli devreye girip çıkıyor. Klimanız otomatik ise en soğuk ayara getirin kompresör o zaman daha uzun çalışacaktır.

Aracınız
Civic FD6 2010
Bu çalışma şekli normal mi peki? Parça yanınca biraz dikkatli dinlemeye başladım sesi. Bu kadar sık mi devreye girip çıkıyordu eskiden bilemiyorum.

Aracınız
Civic FD6 2010
Bende de en başından beri (sene 2015) aynı durum var ama soğutma sorunu olarak görmedim, ki zaten araba güneşte beklemediyse ve devir rölantide değilse soğutması her zaman yeterli geldi. Saydığım şartlar da her araç için geçerli olumsuz şartlardır.
Sık sık devreye girmesi olabildiğince sıcaklığı sabit tutma adına oluyor.
Ancak sık sık devereye girip çıkma sistemlerde istenen bir durum değildir, bunun çözümü de maliyettir. C sınıfı araçlara uygulanmaz sanırım. Var mıdır bilmiyorum ama biri düşük biri normal kapasiteli çift kompresör olup , şartlanma sonrası küçük komp. İle devam etsin isterdim. Yada kompresör devrinin ayarlanabilir olması.

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Bende de en başından beri (sene 2015) aynı durum var ama soğutma sorunu olarak görmedim, ki zaten araba güneşte beklemediyse ve devir rölantide değilse soğutması her zaman yeterli geldi. Saydığım şartlar da her araç için geçerli olumsuz şartlardır.
Sık sık devreye girmesi olabildiğince sıcaklığı sabit tutma adına oluyor.
Ancak sık sık devereye girip çıkma sistemlerde istenen bir durum değildir, bunun çözümü de maliyettir. C sınıfı araçlara uygulanmaz sanırım. Var mıdır bilmiyorum ama biri düşük biri normal kapasiteli çift kompresör olup , şartlanma sonrası küçük komp. İle devam etsin isterdim. Yada kompresör devrinin ayarlanabilir olması.
Sizin dediğiniz inverter klima tanımına uyuyor :) start stoplu yeni nesil araçlarda bu kasnak sesini duymuyorum ben onlarda farklı bir sistem olabilir.

Aracınız
Civic FB7 2015
Arkadaşlar merhaba,
Klima kompresörü 5sn aralıklarla 10sn boyunca çalışıyor. Bu çok sık değil mi?

Sizde de öyle mi?
Rölantide çalışırken kontrol edebilir misiniz?

Bir hafta içinde klima kompresörü tamir gördü. Yanmış. Sebebini de radyatörde çok toz toprak olduğu için yeterince soğumamis parça dediler. Bu durumda da çok fazla fan çok fazla devreye girer dediler. Ama içeri hava cekemedigi için de kompresör yanar dediler. Tamir edildi. Düzeldi. İddialar doğru olabilir diye düşünüyorum. Tamirden sonraki halinde de çok mu çalışıyor kompresör? Sizde nasıl durum?

Video

Gayet normal. Aracım 2015 model sıfır aldım ve ilk günden beri hep böyle çalışıyor sorun yok yani

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FD6 2010
Sizin dediğiniz inverter klima tanımına uyuyor :) start stoplu yeni nesil araçlarda bu kasnak sesini duymuyorum ben onlarda farklı bir sistem olabilir.
Evet siz deyince hatırladım, anahtar kelime "inverter" ev tipi klimalarda Daikin markası ile duymuştum. Start-Stop araçlarda olma ihtimali de mantıklı. Klasik akü ile çalıştırılamaz. Aküye yazık olur.

Aracınız
Civic FD6 2007
Iyi günler arkadaşlar.benimde uzun zamandır kafamı meşgul eden sorun diye zannettiğim bu konuyu arkadaşım açtığı için teşkkür ederim.
Bende bu yüzden ustaya gösterttim icerdeki havayı dengelemeye çalışıyor dedi normal dedi,benimde canım sıkılıyor sürekli devreye girip çıkmasından;
kendimce çözüm olarak yüksek ayarda çalıştırıyorum 3 cizgi ve yukarısında calıştırdığımda devreye girmiyor.
Birde arkadaşlar fan anahtarının altında küçük ızgara var ve ızgaranın arkasındz şeffaf bir yaklaşık 15-20cm uzun boru var,bu boru boştamı kalıyor veya ucu arkada bir yere bağlanıyormu.teşekkür ederim.

SM-J730F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ad Soyad
Emin Aktürk
Aracınız
Civic FC5 2021
Bende 2 günlük honda kullanıcısıyım. Fc5 araç. Star stop yok. Ekspertiz kasnaktan ses geliyor dedi. Servise götürdüm sorun yok dedi. Klimayı açınca biraz vuruntulu çalışıyor ve 5 saniye devreye giriyor fan sonra çıkıyor. Demek normalmiş.

Geri