Civic FB7 Rüzgarlı havada yol tutuş sorunu

Aracınız
Civic FB7 2012
Arkadaşlar selamlar

2012 Civic fb7 kullancısıyım. Otobanda 120 den sonra araba da sarsma ayrıca gezme durumu yaşıyorum. Bazen 100-110 km arasında rüzgarlı havada da yaşıyorum.
Lastikleri yeni değiştirdim, rot balans ta yeni yapıldı. Amortisörlerinde iyi olduğu söylendi. Bir türlü nedenini bulamıyoruz. Rüzgar dan olduğunu düşünüyorum ama öyle aman aman bir rüzgarda yok aslında. Önceki arabam clio 4 idi hiçbir sorun yaşamıyorum aynı yolda.

Konu ile ilgili daha önce sorun yaşayan, çözen veya öneride bulanabilecek biri olursa çok sevinirim.Bazen ciddi tehlike oluşturabiliyor.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
FD6larda yük varlığında arka süspansiyonun vurma yani çalışma aralığının bitme problemi vardı ve bu sorunu çözmek için FB7lerde arka süspansiyonu ağırlığa daha dirençli hale getirdiler. Benim düşüncem aslında arka süspansiyondaki ağırlığa daha dirençli yapı araç yüksüzken aracın arkasının ve kendisinin yüksekliği ile birleşerek yanal rüzgarlara daha hassas hale gelmesine ciddi katkı sunuyor. Direksiyonunda hissizliği işi daha rahatsız edici hale getiriyor.

Belirtttiğiniz gezinme durumu ile kendim birkaç kere karşılaştım ve bu durumda araçta tektim, dışarda tek yönlü etkili rüzgar mevcuttu, rutindeki uzun yolculuklarımda aracın biraz yüklü olduğu hallerde bu durumla hiç karşılaşmadım.
Hatta aracın tam dolu olduğu durumda aracın viraj dönüşleri, çukurlardaki süspansiyonun tepkisi ve gidişi hiç beklemediğim şekilde stabildi. Bazen ortaya çıkabilen tümseklerden çukurlardan geçerken oluşan sekme tarzı tepkiler hiç yoktu. Yüksek ihtimal yükle birlikte hem araç yere daha yaklaşıyor hem de ağırlıkla birlikte aracın rüzgara karşı salınım direnci de artıyor.

Bence öncelikle aracın rot ayarlarını ve alt takımı Honda konusunda iyi bilen bir ustaya baktırın ve gezinmeyi anlatın, özellikle teker açılarındaki rotçuların önemsiz görebildği değişimler aracın ilerleyişinde ufak salınımlar oluşturup, hız ilerledikçe bu salınımlar aracın gezinmesine neden oluyor olabilir. Ayrıca ön ve arka stabilizör çubuk olarak adlandırılan z rotları da kontrol ettirin, onlardaki ufak boşluklarda bu salınımlara neden olabilir.

Aracınız
Civic FC5 2018
Fb7 lerde ma eps denen garip bir sistem var rüzgar savurunca araba direksiyona çok hafif bir tepki verip sizin doğru tarafa erken pozisyon almanızı sağlıyor yani direksiyon klasik hıza duyarlı direksiyon değil harekete duyarli direksiyon 3 yıldır kullanıyorum alışamadım aracı değiştirmeyi focuk almayi düşünüyorum

Aracınız
Rüzgarlı havalarda gezinme olayını ben de çok yaşıyorum.Arabanın herhangi bir kazası yok, alt takımlar sürekli kontrol ediliyor, lastikler yeni…Çok önceleri 2001 clio symbolüm vardı ve hafif yan rüzgar yediği zaman aynı hareketi yapardı.Hatta bir kaç gün önce otoyolda rüzgar vardı ve araba yine gezindi.Güven vermiyor,can sıkıcı.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri