Civic FB7 Klima sıcak üfler mi?

Aracınız
Civic FB7 2013
Merhaba arkadaşlar. Fb7 araçta sabahları klimayı açmak aracın ısınmasına katkı sağlıyor mu? Doğu’da sabah 5’te yola çıkıyorum ve malum havalar çok soğuk. Klima sadece soğuk üflemek üzerine tasarlandığını düşünüyordum o yüzden açmıyorum ama bir arkadaş klima açarsan daha çabuk ısınırsın dedi ve denedim fark ettiğini düşünmüyorum ya da benim araçta mı sıkıntı var çözemedim?

Aracınız
Civic FC5 2019
AC/ON : Motoru çalıştırdıktan ve 1-1,5 dakikadan sonra ılık hava ile başlayıp ısıtma yapıyor. (Sıcaklık derecesi 27-28 veya High konumda)
AC/OFF : Klima zaten kapalı konumda olduğundan Motor ısınıncaya kadar sıcak hava veremez sistem. Motor ısındıktan ve hararet sıcaklığı yükselmeye başlayınca ılık-sıcak hava verir. (Yani havalandırma sistemi devrede oluyor bu durumda)
denendi ve bu sonuca varıldı .. (y)

Aracınız
Civic FB7 2013
Arkadaşlar konuyu ben açtım. Bir çok faklı görüş geldi ve konu çok uzadı. Ben Van’da ikamet ediyorum ve sabah 5 buçukta yola çıkıyorum ve sıcaklık -5,-10 civarı oluyor. Öğrenmek istediğim sabah ilk çalıştırmada klimayı açmak aracın içinin daha çabuk ısınmasını sağlayıp sağlamadığıydı. Dediğim gibi bir çok farklı yorum geldi ancak ben kendimce denemeler yaptım ve vardığım sonuç şu. Klimayı açmak ya da açmamak arasında bir fark yok. Motor ısınmadığı için klimayı açsanda açmasanda hiç bir şekilde aracın içi ısınmıyor. Takriben 5 dakika sonra motor ısındığı zaman artık klimayı da açsan havalandırmayı da açsan aynı ölçüde sıcak hava gelmeye başlıyor. Şöyle bir fark var bir tek, aracın içinde buğu varsa klimayı açmak buğunun daha çabuk giderilmesini sağlıyor. Yani sonuç olarak soğukta ilk çalıştırmada (motor soğukken) klima açmanın(eğer buğu yoksa) hiç bir mantığı yok. Aksine ısınma sağlamadığı gibi ekstra yakıt yaktığı için gereksiz. Araç çalıştığında 5-6 dakika ne klimayı ne de havalandırmayı açmamak ve motor ısındıktan sonra havalandırmayı açmak en mantıklısı. Yorum yapan görüş bildiren herkese teşekkür ederim

Aracınız
Arkadaşlar konuyu ben açtım. Bir çok faklı görüş geldi ve konu çok uzadı. Ben Van’da ikamet ediyorum ve sabah 5 buçukta yola çıkıyorum ve sıcaklık -5,-10 civarı oluyor. Öğrenmek istediğim sabah ilk çalıştırmada klimayı açmak aracın içinin daha çabuk ısınmasını sağlayıp sağlamadığıydı. Dediğim gibi bir çok farklı yorum geldi ancak ben kendimce denemeler yaptım ve vardığım sonuç şu. Klimayı açmak ya da açmamak arasında bir fark yok. Motor ısınmadığı için klimayı açsanda açmasanda hiç bir şekilde aracın içi ısınmıyor. Takriben 5 dakika sonra motor ısındığı zaman artık klimayı da açsan havalandırmayı da açsan aynı ölçüde sıcak hava gelmeye başlıyor. Şöyle bir fark var bir tek, aracın içinde buğu varsa klimayı açmak buğunun daha çabuk giderilmesini sağlıyor. Yani sonuç olarak soğukta ilk çalıştırmada (motor soğukken) klima açmanın(eğer buğu yoksa) hiç bir mantığı yok. Aksine ısınma sağlamadığı gibi ekstra yakıt yaktığı için gereksiz. Araç çalıştığında 5-6 dakika ne klimayı ne de havalandırmayı açmamak ve motor ısındıktan sonra havalandırmayı açmak en mantıklısı. Yorum yapan görüş bildiren herkese teşekkür ederim
Bir düzeltme yapayım. Dış hava sıcaklığı dijital klimanın ayarlanan sıcaklığına eşit ya da düşükse klima kompesörü devreye girmez, yani yakıta etkisi olmaz.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

S

Silinen üye 20336

Guest
Sabah arabanın motorunu çalıştırmadan klimayı 2 dakika 27-28 derecede tutup sonucu yazacağım böylece cevabı öğrenmiş olacağız.

SM-N960F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Aracın motoru çalışmazsa klima da çalışmaz hocam :) Sadece kabin içi fanı çalışır. ??

Ayrıca akünüzün ömrü kısaldıysa sabah soğuyla da akü boşalıvermesin kabin içi fanı tüketimiyle...

Aracınız
Civic FC5 2019
.. cümleten selamın aleyküm. Daha yeni kalktım sayılır. Bugün istirahatliydim. Baya uyumuşum heeee. Ya iyide ben kalktım hala tartışma devam ediyor. Şimdi kim ne yazdi,neyi savunuyor onuda unuttum. Aklımda kalan, klima sıcak üfler tamam. Onu biliyorum. Ama araya birde, arabayi calistirmadan fanları, klimayi ne varsa acip isinan var. Puhahaha. valla güldüm bak. Guzel espri yapmış valla. Tebrik ettim.

GM 5 Plus cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Birader burada beni kastediyorsun sanırım. Mesafeni korumanı öneririm.
.. cümleten selamın aleyküm. Daha yeni kalktım sayılır. Bugün istirahatliydim. Baya uyumuşum heeee. Ya iyide ben kalktım hala tartışma devam ediyor. Şimdi kim ne yazdi,neyi savunuyor onuda unuttum. Aklımda kalan, klima sıcak üfler tamam. Onu biliyorum. Ama araya birde, arabayi calistirmadan fanları, klimayi ne varsa acip isinan var. Puhahaha. valla güldüm bak. Guzel espri yapmış valla. Tebrik ettim.

GM 5 Plus cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

SM-N960F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FD6 2011
Ac on yapmanın şöyle bir faydası var araç içi sirkülasyon tuşuna bastığınızda kısa sürede buğu oluyor ac bunu önlüyor ve sirkülasyondaki havayı ısıtmak daha kolay bence. Diğer türlü dışardan gelen havayı ısıtmamız gerekiyor. Ben Afyon'dayım ve faydasını görüyorum.

Geri