Otomobilimiz TOGG Banttan İndi Haberiniz Var mı?

mturker

Özel Üye
Merhaba,

Öncelikle siyasetin canı cehenneme diyerek başlıyorum. Burada iktidar veya muhalefet ile ilgili tek bir kelime yazmayacağım mümkünse sizin de yazmanızı istemiyorum çünkü bu konu siyasetin çok çok üzerinde ve kimliğinde Türkiye cumhuriyeti yazan ve bu ülke için elini taşın altına koyan görüşü, çizgisi düşüncesi her ne ise ve her kimse desteklenmesi gereken bir durumdur.

Ülkemizde kendi insanımızın kendi mühendisimizin binlerce saat emeğinin olduğu, ortalama kalitenin üzerinde teknolojik bir otomobil üretildi.
Bu aracı yakında dünyaya satıp memleketin gelişmesi için çok önemli bir adım atacağız aynı zamanda üretim, yan sanayi, fason üretim reklam, pr vs.. konularında binlerce insanımıza ihstihdam sağlayacak bir proje.
Otomobili alıp binmekten öte TOGG eğitim, know-how, bağlantılı sanayilerin gelişmesini sağlayacak ve dolaylı olarak finansal büyümenin önemli bir ayağı olacak.
"Biz nasıl bineceğiz bu araca" diye oldukça basit, üretimin ve sanayinin çarklarına sıkışmış sorular sormak konudan ne kadar uzak ve yabancı olduğumuzu gösterir.
Bugün sarfedilen ve kesin olmayan fiyat 1M TL ile 1,5 M Tl arasında (bu fiyat satış tarihinde piyasaya göre değişecektir) ve genel markalar arasında bindiğimiz fosil yakıtlı araçların fiyatlarının bile 1M TL civarında olduğunu unutmayın.
Belki halkın belli bir kısmı binemeyecek ama bundan 10 yıl sonra TOGG'un ülkeye kattığı artılardan dolayı maliyetler düşecek ve istihdam sebebiyle de binebilecek parayı kazanablieceğiz.
Bu aracı 500.000 TL ye satmak boşa kürek çekmektir. Unutmayın sadece ekmek yemek için düşük fiyatlarla ekmek üretirsek sadece ekmek yeriz, satmak için kaliteli bir ekmek üretisek onu satıp kazancı ile hem pasta yeriz hem daha çok üretir daha çok satarız. Yıllarca yedik elimizde ne var? sadece ağırlık. Marie Antoinette ekmek yerine pasta yesinler derken büyük hata yapmıştır. Bizim tüketmeye değil, üretmeye ihtiyacımız var.

60 yıl önce Devrim yapılmış olsaydı bugüne kadar sanayinin gelişmesine katkıda olacak belki Vw ile, Honda ile, Fiat, Renault ile hatta abartmıyorum dolaylı olarak gelişen sanayi ile
bu süreçte havacılıkta Boeing ile Airbus ile rekabet ediyor olacaktık ama olsun. Biz göremedik ama çocuklarımız torunlarımız görecek belki o günleri.

Bugün üretilen elbise veya çamaşır makinesi değil arkadaşlar. Çok ama çok katma değerli bir ürün. yani 10.000 tane çamaşır makinesi üretmek belki 1 elektrikli otomobil üretmeye yetmiyor bile....

Üretimi, sanayiyi, patent ve hakları doğal olarak bilmeyen insanımız %100 yerli polemiğine giriyor. Girmeyin arkadaşlar. Parça menşei anlamında dünyada %100 yerli diye bir ürün yok.
Mercedes, Bmw, Renault, Fiat gibi köklü otomobil markaları bile kullandıkları birçok sistemin kullanım hakkını Japonlardan, Fransızlardan, İngilizlerden, italyanlardan vs.. yani birbirlerinden satınalıyor ve pantent ücreti ödüyor.
Siz bu hakları eğer satınalıyorsanız o ürün komponent menşei anlamında yerli değildir. İşte TOGG bunu başardı ve fikri ve sınai hakları tamamen bizde olan bir araç üretti. Yani bugün TOGG da bulunan mulitmedyanın, şasinin, yürüyen aksamın kullanım hakkını satabilir ve ülkeye önemli bir girdi sağlayabilriiz. Bunun yanında elektrikli otomobilin en önemli 2 parçası batarya ve yazılımdır. Bugün aracın yazılımının tamamının bizde olmasıyla birlikte dünyada birkaç ülkenin yapabildiği batarya fabrikaları da yabancı ortaklıkla birlikte ülkemizde kuruluyor. Yani dışarıdan satın almak yerine kendi pantentimizle kendi ülkemizde bize ait bataryalar üreteceğiz. Bunun dışındaki komponentleri zaten ülkemizde rahatlıkla üretebiliyoruz.

Aracın motoru konusunda ise verimliliği ve rekabet edebilirliği sağlamak için şu an yurtdışı menşeili bir motor kullanılıyor ama elektrik motoru dediğiniz şey 200 yıldır mantığı değişmeyen ve farklı modellerinin ülkemizde de üretildiği bir kısımdır ve bu motor da yakın zamanda yeterli verimiliiği sağladığında yine bizim tarafımızdan üretilecek. Emin olun.

Togg, fikri ve sınai hak derken bir çok parçası ülkemizde üretilen ve bugün %51 gibi parça menşei anlamında bir yerlilik oranına sahiptir ve önümüzdeki yakın gelecekte bunu %70 lere çıkaracak bir planlamaları var ki bu oran harika bir orandır.

Vel hasıl kelam biz bir otomobil forumuyuz ve ülkemizde bir otomobil üretilirken forumumuzda kimse bununla ilgili bir konu açmıyor ve konuşmuyor.
Bu durum açıkçası beni oldukça üzdü. Farzedin ki milli takımımız ile dünya kupasını almışız ve bir futbol takımına ait bir forumda bu konuşulmuyor. Yazık.

Lideler kalıcı değildir, partiler kalıcı değildir, üretilen siyaset tarihe ve duruma göre değişir ama üretilen ürün 100 yıl sonra desteklenirse üretilmeye devam eder. Bundan dolayıdır ki TOGG siyasi bir proje değil ileride çocuklarımızın ve torunlarımızın dua edip bugünleri gururla anlatacakları bir markadır. TOGG'u eleştiren illa ki çıkacaktır belki gerçekten de eleştirilmesi gereken yanları da vardır ama
basit bir örnekle bir çocuğunuz olmuş ve siz yürümüyor diye, konuşmuyor diye eleştiriyorsunuz. Zamana bırakın destekleyin ve görün ki ileride o çocuk koşacak, konuşacak ve önemli işlerin ilk adımı olacaktır.

Bu gurur belli bir zümrenin değil Türkiye'nin gururudur. Gururlanın ayıp değil.

Honda madness

Geri