Lütfen Trafikte Bunu Yapınız & Yapmayınız

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
2 şeritli bölünmüş yolda sağ tarafta kamyon tır doluyken 130 km ile seyrederken arkadan gelen aracın selektör üstüne selektör yapmasından ciddi manada rahatsız oluyorum. Zaten ilk fırsatta yol veriyorum. Selektör yapana elimden geldiği kadar yol vermemeye çalışıyorum.

Ben öyle yapanlara yol vermiyorum aksine hızımı sollama yaptığım aracın hızına düşürüyorum,arkadan selektör yapa yapa gelen maganda da benim hızıma düşünce sollamayı yapıp öyle yol veriyorum.150 yi geçen sol şeritte sinek bile görmek istemiyor,sanki sol şeridi babaları yaptırdı

06 HONDA 2234

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Herkes yazılması gerekenleri fazlasıyla yazmış (y)
Benim ekleyeceğim çok yağmurlu gecelerde uzun yol sürüşü yapmaktan kaçınmak lazım, yağmur şiddeti fazla ise yoldaki şerit çizgileri görünmez hale gelebiliyor ve bu durum virajlı yollarda ürkütücü hale gelebiliyor :)
Dün akşam Adana pozanti-tekir yokuşunu böyle bir havada çıkmak durumunda kaldım ve bi ara kendimi fantastik bir filmde falan sandım :D
Ortam puslu-sisli, ışıklar yarı yarıya görünüyor, işin daha da tuhafı herkes gördüğü kadar yolda gitmeye hatta birbirini sağlamaya-sollamaya çalışıyordu, kimse şeritte nizami gidemiyordu :) Benim gibi kuralcı biri bile soldaki garip giden araçlardan ötürü kaç aracı sağladığımı bilmiyorum :unsure:

Yol ayrımlarında soldan hızla gelip milletin önüne kırıp öne geçen, kendini uyanık zanneden, özellikle taksi,dolmuş,otobüs ve servis şöförlerine ne diyeyim bilemiyorum.

Millet salak ya sıra olup bekliyor. Bu insanımsı yaratıklar diğer araçları ezercesine önlerine geçiyor.

Birde yaz kış gece sis lambalarını yakıp gezen davarlar. Ben de onların arkasına geçip uzunları yakıyorum. (Yanlışa yanlışla karşılık verilmez ama gözleri kısa kısa gitmek pek hoş olmuyor. )

2009 FD6
2015 FB7
2018 FC5

Aracınız
Civic FB7 2013
Benim en çok ayar olduklarım şu durumlar ;

1 - Yağmurlu, yağışlı havada yanımdan ralli yapar gibi geçenler 7 sülalesini rahmetle anıyorum genelde
2 - Yaya geçidine adım atınca fren yapmak yerine tam tersi gaza basanlar genelde alman aracı olanlar yapıyo bunu
3 - Arkadan sellektörle aşırı sıkıştıran olursa tam tersi frene basıyorum yani yol vermiyorum bir keresinde çakarlı araçlara vermedim polisler durdurdu ama işlem yapamadılar cunku viraj ve yokuştu işlek bir yerde olunca duramadılar fazla sadece söylendiler apar topar gittiler
4 - Motorlu kuryelere sinir oluyorum vırt zırt sağdan soldan ve araca yakın geçiyorlar bir gün bir tanesini indirecem kesin :)
5 - Turuncu ışıkta kornaya basan olursa daha yavaş kalkış yapıyorum yani daha fazla bekletiyorum o malı
6- Makas atanlara gıcık oluyorum zaten kameraya yakaladığım olursa şikayet ediyorum ama ceza kesiyorlar mı emin değilim
7- Karlı zamanlarda kabak lastikle yola çıkanlar da ayrıca dert :)
8 - En çok sinir olduklarım ise fabrika bacası gibi tüten egzoslar genelde dizel araçlar bunlar nasıl muayeneden geçiyorsa artık
9 - Bir de Aziz Kanca gibi warex takanlar şu yüksek sesli egzos fetişleri
10- Aşırı abarlıtı modifiye araçlar

akif

0
Aracınız
Büyüklerimiz araba süreyi öğretirken söylerlerdi bende istisnasız uygularım; ●Karşıdan gelen araç yokuş çıkıyorsa yol ver ki yokuşta dur kalk yapıp zorlanmasın,
●Seni sollamaya çıktıysa bir araç sakın gaza basma rahatça sollasın,
●Tek şeritli yolda karşı şeritten biri sollamaya çıktıysa yavaşla ki heyecanlanıp ya da acele edip hata yapmasın can taşıyor herkes,
●Kavşaklara yaklaşırken yeşil ışık yansa da duramayacağın hızlarda girme.
Eskiden şoförlerin kendi aralarında kuralları varmış böyle şimdi de var ama eskisi kadar çok değil. Bunlara ek olarak diğer arkadaşların dediği gibi gereksiz yere sis farlarını açanlara, uygun olmayan beyaz ampul takip karşıdan gelen insanı kör edenlere kızmamak elde değil.

SM-N910C cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
Aracınız
Benim en çok ayar olduklarım şu durumlar ;

1 - Yağmurlu, yağışlı havada yanımdan ralli yapar gibi geçenler 7 sülalesini rahmetle anıyorum genelde
2 - Yaya geçidine adım atınca fren yapmak yerine tam tersi gaza basanlar genelde alman aracı olanlar yapıyo bunu
3 - Arkadan sellektörle aşırı sıkıştıran olursa tam tersi frene basıyorum yani yol vermiyorum bir keresinde çakarlı araçlara vermedim polisler durdurdu ama işlem yapamadılar cunku viraj ve yokuştu işlek bir yerde olunca duramadılar fazla sadece söylendiler apar topar gittiler
4 - Motorlu kuryelere sinir oluyorum vırt zırt sağdan soldan ve araca yakın geçiyorlar bir gün bir tanesini indirecem kesin :)
5 - Turuncu ışıkta kornaya basan olursa daha yavaş kalkış yapıyorum yani daha fazla bekletiyorum o malı
6- Makas atanlara gıcık oluyorum zaten kameraya yakaladığım olursa şikayet ediyorum ama ceza kesiyorlar mı emin değilim
7- Karlı zamanlarda kabak lastikle yola çıkanlar da ayrıca dert :)
8 - En çok sinir olduklarım ise fabrika bacası gibi tüten egzoslar genelde dizel araçlar bunlar nasıl muayeneden geçiyorsa artık
9 - Bir de Aziz Kanca gibi warex takanlar şu yüksek sesli egzos fetişleri
10- Aşırı abarlıtı modifiye araçlar

Turuncu ışık mı?

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Far ayarı bozuk, led ya da xenon diye far taktırmış ama mercekli olmadığından, gerek karşıdan gelenlerin, gerekse de önündeki araçların büyük rahatsızlık duyduğu bu tip far veya ampul taktıranlar trafikten men edilmeli. Bunun bir standardı olmalı.

Bunun dışında sol şeridi boş boş işgal eden bizim milletimiz çok yanlış bir alışkanlığa sahip. O şerit sollamak için kullanılır, solladıktan sonra ortaya veya en sağa geçersin olur biter. Bu sol şerit işgalinden ceza kesilse ekstra vergi almaya gerek kalmaz diye düşünüyorum araçlardan.

Geri