Motor yağı değişimi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan 78zafer
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Aracınız
Civic ES7 2004
Merhabalar 2004 Honda civic eu otomotik kullanmaktayım Honda servisini arayıp motor yağı tavsiyesi aldım 0 20 kullanmamı tavsiye ettiler bende shell helix 0w-20 asl ultra professional aldım daha sonra shell sitesinde bir yazı okudum şöyle yazıyor
Temel Uygulamalar

Shell Helix Ultra Professional AS-L, ACEA C5 gereksinimindeki testler ile zorlu Volvo testlerinin kombinasyonu olan Volvo VCC RBS0-2AE onayına sahip olup benzinli ve dizel araçlarda kullanıma uygundur. Bu yağın sadece 2015 ve sonrası üretilen VEA motorlarda kullanılması tavsiye edilmektedir.
Burda 2015 sonrası üretilen VEA motorlarda kullanılması önerilir yazısı dikkatimi çekti
Acaba yanlış bi yağ koymuş olabilirmiyim arabama sizlerin düşüncesini alabilirmiyim

Aracınız
Civic ES7 2002
ASLA 0w20 değil. Aracın kaç km de, daha önce hangi yağı kullandın ve daha önce motora anahtar değdi mi?

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Merhabalar 2004 Honda civic eu otomotik kullanmaktayım Honda servisini arayıp motor yağı tavsiyesi aldım 0 20 kullanmamı tavsiye ettiler bende shell helix 0w-20 asl ultra professional aldım daha sonra shell sitesinde bir yazı okudum şöyle yazıyor
Temel Uygulamalar

Shell Helix Ultra Professional AS-L, ACEA C5 gereksinimindeki testler ile zorlu Volvo testlerinin kombinasyonu olan Volvo VCC RBS0-2AE onayına sahip olup benzinli ve dizel araçlarda kullanıma uygundur. Bu yağın sadece 2015 ve sonrası üretilen VEA motorlarda kullanılması tavsiye edilmektedir.
Burda 2015 sonrası üretilen VEA motorlarda kullanılması önerilir yazısı dikkatimi çekti
Acaba yanlış bi yağ koymuş olabilirmiyim arabama sizlerin düşüncesini alabilirmiyim
0w20 serisi Fb7 kasa ile birlikte kullanılmaya başlandı. Servis elemanı garip bir cevap vermiş. Kendi aracınız için kilometre ve geçmişte kullanılan yağ numarası önemli olur.
O seneler için genel olarak 10w40 koyulur. Motorunuz iyi ve daha kaliteli takılmak isterseniz tam sentetik 5w40 öneririm.

Aracınız
Civic ES7 2004
İnternette gezerken böyle bir yazı okudum emin olmak için servisi aradım teyit etmek için bu sebeple koydum
Aracım 160binde ve i-vtech motor daha önce emin olmamakla beraber 10 40 yağ koyulduğunu düşünüyorum
Yağada sağlam para verdim ne yapsam zararı olurmu acaba değiştirsem mi

Emirbey

Project Man
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Bu tablo bana pek mantıklı gelmedi. 2002-2020 model aralığındaki araçlara 0w20 yaziyor. Fb7, FC5 ve FE kasada 0w20 kullanılması normal çünkü fabrika değerleri bu. Fd6'larda üreticinin önerdiği yağ 10w40. Ben sürekli 5w30 kullanıyorum. Bu tabloya göre 0w20 kullanılabileceğini anliyorum. Tabi tablo doğruysa. Diyelim ki 0w20 kullandım ne gibi avantaj yada dezavantaj oluşur. @İsmail Beşiroğlu hocam yağlar konusunda tecrübeli. Konuya açıklık getirecektir.

Emirbey

Project Man
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Ayrıca aracınıza yağ seçimi yaparken aracınızın mevcut yaş, km, motor durumunu göz önünde bulundurarak seçim yapın. Örneğin km.si fazla yağ eksiltme yapan bir araciniz varsa fabrika değerinden daha ince bir yağ kullanılirsa yağ eksiltmesi ve akabinde oluşabilecek kontrol eksikliği sonrasi yatak sarma vs. Gibi durumlar oluşacaktır.

Aracınız
Civic ES7 2004
Ayrıca aracınıza yağ seçimi yaparken aracınızın mevcut yaş, km, motor durumunu göz önünde bulundurarak seçim yapın. Örneğin km.si fazla yağ eksiltme yapan bir araciniz varsa fabrika değerinden daha ince bir yağ kullanılirsa yağ eksiltmesi ve akabinde oluşabilecek kontrol eksikliği sonrasi yatak sarma vs. Gibi durumlar oluşacaktır.
Çok haklısınız araba 2004 model ama gayet iyi durumda hiç yap eksilttiği olmadı 160bin km dr

m2hamid

FD6 Moderatör/Editör
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Daha önceki bakımlarda bildiğim kadarıyla kalın yağ konulmussa hemen çok ince yağa geçilmez, 10w40 yagdan 5w30a, onda da birkaç bakımda sorun yoksa 0w20ye geçebilirsiniz. Yağ konusundan @İsmail Beşiroğlu hocam teknik olarak bilgi sahibi olduğu için daha doğru yorum yapar diye düşünüyorum.

Geri