Otomotivde ÖTV değişikliği

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
ÖTV'de değişen oranlar Resmi Gazete'de yayınlanmış, 1 Aralık’a bekletmemeleri bence doğru olmuş ancak matrahlarda beklenildiği oranda bir artış yapılmamış görünüyor. Mevcut araç fiyatlarında hissedilir bir düşüş olacağını düşünmüyorum.
Ek olarak hibrit araçlardaki ÖTV tutarı motorlu araçlara göre hissedilir derecede yüksek görünüyor (üst limit motorlu araçlarda 280bin iken hibritlerde 350bin olmuş), hibrit araçlarda bir miktar vergisel avantaj oluşmuş gibi görünüyor.

86E20360-A517-4641-B84E-14EB0375ADDE.jpeg
Kaynak,

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FC5 2020
şimdi bu yeni matrah düzenlemesine göre mevcut sıfır araçlardan örnek hesapla yaparsak neydi ne oldu hesabını kim yapabilir ??? Ben şahsen vatandaşa fazla bir faydası olacağını düşünmüyorum.

Aracınız
Civic FC5 2018
Hedef: Cari açığın azaltılması

Düzenlemenin, özellikle yerli otomobillerin yoğun olduğu kategorilere yönelik ÖTV oranına esas ÖTV matrah eşiklerinin artırılması neticesinde, bazı otomobil fiyatlarına indirim olarak yansıması öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Kararı ile yerli otomobillerin yoğun olduğu kategorilerde yapılan matrah artırımıyla bu segmentte fiyatların düşmesi ve dolayısıyla tercihlerin bu yerli otomobillere kayarak cari açığın azaltılması hedefleniyor.

Ayrıca değişiklikle, yerli otomobillerin yoğun olduğu kategorilerde, matrah artırımıyla fiyatların düşmesi sonucu enflasyona da olumlu katkı vermesi amaçlanıyor.

Kaynak:

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
şimdi bu yeni matrah düzenlemesine göre mevcut sıfır araçlardan örnek hesapla yaparsak neydi ne oldu hesabını kim yapabilir ??? Ben şahsen vatandaşa fazla bir faydası olacağını düşünmüyorum.
Zaten güncel satış fiyatı 600binin üstündeki araçlarda hiçbir değişiklik yok.
600binin altındaki araçlarda ise araç özelinde hesap yapmak lazım.
Mesela yakın zamanda tanıdığa baktığımız Kia stonic 270bin civarı ham fiyatı vardı, yaklaşık %5,5 civarı toplam fiyatta indirim olacaktır ama bu indirimlerden etkilenen araçlara da ciddi talep olacağı için faydalanacak kişi sayısının az olacağını düşünüyorum.

Ad Soyad
asdemirtas
Aracınız
Civic aracım yok
Çakal Honda, sabah 585 bin olan City Exe modelini 614 yapmış, alt modeli de 596 yapmış 595 in altında tutup indirim olmaması için.

Hulk

Özel Üye
Aracınız
Civic FC5 2020

İndirimden yararlanma ihtimali olan tüm araçlara gerekli linkten ulaşabilirsiniz.(y)
http://otofiyatlar.com/ :cool:

:) Türkiye de yükselen hiçbir şey düşmez. Bunu her sene deneyimliyoruz ders almıyoruz.
Oromobil alacaklar için son fırsat diyorum...

Geri