Civic FB7 Klima sıcak üfler mi?

Aracınız
Civic FB7 2013
Merhaba arkadaşlar. Fb7 araçta sabahları klimayı açmak aracın ısınmasına katkı sağlıyor mu? Doğu’da sabah 5’te yola çıkıyorum ve malum havalar çok soğuk. Klima sadece soğuk üflemek üzerine tasarlandığını düşünüyordum o yüzden açmıyorum ama bir arkadaş klima açarsan daha çabuk ısınırsın dedi ve denedim fark ettiğini düşünmüyorum ya da benim araçta mı sıkıntı var çözemedim?

Aracınız
Civic FC5 2019
Ac on yapmanın şöyle bir faydası var araç içi sirkülasyon tuşuna bastığınızda kısa sürede buğu oluyor ac bunu önlüyor ve sirkülasyondaki havayı ısıtmak daha kolay bence. Diğer türlü dışardan gelen havayı ısıtmamız gerekiyor. Ben Afyon'dayım ve faydasını görüyorum.
Mantikli. Ancak bir çok arac kitapciginda arac sirkülasyonunu disaridan hava ile tamamlarsaniz klimadan dahabiyi verim alirsiniz diyor

GM 5 Plus cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FD6 2011
Hocam yazın soğutma verimi için olabilir söylediğiniz durum. Klimanın ısıtmada rolü yok sadece nemi alıyor bize sirkülasyon tuşunu buğusuz kullanma kolaylığını sağlıyor sadece

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Burada, bu konuda herhangi bir şeyi saptırmaya gerek yok. @bacadir68 de açıkladı, ben de yazdım, video da paylaşıldı kişiler de fikirlerini bilgilerini ya da tecrübelerini yazdı... Derece kaça ayarlıysa araç klima açıkken o sıcaklığı yakalamaya çalışır... Bu 28 ise, 28. 20 ise 20'dir. Hava -5 dereceyse size 10 derece de sıcak gelir. -40 derece elleriniz dışarıda kalmışsa 2 derecelik su size kaynar su gibi gelir. 2+2=4'tür.

Isıtmaz vs. demek göreceli kalıyor bu sebeple. Neye göre kime göre ? Aracın klima dijital dendi. O mesajı okuyabilirsiniz. Klimada ısı pompası yok ki ya da rezistans yok ki ısıtsın havayı da versin. Motor ısındıktan sonra ancak verebilir nispeten yüksek sıcaklıkları. Motor ısınmadan dışarıdan aldığı havayı ısıtıp verebilecek neyi var ?

Bilgi paylaşacaksanız buyrun arkadaşlar..? Otomotiv sektöründe çalışan arkadaşım @seckins33 ve yazmaya zor dayanan abimiz @Cobalt ... Çekinmeyin lütfen. Yanlış olan mesajları alıntılayın, o öyle değil böyle deyin. Bilmiyor olabiliriz, yanlış biliyor olabiliriz. Forum burası. Öğrenelim.(y)
Merhaba hocam, uzun uzadıya klimanın çalışma prensibini burada anlatmaya gerek yok. Araştırmak isteyen Google'dan fazlasıyla kaynak bulabilir. Bir otomotivci olarak bilgim dahilinde anlaşılır ve net bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Hiç kimse ile de bir problemim yok ve olamaz, her üyemize de eşit şekilde saygım vardır.
Klima, motor soğuk iken açtığınızda isterseniz 100 santigrat dereceye getirin hiçbir şekilde ısıtmaz, bu kesin ve nettir. Sizin ısıtmadan kastınız, klima açık veya auto modunda ve motor ısındıktan sonra içeriye gelen sıcak hava ise evet klima açıkken içeriye sıcak hava gelir. Fakat aracın içerisinde buğu yok ise klimayı açık tutmak, cebinize zarardan başka bir getirisi olmayacaktır. "Dışarıda hava soğuk kompresör devreye girmez" diye de düşünmeyin. Çünkü siz klimayı açıp modu sıcak konuma getirirseniz evaporatöre çarpan sıcak hava klima gazını ısıtacak ve klima kompresörü çalışmaya başlayacak. Buda yine cebinizi zarara uğratacak. Kişisel tercihlere karışamayız tabiiki ama nacizane önerim yakıt tasarrufu yapabilmeniz için kışın sürekli klimayı açık tutmamanız yönündedir. İyi günler dilerim ?

Geri