Radyatör suyunda yağ var

Aracınız
Civic ES7 2004
Merhabalar,

Radyatör suyunu parmağımla kontrol ettiğimde suda bariz bir yağ olduğunu fark ettim. Olası sorunlar nelerdir acaba?

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Geçmiş olsun hocam, motor suyunun yağ ile karışabileceği yer silindir kapak contasının yağ kanalı ile su kanalının arasındaki contanın hasar gördüğünde motor yağı su kanalına geçer. Yani ciddi bir durumdur.
Neler olabilir?
- Motor suyunun ısınması halinde basınç oluşur. Neticede zayıf hortumları patlatabilir.
- Sistemdeki yağ küçük kanalları tıkayabilir.
- Devirdaim pervanesinin rahat çalışmasını engelleyebilir.
- Su zor devirdaim edeceği için araç hemen hararet edebilir.
Çözüm olarak motor contası değişir. Soğutma su sistemi komple temizlenir. Yeni antifiriz koyup yola devam edilir.

Aracınız
Civic ES7 2004
Geçmiş olsun hocam, motor suyunun yağ ile karışabileceği yer silindir kapak contasının yağ kanalı ile su kanalının arasındaki contanın hasar gördüğünde motor yağı su kanalına geçer. Yani ciddi bir durumdur.
Neler olabilir?
- Motor suyunun ısınması halinde basınç oluşur. Neticede zayıf hortumları patlatabilir.
Çözüm olarak motor contası değişir. Soğutma su sistemi komple temizlenir. Yeni antifiriz koyup yola devam edilir.
Radyatör suyunu bayadır değiştirmiyordum, en son da hem radyatöre hem de yedek su deposuna fazla su eklemesi yapmıştım. Acaba komple bi suyunu döküp, sıfırdan antifriz koyup öyle bir deneyip risk alsam mı? Yoksa direk tamam yağ vardır, conta kapağı değişim işlemlerine başlayalım mı?

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Radyatör suyunu bayadır değiştirmiyordum, en son da hem radyatöre hem de yedek su deposuna fazla su eklemesi yapmıştım. Acaba komple bi suyunu döküp, sıfırdan antifriz koyup öyle bir deneyip risk alsam mı? Yoksa direk tamam yağ vardır, conta kapağı değişim işlemlerine başlayalım mı?
O risk tamamen size ait hocam. Temizlik ve yeni antifirizden sonra olay tekrarlar ise keşke demezsiniz olur. Emek, zaman ve maddiyat harcıyacaksınız.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Neler olabilir?

Kesinlikle.

@h.k_Ahmed hocamın dediği gibi contada kaçak var. ilerleyen safhada araç hararet yapabilir ve anlık maliyeti ikiye üçe katlayabilir. Zaman kaybetmeden iyi bir ustaya gitmekte fayda var.

Geri