LPG Enjektöründen Hava Giriyor, Fakir Karışım Sorunu

Ad Soyad
asdemirtas
Aracınız
Civic aracım yok
Aracım FD6 2009, Prins VSA 1 LPG sistemi var araçta.
2 gün önce motor arıza lambası yanmıştı, dün iş dönüşü ustaya gösterdim. Arızanın fakir karışımın yüksek olmasından kaynaklandığını söyledi. Sonra kaputu açıp araç çalışırken motora hafifçe su döktü, motor stop ediyor gibi oldu ve "hava alıyor o yüzden bu hatayı vermiş, fakir karışım var" dedi.
Yaklaşık 2-3 ay önce LPG filtresini değiştirmiştim, sonrasında da LPG enjektör yerleri zamanla gevşediği için tamirini yaptırmıştım. Bunun bir nedeni de performans düşüklüğü ve çok yakıt yakması idi. O zaman ustam bana "LPG enjektörlerinin bağlantı yerleri zayıflamış o nedenle hem çekişin düşük hem fazla yakıt yakıyor aracın" demişti.
Dün de aynısını dedi ve parça adını tam hatırlamıyorum ama bana "siyah renklisini takmıştık, o da yüksek ısıda sertleşip tam işlevini görmüyor hava aldırabiliyor, kahverengi olandan bulamıyorum asıl çözüm o olur, o ısıya daha dayanıklı" dedi. "Bunu değişsek çok uzun ömürlü olmaz, orijinalini bulup takmak gerekir" dedi. Parça hakkında bilgisi olan var mıdır? Bugün 4-5 farklı Prins bayisini arayıp soracağım. Bir ay sonra 2.000-2.500 km lik uzun yola gideceğim, ondan önce halletmek istiyorum aslında.
Şuan araç şehir içi 40 kuruş yakıyor, yani 11-11,5 LT LPG (Litresi 3,50-TL'den)

Aracınız
Civic FC5 2020
Nozul'undan bahsediyor. parçanın adı o. Manifoldu delip oraya vidalanıp sonra bir ilaç ile hava almasın diye kenarları yapıştırılıyor. Takarken doğru çapta nozul takılmasına dikkat edin.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Bizim araçlarda genelde 2 veya 2.2 mm.nozul kullanılıyor. Bilginiz olsun.

Ad Soyad
asdemirtas
Aracınız
Civic aracım yok
Cevaplar için teşekkürler, Prins LPG bayileriyle de görüşüp onlardan da maliyet ve parça hakkında bilgi alacağım.

Ad Soyad
asdemirtas
Aracınız
Civic aracım yok
Prins LPG bayisi ile görüştüm, manifold delinmeden yapılan montajlarda zamanla bağlantı noktasında açıklık oluştuğu, bu nedenle motor ustama söyleyip benzin bağlantılarını yaptıktan sonra LPG bayisine aracı getirmemi, 100-TL gibi maliyetle manifoldu delip montajı o şekilde yapmaları halinde arıza lambasının yanmasının söneceğini söylediler. Yaptırmazsam ne sonuçlar olur dedim, fakir karışım nedeniyle araç daha çok yakar dediler. Açıkçası Prins vs asıl özelliğinin manifoldu delmeden montaj edildiği için tercih edildiğini biliyorum. Çok da tatmin edici cevaplar alamadım, o nedenle askıya yaptırma işini.

Aracınız
Civic FC5 2020
Prins LPG bayisi ile görüştüm, manifold delinmeden yapılan montajlarda zamanla bağlantı noktasında açıklık oluştuğu, bu nedenle motor ustama söyleyip benzin bağlantılarını yaptıktan sonra LPG bayisine aracı getirmemi, 100-TL gibi maliyetle manifoldu delip montajı o şekilde yapmaları halinde arıza lambasının yanmasının söneceğini söylediler. Yaptırmazsam ne sonuçlar olur dedim, fakir karışım nedeniyle araç daha çok yakar dediler. Açıkçası Prins vs asıl özelliğinin manifoldu delmeden montaj edildiği için tercih edildiğini biliyorum. Çok da tatmin edici cevaplar alamadım, o nedenle askıya yaptırma işini.

Manifold delinerek nozullar takılma işlemi, manifolfu delmeden uygulanan montajdan daha sağlıklıdır. Ancak, fakir karışıma sebep olan sadece orası olmayabilir. Fakir karışım demek ; yanma odasına çok hava az yakıt girmesi demektir. Bu da aracın motorunun normal sıcaklığının daha üzerine çıkması demek. Bence ustanızın motor sıcaklığı artar demeyip de , daha fazla yakar demesi çok ta bilgili olmadığını gösterdi..

Katalikten önce ki , Oksijen sensörü
Mass Air FLow ( hava akış metre )
Katalizör dolduysa eğer,

bunların hepsi fakir karışım yakmanıza sebep olabilir. işiniz manifoldu deldirerekte çözülmeyebilir.

Geri