P0218 Şanzıman aşırı hararet durumu arızası

Aracınız
Civic FB7 2012
Arkadaşlar 2012 model 1.6 elagance honda civic sahibiyim. Aracımda bu hafta sonu vites geçişlerinde hafif sarsıntı hissettim. Önce geçer dedim ama bugün daha çok arttı. Ostimde usta olan bir arkadaşıma gittim. Bilgisayara bağladı P0218 arıza kodunu verdi. Kodun anlamı internetten araştırdığım kadarıyla şanzıman aşırı hararet durumu olarak çıkıyor. Usta olan arkadaşım şanzımanın sökülüp bakılması gerekir dedi. En az 2 bin lira felan maliyet çıkacağını söylüyor. Şuan bunu verecek kadar param yok.

Şimdi sormak istediğim şeyler
1- Böyle bir arıza başına gelen var mı? Varsa sorunu nasıl çözdüler
2- Bu şekilde bir kaç binsem ne olur? Araba da arıza ışığı yanmıyor. Sadece uzun kullanımlarda hafif sarsıntı yapıyor

İnternette şöyle bir şey buldum

P0218 Şanzıman aşırı hararet durumu arızası

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
FB7 kasada şanzımanda ilk defa hararet sorunu duyuyorum, aracınız kaç km.de ve daha önce orjinal şanzıman yağı ile düzenli yağ değişimleri yapılmış mı?

DADAŞ

0
Ad Soyad
Fırat Kaplan
Aracınız
Civic FB7 2013
Şanzıman yağının 60 bin km de değişmesi gerekiyor, acaba yağ özelliğini yitirdiğinden yapabilir mi böyle bir şey?

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
acilen serviste yagını değiştirin zaten serviste yapılması gerekeni söyler. riske girmeye gerek yok zaten v kayışı değişim zamanıda gelmiş

Aracınız
Civic FC5 2019
Geçmiş olsun.Şanzımanın ısınması yağı,bozulan yağ şanzımanı bozar.Öncelikle şanzımandaki yağın seviyesine ve durumuna baktırın umarım yağ ile kurtarırsınız.yoksa iş uzar.kolay gelsin.

mertk

0
Aracınız
Aşırı ısınma ile ilgili bir problem anladığım kadarıyla buda yağ değişimi ile çözülebilir. Yağ değişimi çok basit birşey önemli olan orjinal güzel bir yağ kullanmak. Eneos atf kullanmıştım ben. Litresi 50tl idi 3 tane kullandım diye hatırlıyorum yaz aylarında. 50 tl de işçilik verdim. Servisin 3te 1 fiyatına mal etmiştim. Bir yağ değişimi içinde servise bir sürü para dökmeye karşıyım.
Tabi bu bir yorumdur işin ustasına danışmak daha doğru olur. Sanayi de Özellikle otomatik ustaları vardır danışılabilir

Geri