Marş aldiktan sonra gelen sürtme sesi

Aracınız
[video=youtube_share;uleguQ-Pi6Y]https://youtu.be/uleguQ-Pi6Y[/video]

Arkadaşlar öncelikle herkese merhabalar. bir süre önce kazara farketmiş olduğum bu foruma üye oldum ve düzenli paylaşım yapan arkadaşlar sayesinde çok faydalı bilgiler ediniyor, şimdiye kadar yüzeysel bildiğim bir çok şeyi daha iyi öğrenme fırsatım oldu. emeği geçen herkese teşekkürler...

benim sorunuma gelecek olursak yaklaşık 1-1.5 ay kadar önce aracımı sabah çalıştırırken yüklemiş olduğum videoda ki ses geldi. sanki birşey sürtüyor zorlanıyor gibi... araç ısındıktan sonra aracı kapatıp tekrar marşa basınca yapmıyor bu sesi ve bu ses çok canımı sıkıyor. nadiren yapıyor bunu daha önce video çekmeye çalışırken bir çok defa yapmadı. aracı yaklaşık bir haftadır her sabah çalıştırırken kaputu açıp videoya çekiyordum bugün yakaladım sesi sonunda... şimdiye kadar ustaya gidecek vaktim ve zamanım olmadı çünkü il merkezinden yaklaşık 95 km uzaklıkta üç bin nüfuslu küçük bir ilçede görev yapıyorum. zaten adıyaman'ın sanayisinde bizim araçların yağını suyunu değiştirmekten başka halinden anlayacak usta bulunmamakta.. ben açıkçası marş dinamosu ile alakalı orada bulunan kayışın sürtmeden dolayı veya gergin olmasından dolayı motor soğukken yapabileceğini düşündüm. açıkçası tam ses nerden geliyor motor tarafından mı yoksa marş dinamosu tarafından mı kestiremiyorum.. ateşleme sistemi ile alakalı bir sorun değildir diye düşünüyorum çünkü yaklaşık 2-3 ay kadar önce bujileri ve bobinleri set halinde değiştirdim.. inşallah çok masraf çıkartacak birşey değildir diye umuyorum. çünkü son bir senede araca ağır bakımları ile beraber 3 bin lira para harcadım. yardımlarınızı bekliyorum.. şimdiden teşekkürler...

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
2008 fd6 aynı sorunları (soğuk havada) yaşıyorum. yemin ederim araçtan soğudum. :( marştan ses gelmesi bazen zor çalışması.
Cırtlama sesi varsa marş motorunun temizlenip yağlanması gerekli, zor çalışma varsa LPG regülatör diyaframını kontrol ettirin (y)

Aracınız
Civic FD6 2008
Geri