Sabah İlk Çalıştırma ve Hareket

Arkadaşlar Merhaba,

Turboyla ilgili araştırma yaparken meşhur sitelerden birisinde aşağıdaki gibi bir bilgi buldum(siteyi kaynakta bulabilirsiniz) Bu bilgiyle ilgili görüşlerinizi merak ediyorum.

"
  • Motoru ilk çalıştırma
Özellikle akşam-sabah arasında bırakılan araçların motor yağı motorun içinden aşağı süzülerek kartere birikir. Ayrıca motorun ısısı nedeniyle incelmiş olan motor yağı uzun bekleme sonrası kalınlaşır. Hem karterde birikmiş olması hem de kalınlaşması nedeniyle de sabah ilk çalıştırma sırasında motor parçalarına hemen ulaşamaz ve metalin metale yağsız bir şekilde sürtmesi dolayısı ile aşınmalar da en yoğun olarak bu zamanlarda gerçekleşir.
Atmosferik motor ile turbo motor arasındaki farklar nelerdir?

Turbo motorlarda ise bu durum atmosferik motorlardan daha belirgin bir şekilde gerçekleşir. Motor yağı turbo sistemindeki pervane (türbin ve kompresör) yataklarını da yağladığı için ilk çalıştırmada yağ bu yataklara hemen ulaşamaz. Bunun sonucu olarak da pervaneler yağ olmadan yataklarda dönmeye başlayabilir ve aşınma meydana gelir. Zaten turbo sistemlerde en fazla yatak aşınma sorunları ile karşılaşılır.
Turbo motorlarda intercooler ne işe yarar?
Yatak aşınmasının olmaması için ise aracı çalıştırıp en fazla 5-10 saniye beklendikten sonra düşük devir ile yola çıkmak gereklidir. Ancak yol alırken motor devrinin mümkün olan en alt seviyede tutulması ve turbonun en az şekilde devreye girmesi gereklidir. Bu sayede motor yağı ısınıp gerekli inceliğe kavuşur ve turbo da dahil olmak üzere motor sistemindeki her noktaya ulaşır. Yağ gerekli sıcaklığa ulaşınca da normal şekilde kullanıma geçilebilir.
"

Kaynak

Aracınız
Civic FB7 2012
motor bilgim yoktur ama çoğumuzun bildiği araç soğukken zorlama:)

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
@gkhnbkkl Paylaşım için teşekkürler (y)

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
Zaten bir çok turbolu aracın sağında solunda etiketler vardır. 30 saniye kadar rölantide çalıştırın diye yazar.

SM-N960F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Hocam ben de öyle biliyordum ama bu yazıda maximum 10 saniye çalıştırın, sonra zorlamadan ve turboyu çok devreye sokmayacak şekilde harekete başlayın diyor .

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri