Şanzıman yağı önemi

Aracınız
Civic FD6 2008
Arkadaşlar aracım 2007 otomatik civic. Aracımı satın aldığım eleman 100km 4 yıl hiç şanzıman yağı değişimi yapmamış. Araç 1500-1700 devirde kerkinme titreme yapıyordu. Eeneos yağ koydum sorun devam etti. Sonra orijinal yağ koydum kesildi titreme. Kesinlikle orijinal yağ kullanılmalı. Sorunsuz araçlarımza sorun açmama dileğiyle..

Kendiniz yapmayin, lokma yok , kare anahtar açıyor. Tipki motor yagi degisimi gibi, en azindan bir kere görün ondan sonra kendiniz yaparsiniz. Vitesi boşa alın, önce yağı boşaltin, sonra hava filitre kutusunu 10 luk lokma ile çıkarttıktan sonra ve kelepcelerinden ayırdıktan sonra sol tarafta asagida göreceksiniz ufak siyah silindir şeklindeki parçayı. Onuda kelepçe pensesiyle ayirdiktan sonra yenisini takın. Yağ 2.8 litre alır siz 3 litre alın. Yalniz motorunuz ve vites kutunuz sıcak olursa yağ daha akışkan olur. Çok uzun gibi ve zor gibi gelebilir hepsi bu kadar. Ben 30 k da ustama değiştirdim. İstanbulda radar Honda Şeref usta. Krikom var ama guvenmiyorum sehpa şart. 2 değişim yaptik ilk degisimde soktugumuzde tapada hafif capaklanmalar gördük önemli degil deei. Ucu onlarin mıknatıslidir. Metal parçaları çeker, önemli değil filitre kalanini tutmuştur dedi. İlk 3 litre değiştirdik yağ normaldi kotu degildi sonra Yeşilköy Florya Bakırköy havalimanı etrafını dolandim 15 20 km yol yaptım tekrar lifte aldık. Tekrar yağı bosalttik ve istedigim gibi hafif kırmızı yagi gördüm. Bir değişim daha yapardim ama km bakimindan yüksek olmadığı için gerek duymadim. Bir kaç değişim yapmaktaki amac tork konvertörlu sanzimanlar 2 litre kadar yağı vakumlar salmazlar. Bu iş için makinalar var fakat yuksek paralar istiyorlar değişim için. Bende en iyi yol bildigim yoldur diyip kendi çapımda gücüm ve bilgim kadariyla bir şeyler yapmaya calisiyorum. Ben sadece yağ degistirmistim şu an araba 34 bine basmak üzere motor yağı ve şanzıman yağı tekrar değişecek bu sefer filitresi ile birlikte.. serviste FB7 bin şanzıman yağ filitre fiyati geçen ay 200 liraydı, direk parca satışlarda Honda bayiler %3 iskonto yaparlar. Biraz abartiyor olabilirim bu bakim islerini fakat yeri geliyor gazliyor yeri geliyor efendice kullanıyorum. Canim ona emenet ona ne kadar iyi bakarsam oda beni uzmeyecektir. Bir bilgi daha vereyim LPG bende kullanıyorum. Bu artık artan yakıt fiyatlarında gerekli, tavsiyem 3 bin deviri fazla geçmeyin devir sesini duymak için zaten benzin kullanın böylelikle subap ayariniz fazla isidan çabuk bozulmayacaktir ve motorunuz soguyacaksa benzinde stop edip klima sistemini motordan en az 1 dk önce kapatırsanız en az 200 k km hiç problem yasamayacaksiniz. Soğuk motorla yokuş cikmayin ve hemen hareket etmeyin. Kapatirkendi hemen kapatmayin emin olun en az 15 yıl basiniz agrimayacak arabalarimiz milli servetimizdir.

GM 5 Plus d cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
1/2 cırcır takımı şanzıman tapasını sökermi,yada 3/8 cırcırmı alcaz bilgi verebilirmisiniz biliyorsanız ona göre cırcır almayı düşünüyorum.

Aracınız
1/2 cırcır takımı şanzıman tapasını sökermi,yada 3/8 cırcırmı alcaz bilgi verebilirmisiniz biliyorsanız ona göre cırcır almayı düşünüyorum.
Lokma degil anahtarı var onun anahtari dişi. Ben Şeref ustama goturdum orada yapmıştık numarasini bilmiyorum.

GM 5 Plus d cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri