Lastik kalibrasyon uyarısı hakkında

Aracınız
Civic FC5 2020
Merhaba foruma yeni üye oldum herkese selamlar.

geçen hafta aracımın lastiğine vida girmiş, fark etmemişim. park halindeyken sağ ön lastik tamamen inmiş. evin sokağında bi 30 metre arabayı sürdükten sonra direksiyon sürekli sağa kayınca durdurup fark ettim, sağa çektim ama tabi jantı çizmişim bu sırada. boyasınlar garantisi de var diye servise götürdüm. garanti karşılamıyormuş ama önemli değil ücretini verip jantı boyattım buraya kadar sorun yok.

sonra aklıma geldi arabada böyle bir özellik vardı eski arabamda olmadığı için unutmuşum. aldığım ilk gün eve götürüp kalibre etmiştim. o gün arabayı çalıştırdığımda neden inik lastik hakkında hiçbir uyarı vermedi? o şekilde sürmeme izin verdi?

bunu servise sordum servisin yaptığı açıklama arabanın kalibrasyın uyarısı vermesi için inik lastikle 3-5 km yol gitmeniz gerekir direksiyon uzun süre sağa/sola kayma yapmadan beyne uyarı gitmez dediler. 30 metre gitmeye uyarmaz dediler.

böyle saçma bi şey olabilir mi, şüpheye düştüm. bu duruma düşen arkadaşlarıma sordum clio bile lastik en ufak indiği zaman ötüyormuş. işin aslı nedir, servisin açıklaması doğru mudur bir de size sorayım dedim.

Aracınız
Civic FC5 2019
Bizim araçlarda lastik basınç sensörü yok malesef. Bizim araçlarda mantık, lastiğin dönme sayısına göre sadece uyarı veriyor.
Mesela bir lastiğin havası çok ise o lastik diğerlerine göre daha az sayıda dönüyor. Havası az ise de diğerlerine göre çok dönüyor. Dönüş sayısı uyuşmadığında uyarı veriyor. E haliyle bunun için biraz yol gitmek gerekiyor. Sizinki gibi bir durumda da malesef bir işe yaramıyor . Geçmiş olsun

Geri