Ön led sis farlarından ceza yer miyiz?

Karayolları Trafik Kanununun 64/1-b-1 maddesine göre; ” Gece sis ışıklarının sisli, karlı ve sağanak yağmurlu havalar dışında diğer farlarla birlikte yakılması yasaktır. ” Ceza sürücülere uygulanır ve 108 TL ve 15 ceza puanıdır.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Sis farları kısa farlardan daha az ve zayıf ışık verir o yüzden de karşıdaki insanı rahatsız etmez. ( tabi orjinali söküp yerine 8000K xenon çakması holojen ampül takmadıysa) üretici sis farı diye araca eklediği lambaları belirli standartlara yapar.Muayne esnasında da sis farının da ısık huzmesine ve ayarına da bakılır. Gece kısa farlarınızı kapatıp sadece sisleri açarsanız sislerin ne denli zayıf olduğunu anlarsınız. Belirli standartlara ve değerlere uygun olarak Aracın orjinalinde olan bir donanımı kullanmaya ceza yazılıyor ( benim fikrim karşıdan gelene hiçbir zararı yok çünkü kısa farlardan bile zayıf ve ısığın büyük bir kısmı da yere vuruyor) ama gündüz ledi adı altında araca takılan şekilli şüküllü ledlerde sıkıntı yok. Isık şiddeti olarak bi sorun olmayabilir fakat şekilleri itibariyle dikkat dağıtan bir yapısı var. O gündüz ledleri de gece yakılmasın ozaman. Yollarda illa ki görmüşsünüzdür pavyon gibi geçen tırları kamyonları. Onların da tamamı led mesela.Sırf led diye ceza yazılmıyor. Benim de bunları mantığım kabul etmiyor.

06 HONDA 2234
Led konusinda size sonuna kadar katılıyorum, araç dışında yapilan her türlü aydınlatma yasak olmalı, araç içine isterse disko topu taksin beni ilgilendirmez ancak dışına müdahale edilmemeli,

Orjinal Sislerin konusunda ama maalesef katılmıyorum, tamam gucu düşük olabilir ama sonuçta bir ışık kaynağı ve fazladan ışığın ne sürene ne de etrafındakilere faydası yok, zararı var.
Ben ankara da yaşıyorum, burada bazı ana yollar 4 5 şerit, arkanda 5 çift far hüzmesi var yani, bunlar bir de sis yakarsa oluyor sana 10 hizme, haliyle aynaya baktigin zaman insanin gozunu yoruyor ve dikkat dagitiyor, herşeyi geçtim bir faydası yok, şehir merkezleri zaten yeterince aydınlık, far yakmasan bile çok rahat ilerlersin. Ayrıca bu iş önce on sis ile başlıyor sonra arkayı da açıyor insanlar. Arka sis inanılmaz rahatsız edici bir durum, hele ki sıkışık trafikte

Yasalar da zaten bunu yasakladığı için açılmamalı

kayhanbozkus

0
Yönetici
Yalniz arkadaslar ortada bir karmasa var sanirim. Burda sorulan sis fari degil sis fari cercevesinde ki gunduz fari niyetine kullanilan ledler.

SM-G965F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Normal havalarda arka sisleri açık olan birisi önüme düşerse ben hemen uzunları yakıyorum. Madem o görünmek istiyor o yüzden sislerini açarak kendini belli ediyor, ben de onu daha iyi görmek için uzunları yakıyorum...

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Helal ya bana da öyle itici geliyor ki öyle tipler.

SM-N960F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri